Рилски отстрани Спартак и си заслужи нов шанс за историческа първа титла

Отборът на Рилски спортист се класира за финала в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Любомир Киров спечелиха лютата битка със Спартак Плевен с 3-2 победи, след като надиграха плевенчани с 84:52 (25:20, 10:14, 18:12, 31:6) в решителния мач №5 от полуфиналния им дуел. По този начин Рилецо ще се опита да детронира актуалните шампиони от Балкан в спора за титлата. Както е известно, ботевградчани вече елиминираха Черноморец с 3-1 успеха.

Така за трети път в последните четири години Рилски спортист достига до финала в първенството, след като стори през 2021-ва и 2022-ра. Самоковци ще се опитат да вземат реванш от Балкан за поражението си преди две години, като също така ще се опитат да завоюват първа шампионска титла на България в своята история.

Спартак пък хвърли всички сили тази вечер и бе равностоен на своя съперник до началото на последната четвърт, но във финалния период Рилски направи унищожителна серия, която окончателно пречупи силите на спартаклии. Отборът на Любомир Минчев ще се бори за бронзовите медали с тима на Черноморец.

Любо Киров: Казах на момчетата да бъдат спокойни и да стрелят

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист откри мача с две поредни доста добри защити, между които Алекс Симеонов надигра Брайънт Томас по периметъра и отбеляза първите точки в мача за 2:0 в полза на самоковци. Плевенчани също не се забавиха да се разпишат в срещата и Талиб Занна отвърна от другата страна с кош за 2:2. Алън Арнет пое отговорност в офанзивен план за домакините в първите минути и реализира пет поредни точки, за да поведе Рилецо напред при 8:3. Отборът на Любомир Киров обаче отново трябваше да се справя с проблемите с нарушения на Джон Флорвиъс, който допусна да му бъде свирено техническо нарушение още в началото на мача, което бе и второ лично за него в мача - 8:5 след две поредни точки на Родни Първис от наказателната линия. Дистанцията се запази в рамките на три при 12:9 в средата на първата част, когато Майкълин Скот наказа грешка на съперника и отбеляза за 14:9, за да принуди Любомир Минчев да вземе таймаут. Следващото нападение на плевенчани също не бе успешно, след това Скот вкара два фала, а междувременно на терена за първи път от няколко месеца насам за Рилски се появи Александър Янев - 16:9. Въпреки че нападението на гостите от Плевен се раздвижи в следващите минути, Рилски продължаваше да си печели наказателни удари и да води в резултата при 22:16. Константин Тошков блесна със страхотен успешен пробив към коша на Рилски, но след това момчетата на Любомир Киров затвориха първата четвърт с три безответни точки и така поведоха с 25:20 след първите десет минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

В началото на втората четвърт Цветомир Чернокожев извърши третото си лично нарушение и така Талиб Занна трябваше мигновено да се завръща на паркета. Джоузеф Лоусън пък се оказа много добра алтернатива на Джон Флорвиъс, като той вече имаше седем точки и помогна на Рилецо да дръпне напред при 27:20. Впоследствие бе отсъдено неспортсменски на Тошков срещу Карамфилов, като гардът вкара един от фаловете си за 28:20. Рилски пропусна и добра възможност да излезе напред с двуцифрен аванс. Вместо това Спартак сътвори минисерия от четири безответни точки и така пасивът на гостите бе сведен до четири при 28:24. В този момент и на Джулиън Люис му бе свирен неспортсменски фал, като това бе третото нарушение на американеца. Резултатността на таблото обаче почти не се променяше, като този път Флорвиъс отбеляза веднъж от наказателната линия и по този начин Рилски поведе с 29:24. Веднага след прекъсването Станимир Маринов показа точния си мерник и реализира тройка за 29:27, но останалите изяви на баскетболистите както в бели, така и в сини екипи не бяха успешни. Плевенчани стигнаха до равенство при 29:29 след труден кош на Николай Стоянов. Прекъсването на Любо Киров не помогна особено в краткосрочен план, тъй като Родни Първис донесе първата преднина на Спартак в мача с хубава стрелба от средна дистанция за 29:31. Дуото Лоусън-Арнет отново бе в полза на Рилецо, който си възстанови актива при 33:31. След размяна на кошове Рилски водеше на почивката със само една точка при 35:34.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Защитата на Рилски спортист работеше доста добре в началото на третата четвърт, като плевенчани не успяха да се разпишат в първите две минути от второто полувреме, докато Майкълин Скот направи разликата три точки при 37:34 в полза на самоковци. И двата отбора продължаваха да гърмят халосни патрони от тройката - 0/11 за домакините и 2/15 за гостите. Джоузеф Лоусън пък се възползва от липсата на комуникация в защитата на Спартак и записа кош и фал за 40:34 в полза на Рилецо. Плевенчани не се отказаха и възстановиха разликата от само точка с кош на Занна и тройка на Тошков за 40:39. Спартаклии успяха и да стигнат до нов обрат при 42:43, но след това Рилски отново поведе с точка след кош на Майкълин Скот за 44:43 с оставащи около четири минути до края на третия период. Арнет направи резултата 46:43, а след това на паркета за първи път от началото на мача се появи и Алекс Ломакс от състава на плевенчани. Това обаче не попречи на Арнет да продължи отпушването си и да прелети от единия до другия кош за 48:43 в полза на плевенчани. Костов и Флорвиъс изведоха домакините отново напред със седем точки при 53:46, като домакините се устремиха към това да си спечелят по-солиден аванс преди старта на последната четвърт. Именно това бе резултатът след края на третия период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Едва в началото на последната четвърт отборът на Рилски съумя да стигне до двуцифрена преднина, след като Алекс Симеонов и Чавдар Костов донесоха аванс от десет на своя тим при 57:47. Цветомир Чернокожев отговори с хубава изява от другата страна, но Лоусън отново надигра Занна и му изкара четвърто лично нарушение с кош и фал за 59:49. Момчетата на Любо Киров започнаха все повече да експлоатират играчите с по четири фала в редиците на плевенчани, като Симеонов вкара в две поредни нападения и направи дистанцията 12 точки при 63:51. Отсъдено бе и неспортсменско на Първис срещу Лоусън, като тежкото крило вкара един от двата фала за 65:51. Чернокожев направи ключова грешка, Карамфилов открадна, а Симеонов отбеляза нов кош и фал за 68:51 в полза на Рилецо. Карамфилов пък наниза първата тройка на Рилски в мача и така разликата стана 20 точки при 71:51. Вече очевидно плевенчани нямаше как да се опълчат на своя съперник, а Лоусън не спираше да трупа точки в своя актив - 21 за героия на Рилски спортист при 76:62 в полза на самоковци. Рилецо спечели двубоя с крайното 84:52.

Любо Минчев: Пълна катастрофа

Джоузеф Лоусън записа 21 точки и 9 борби за победата на Рилски спортист. Алън Арнет добави 19 точки, а Алекс Симеонов се разписа с 11 точки и 7 овладени топки.

Талиб Занна постигна 12 точки и 13 борби за отбора на Спартак Плевен.