България бе равностойна два гейма на олимпийския шампион Франция, но стартира със загуба във VNL

Силно подмладеният национален отбор на България допусна загуба в челния сблъсък с олимпийския шампион от Токио 2020 Франция с 0:3 (21:25, 24:26, 14:25) в първия двубой на мъжкия турнир на Волейболната лига на нациите (VNL) в Група 1 в Анталия (Турция) пред 501 зрители.

Двубоят бе и официален дебют за италианския специалист Джанлоренцо Бленджини начело на България.

Алекс Грозданов пък за първи път изведе държавния ни тим като капитан.

България участва във VNL без двамата си най-добри посрещачи Александър Николов и Мартин Атанасов, които лекуват контузии.

На трибуните отново беше Любомир Ганев, президент на БФ Волейбол.

Дебют в официален двубой на България записаха Георги Татаров, Борис Начев, Владимир Гърков и Самуил Вълчинов.

Следващият двубой на България е на 24 май (петък) срещу Канада от 14:00 часа.

Блокаут на Димитър Димитров направи резултата 2:2 в началото на двубоя. страхотна комбинация Симеон Николов - Илия Петков - 3:3. Денис Карягин атакува в аут - 3:5. Технична атака на Димитър Димитров - 4:5. Алекс Грозданов атакува и изравни резултата при 5:5. Ас на Симеон Николов и България поведе със 7:6. Технична атака на Денис Карягин - 8:8. Ървин Нгапет атакува по правата от зона 4 и Франция поведе с 12:10. Пайп на Ървин Нгапет излезе в аут - 13:13. Димитър Димитров атакува по правата, а французите докоснаха мрежата - 14:14. Димитър Димитров атакува убедително по диагонала от зона 2 за 16:16. Георги Татаров атакува успешно за 17:17. Блокада спря пайп на Денис Карягин и Франция поведе с 19:17. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Владимир Гърков атакува по блокадата за 19:21. При 19:22, Джанлоренцо Бленджини взе второто си прекъсване за България в първата част. Страхотна атака по правата от зона 2 на Димитър Димитров - 20:22. Никола Льо Гоф атакува мощно в центъра за 23:20. Троен блок спря атака на Владимир Гърков и "петлите" стигнаха до геймбол при 24:20. Алекс Грозданов атакува успешно за 21:24. Владимир Гърков сгреши началния удар и Франция спечели първата част с 25:21.

Блокада на Алекс Грозданов спря атака на Ървин Нгапет - 1:0. Блокаут на Георги Татаров и 2:1. Ас на Бартелеми Шинениезе и Франция поведе с 6:3. При 3:7, Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Пайп на Ървин Нгапет направи резултата 9:4. Жан Патри атакува в аут - 6:9. Ас на Илия Петков - 7:9. Грешка в атака на французите и 8:9. Андреа Джани взе прекъсване на "петлите". Жан Патри атакува по диагонала за 11:9. Технична атака на Денис Карягин - 10:11. Симеон Николов атакува и 13:16. Самуил Вълчинов замени Денис Карягин. Бенжамен Тонюти смени Антоан Бризар. Илия Петков бе категоричен в атака - 14:17. ас на Симеон Николов сведе разликата до 1 точки - 16:17. Тео Форе изведе Франция напред с 19:17. Денис Карягин атакува успешно за 18:19. Тео Форе се справи с тройна блокада за 21:18. Бартелеми Шинениезе заби "пирон" в нашето поле за 22:19. Аспарух Аспарухов се появи в игра за България. Симеон Николов пусна технично за 21:23. Блок на Илия Петков и Симеон Николов спря атака на Тревор Клевено - 22:23. Нова блокада на Симеон Николов и Илия Петков и равенство при 23:23. Пайп на Самуил Вълчинов бе спрян от тройна блокада - 23:24. Отлична комбинация Симеон Николов - Илия Петков и равенство при 24:24. Атака на Денис Карягин бе спряна от блокада на Никола Льо Гоф - 24:25. Ас на Тревор Клевено и 26:24 и успех на Франция във втората част.

Самуил Вълчинов остана на игрището на мястото на Денис Карягин. Алекс Грозданов атакува мощно в центъра за 1:1 в началото на третата част. Олимпийските шампиони от Токио 2020 дръпнаха с 5:1. Илия Петков намали с технична атака - 2:5. Аспарух Аспарухов замени Димитър Димитров. Страхотен пайп на Георги Татаров - 4:10. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 5:10. Илия Петков атакува успешно в центъра за 9:17. Пълният дебютант Борис Начев се появи в игра за България при 11:19. Борис Начев атакува в центъра и записа първата си точка - 13:21. Илия Петков атакува мощно за 14:21. Пайп на Самуил Вълчинов излезе в аут и Франция спечели убедително третата част с 25:14.

Симеон Николов (2 аса, 2 блока), Димитър Димитров и Илия Петков (1 ас) станаха най-резултатни за България с по 7 точки.

Капитанът Алекс Грозданов добави още 6 точки (1 блок).

Жан Патри стана най-резултатен за Франция с 12 точки (3 блока).