Байерн спечели тактическото надлъгване срещу Арсенал и е на полуфинал

Отборът на Байерн (Мюнхен) надигра тима на Арсенал с минималното 1:0 в мач-реванш от 1/4-финалите на Шампионската лига. Единственият гол отбеляза Йошуа Кимих (64'). Това означава, че "баварците" ще играят в следващата фаза на "турнрира на богатите" след равенството 2:2 в първия мач в Лондон и победата в общия резултат с 3:2

Шесткратният носител на трофея ще играе на полуфинал в турнира за първи път от сезон 2019/2020, когато го спечели след победа във финалния мач срещу френския хегемон Пари Сен Жермен. Сега възпитаниците на Томас Тухел ще имат шанс да повторят постижението си срещу същия съперник, тъй като парижани ще играят в спор за място на финала срещу тима на Борусия (Дортмунд).

Ясни са полуфиналите в Шампионската лига

Томас Тухел направи съвсем малко промени в сравнение с първия двубой. Нусаир Мазрауи започна на мястото на Алфонсо Дейвис, а Джамал Мусиала действа вместо Томас Мюлер. Също така напред вместо Серж Гнабри видяхме Рафаел Герейро.

При Артета положението беше подобно, като само един футболист смени титулярното си място и това бе бранителят Якуб Кивиор, а на негово място започна Такехиро Томиясу.

Феновете на "Алианц Арена" останаха верни на себе си и въпреки негативните резултати на Байерн в последно време създадоха страхотна атмосфера, а във времето около първия съдийски сигнал направиха красива хореография, съчетана с пирошоу. То доведе до димна завеса, която затрудни видимостта в първите минути.

Очаквано, домакините създадоха първата ситуация, като изсипаха топката в наказателното поле, където голямата звезда на отбора Хари Кейн отигра и ударът му мина покрай дясната греда. Малко след това дойде и първият акцент в атакуващ план за гостите при опита на Мартинели от средна дистанция.

Ударът не доведе до рязко изменение на ситуацията, като съперниците продължиха да поддържат опознавателно темпо, в което домакините упражняваха териториален натиск, а гостите дебнеха изгоден момент за контранастъпление. Нова опасност пред британската врата се появи четвърт час след началото, когато Сане опита да създаде суматоха в наказателното поле, но бранителите на "топчиите" изчистиха в корнер.

Спечели билет за двама за финала на Шампионската лига

Малко след това възпитаниците на Микел Артета за първи път опитаха да наложат натиск. Мартинели направи добър пробив в половината на съпеника и малко преди да нанесе удар притежанието му бе отнето. Това доведе до бърза контраатака, която можеше да свърши с попадение във вратата на отбора на Арсенал, но шпагат на бранител в последния момент застана на пътя на диагоналния удар на Мазрауи.

Отговорът на "артилеристите" не закъсня и в рамките на броени секунди създадоха две ситуации пред вратата на Нойер. Първо, на германския страж му се наложи да плонжира след изстрел на Йодегор, а след това Мартинели отигра умно една топка и отново принуди германския страж да се намесва.

В следващите минути двата отбора пренесоха битката в средата на терена, като нито един от съперниците не посмя да опита ново изнасяне, което логично доведе до нулево равенство на почивката и всичко остана да се разреши през втората част.

Второто полувреме започна взривоопасно в пълна противоположност на случващото се до почивката и по-малко от 120 секунди след подновяването на играта Горецка нацели гредата, а при добавката Герейро също разтресе левия страничен стълб и в крайна сметка топката бе избита в корнер. След ъгловия удар гостите подеха контранастъпление, което много скоро бе прекършено и съвсем скоро нападателите на "баварците" отново се озоваха пред съперниковото наказателно поле.

Мощното начало на второто полувреме нажежи страстите по трибуните и събуди феновете, които не бяха много активни през първата част, но качеството на продукцията на терена не се подобри. Съвсем скоро съперниците отново заиграха затворено на малко по-високи обороти без реални голови положения.

Всичко това се оказа затишие пред буря и час след началото "баварците" избухнаха с попадение. Отбраната на гостите буквално заспа и позволи топката да стигне до Рафаел Герейро вляво по линията на пеналтерията, а той центрира на границата на малкото наказателно поле, където абсолютно необезпокояван връхлетя Йошуа Кимих и разстреля безпомощния Давид Рая.

Десетина минути по-късно Кимих можеше и да се превърне в абсолютен герой за своите с втори гол, но ударът му бе блокиран и излезе в корнер.

"Артилеристите" от своя страна отново се ориентираха прекалено бавно в ситуацията и чак четвърт час след като инкасираха попадение, опитаха да отговорят по някакъв начин и спечелиха ъглов удар, който бе изпълнен твърде несъстоятелно от Деклан Райс. Малко по-късно те отново се самосаботираха, след като получиха шанс да изсипят топката в наказателното поле на домакините, но извършиха фаул в нападение срещу Матиас де Лихт.

В изтичащите секунди на редовното време "баварците" отново пропуснаха шанс да решат всичко след като хванаха лондончани на контраатака, но загубиха топката в невралогична зона на терена и бързо трябваше да се прегрупират, за да се предпазят от късно изравняване.

Момчетата на Артета демонстрираха липса на психологическа устойчивост в продължението и извършиха две глупави нарушения, които отнеха ценни секунди, като първо Тросар събори съперник, а след това Жесус бе преупреден официално с жълт картон.

Домакините също бяха близо да "прегорят" след като Ким Мин-Жае извърши нарушение непосредствено в близост до наказателното поле, но защитата издържа и "баварците" се поздравиха с крайния успех.

БАЙЕРН (МЮНХЕН) 1:0 АРСЕНАЛ (3:2, общ резултат)
1 - 0 Йошуа Кимих (64')