Словения излъга Нидерландия в Лигата на нациите след невероятна драма

Бронзовият медалист от ЕвроВолей 2023 Словения започна с невероятно драматична победа участието си в тазгодишната Лига на нациите. Момчетата на селекционера Джордже Крецу обърнаха и надделяха много трудно над Нидерландия с 3:2 (31:33, 25:22, 20:25, 25:21, 27:25) в първия си мач от турнира в Група 1 от първата седмица на комерсиалната надпревара, игран снощи пред едва малко повече от 300 зрители в залата в Анталия (Турция).

България бе равностойна два гейма на олимпийския шампион Франция, но стартира със загуба във VNL

Във втората си среща на турнира Словения ще играе с олимпийския шампион Франция, докато "лалетата" ще спорят с домакините и дебютанти в Лигата от Турция. И двата двубоя са днес (23 май) съответно от 14,00 и 20,00 часа българско време.

Най-полезни за Словения станаха Тончек Щерн (1 блок, 3 аса и 55% ефективност в атака) и Клемен Чебул (3 блока, 1 ас, 45% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) с по 21 точки за победата.

За Нидерландия капитанът и звезда на тима Нимир Абдел-Азиз заби фантастичните 31 точки (5 аса!, 1 блок и 51% ефективност в атака). Маартен Ван Гардерен добави още 17 точки (1 ас, 47% ефективност в атака и 10% перфектно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

НИДЕРЛАНДИЯ - СЛОВЕНИЯ 2:3 (33:31, 22:25, 25:20, 21:25, 25:27)

НИДЕРЛАНДИЯ: Весел Кееминк 1, Нимир Абдел-Азиз 31, Маартен Ван Гардерен 17, Тийс Тер Хорст 14, Фабиан Плак 11, Микаел Паркинсон 9 - Роберт Андринга-либеро (Вуутер Тер Маат, Фрийк Де Вайер, Туан Вилтенбург, Том Коопс 1)

Старши треньор: РОБЕРТО ПИАЦА

СЛОВЕНИЯ: Грегор Ропрет 3, Тончек Щерн 21, Клемен Чебул 21, Тине Урнаут 16, Ален Пайенк 9, Ян Кожамерник 13 - Яни Ковачич-либеро (Ник Муянович 1)

Старши треньор: ДЖОРДЖЕ КРЕЦУ.

Снимки: volleyballworld.com