Спорните ситуации в Ел Класико, които разгневиха Барселона

И това Ел Класико не мина без куп коментари относно съдийството. Две бяха по-спорните ситуации в мача, като и за двете от Барселона имаха сериозни претенции към рефера Сесар Сото Градо и съдията на ВАР Хосе Мария Санчес Мартинес.

Първата ситуация, разбира се, е дузпата в полза на Реал Мадрид в 18-ата минута. Според каталунците Лукас Васкес умишлено потърси контакт с крака на Пау Кубарси в наказателното поле на Барселона и наказанието е пресилено. Главният съдия обаче така и не бе извикан от ВАР. Появиха се сравнения и с положението на първия мач между Арсенал и Байерн (Мюнхен) (2:2), когато Букайо Сака потърси нарушението и се строполи след съприкосновение с Мануел Нойер, но дузпа не бе отсъдена.

Десет минути по-късно дойде и другото спорно положение в мача. След центриране от корнер на Рафиня Ламин Ямал отклони топката, а стражът на Реал Мадрид Андрий Лунин успя да закове топката. Останаха обаче сериозни съмнения дали тя не е преминала с целия си обем голлинията, като телевизионните повторения не успяха да убедят категорично. В Ла Лига не е въведена и така наречената “goal-line technology”, за разлика от другите елитни европейски първенства.

Тер Стеген: Срам за световния футбол!

Според предишни обяснения на президента на Ла Лига Хавиер Тебас тази технология е прекалено скъпа, заради което и на този етап не е въведена в испанския елитен футбол.

Oт каталунците имат претенции и за две ситуации за дузпа в тяхна полза. В 31-вата минута за нарушение на Едуардо Камавинга срещу Ламин Ямал, както и в 58-ата за препречване на Антонио Рюдигер срещу Фермин Лопес. И двете положения не изглеждат като явни грешки на съдията, но претенциите на Барселона са, че щом е свирена такава дузпа за Васкес, то и при гореизброените ситуации може да се отсъди 11-метров наказателен удар за "блаугранас".

Чави: Не искам да казвам неща, заради които могат да ме накажат

Тези отсъждания логично предизвикаха гнева на футболистите на Барселона, както и на наставника Чави Ернандес. Каталунските медии също изразиха бурни претенции към съдийството.

Снимки: Gettyimages