Реал Мадрид триумфира в Ел Класико и подпечата титлата, героят отново е Белингам

Реал Мадрид вече може да се счита за сигурен шампион, след като победи Барселона с 3:2 в зрелищен сблъсък на "Сантиаго Бернабеу" и увеличи аванса си пред каталунците на 11 точки. Джуд Белингам, който вкара и двата гола за успеха с 2:1 над Барса през есента, отново наказа тима на Чави Ернандес. Английският национал отбеляза решаващото попадение в добавеното време след пас на Лукас Васкес, който изравни за 2:2, а преди това спечели дузпата за гола на Винисиус Жуниор.

257-ото шампионатно дерби между двата гранда на испанския футбол предложи много емоции. Барселона на два пъти повеждаше чрез Андреас Кристенсен и Фермин Лопес, но Реал отвръщаше на удара, а в края използва свободните пространства в половината на съперника и грабна победата.

И двата тима бяха в отлична форма в шампионата, като записаха по 4 поредни победи преди дуела помежду си на "Сантиаго Бернабеу". Реал може да се похвали с най-резултатното нападение и най-стабилната защита, но Барса също много подобри представянето си в дефанзивен план и не допусна нито едно попадение в предишните си 6 мача.

През седмицата съперниците имаха тежки изпитания на четвъртфиналите в Шампионската лига. Реал удържа масирания натиск на Манчестър Сити в редовното време и продълженията, а след това се наложи при дузпите и елиминира актуалния носител на трофея на Стария континент. Барса пък отпадна след домакинска загуба с 1:4 от Пари Сен Жермен и по този начин не можа да вземе квота за Световното клубно първенство.

В състава на Реал Мадрид нямаше сериозни изненади. Тримата в атака бяха Винисиус Жуниор, Родриго и Джуд Белингам, а в халфовата линия действаха Лука Модрич, Тони Кроос и Федерико Валверде. На вратата бе героят от мача на "Етихад" Андрий Лунин, по десния фланг на защитата беше предпочетен Лукас Васкес за сметка на Даниел Карвахал, а другите трима бранители бяха Орелиан Чуамени, Антонио Рюдигер и Едуардо Камавинга. От титулярите срещу Ман Сити на пейката седнаха още Ферлан Менди и Начо Фернандес.

Под рамката за Барселона застана Марк-Андре тер Стеген. Четиримата в защита бяха Жул Кунде, Роналд Араухо, Пау Кубарси и Жоао Кансело. За 17-годишния Кубарси това беше дебют в Ел Класико. Педри е сред резервите, а в средата на терена за "лос кулес" стартираха Френки де Йонг, Андреас Кристенсен и Илкай Гюндоган. Атаката водеха Роберт Левандовски, Ламин Ямал и Рафиня, а Жоао Феликс чакаше своя шанс от пейката.

Барселона подходи много агресивно в началото и грешка на Лунин можеше да доведе до проблеми за домакините, но опасността се размина. Каталунците продължиха да притискат съперника и в 6-ата минута нова неуверена намеса на Лунин беше наказана. Стражът "увисна" при центриране от корнер на Рафиня и заелият добра позиция на далечната греда Андреас Кристенсен с лекота прати топката в мрежата.

Домакините можеха да отговорят моментално, но Винисиус направи огромен пропуск. Бразилецът получи топката около точката на дузпата, но стреля над напречната греда. В 17-ата минута Лукас Васкес овладя на десния фланг, технично преодоля Кансело и продължи в наказателното поле, където падна след съприкосновение с Кубарси. Съдията Сесар Сото Градо веднага отсъди наказателен удар, въпреки протестите на гостите. Повторенията показаха, че Васкес сам търси контакта и нарушение по-скоро няма, но решението остана непроменено и Вини Жуниор реализира дузпата - 1:1.

В средата на първата част имаше още едно спорно положение, този път пред вратата на Реал. Ламин Ямал отклони топката отблизо и тя сакаш премина голлинията, преди Лунин да стигне до нея и да я избие. Тъй като в Ла Лига не се използва технология на голлинията, Сото Градо трябваше да разчита на помощта на съдиите във ВАР стаята. Те му дадоха сигнал, че гол няма и играта ще продължи с корнер за Барселона.

Малко по-късно Ламин Ямал се отскубна и миг преди да влезе в наказателното поле, Камавинга го препъна, за което получи жълт картон. Зад топката застана Рафиня, но ударът му мина далеч от целта. Последваха по-спокойни минутии по-продължително притежание на топката от домакините. Малко преди почивката хубава комбинация на Реал завърши с изстрел на Модрич, но той отиде право в ръцете на Тер Стеген. В ответната атака Гюндоган изпълни пряк свободен удар, но топката прелетя над вратата. В добавеното време на първата част Родриго беше близо до това изскочи на голова позиция, но Кристенсен изчисти с шпагат.

Барселона излезе за началото на второто полувреме без голмайстора Кристенсен, който отстъпи мястото си на Фермин Лопес, а Педри замени получилия контузия Де Йонг. Ламин Ямал отново беше най-активен и веднага застраши вратата на Реал, но Лунин внимаваше. Белингам също демонстрира класата си с няколко добри отигравания, а в 57-ата минута Винисус напредна на скорост, но шутира неточно и пропусна да се разпише за втори път в срещата.

В 63-ата минута Фермин Торес получи свободно пространство пред наказателното поле, но ударът му бе много неточен. Чави продължи със смените и в игра се появиха Жоао Феликс и Феран Торес вместо Рафиня и Левандовски. Малко по-късно феновете на Реал Мадрид поискаха дузпа за игра с ръка на Кунде, но такава нямаше, защото топката срещна корема на френския защитник. В следващата атака на Барса Феран Торес пропусна от удобна позиция, но се оказа, че е бил в засада.

По-напористата игра на Барселона беше възнаградена в 69-ата минута. Ламин Ямал отправи много коварен удар, а след намесата на Лунин пръв до кълбото стигна Фермин Лопес, който от няколко метра даде преднина на гостите. Това накара Карло Анчелоти веднага да вземе мерки. Опитният италиански специалист извади неубедителния Едуардо Камавинга и Тони Кроос, а в игра се появиха Фран Гарсия и Браим Диас.

Само 4 минути след попадението на Фермин Лопес Реал успя да изравни. Перфектно разиграване освободи по левия фланг Вини Жуниор, който центрира към включилия се в предни позиции Лукас Васкес и той простреля Тер Стеген - 2:2. Барселона нямаше избор и трябваше отново да рискува, хвърляйки повече хора в атака. Лунин имаше важна намеса в 78-ата минута, а секунди по-късно Винисиус излезе очи в очи с Тер Стеген, но германският национал запази хладнокръвие и отрази удара.

В края на двубоя Рел Мадрид се стремеше да задържа топката колкото се може повече и да не оставя никакво свободни зони в половината си. В 87-ата минута се стигна до разбъркване пред вратата на Барселона и пропуск на резервата Хоселу, но опитният таран се намираше в засада. Така сестигна до първата от добавените 4 минути, в която Лукас Васкес проби и пусна ниска топка към далечната греда, а там Белингам се оказа на точното място и изправи публиката на "Бернабеу" на крака - 3:2.