Челси съсипа Евертън след нов рецитал на Коул Палмър

Челси разби Евертън с 6:0 в последния мач от 33-тия кръг на Премиър лийг. Победата за "сините" на практика бе оформена още през първото полувреме, а над всички бе Коул Палмър, който отбеляза цели четири гола в мача (13', 18', 29', 64'-дузпа), а още попадения добавиха Николас Джаксън (44') и юношата на тима Алфи Гилхрист (90'), който се разписа за пръв път за тима. Така големият талант на Челси Палмър записа няколко страхотни постижения, като се превърна в първия играч на "сините", който бележи в седем поредни домакински мача в Премиър лийг, както и в първия, който в първенството вкарва два последователни хеттрика вкъщи в един и същи сезон. Освен всичко друго той се изравни по голове на върха в Премиър лийг с Ерлинг Холанд, като и двамата имат по 20 попадения.

Лондончани продължават да са на 9-о място, но с победата днес се приближиха съвсем близо до топ 6, още повече, че са и с два мача по-малко. Момчетата на Челси затвърдиха добрата си серия, като вече са с осем поредни мача без загуба в първенството. Затвърди се и тенденцията, че във всеки от последните шест срещи за Челси има поне 4 отбелязани гола, като за разлика от предните мачове, този път "сините" не допуснаха голове във вратата си. Евертън пък след тежката загуба ще трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване, като не бива да се забравя, че е осем отнети точки заради за нарушаване на правилата на Премиър лийг за рентабилност и устойчивост. "Карамелите" са само на два пункта от зоната на изпадащите и имат едва една победа в последните си 15 мача, макар и тя да дойде в предишния кръг срещу Бърнли с 1:0.

Преди този мач Челси напоследък играеше трудно срещу "карамелите", като доказателство за това служи фактът, че в последните пет мача между двата тима преди днешния лондончани имаха едва една победа. В предишната среща Евертън спечели с 2:0 на "Гудисън Парк". "Карамелите" обаче отново не успяха да се преборят с тъжната традиция да не са печелили близо 30 години на "Стамфорд Бридж" и си тръгнаха с тежка загуба.

Мениджърът на Челси Маурисио Почетино имаше куп проблеми, като не можеше да разчита на практика на цял един отбор. С контузии бяха Енцо Фернандес, Аксел Дисаси, Рахийм Стърлинг, Роберт Санчес, Рийс Джеймс, Кристофър Нкунку, Ливай Колуил, Ромео Лавия, Уесли Фофана и Лесли Угочукву.

Така днес Почетино направи само две промени в сравнение с равенството 2:2 срещу Шефилд Юнайтед в предишния кръг. Мало Густо започна на десния бек вместо Дисаси, а Михайло Мудрик също се завърна сред титулярите и действаше заедно с Чуквунонсо Мадуеке и Коул Палмър зад нападателя Николас Джаксън. Конър Галахър пък бе върнат по-назад и помагаше на Мойсес Кайседо в средата на терена.

Наставникът на Евертън Шон Дайч също имаше своите главоболия, като аут от двубоя бяха Доминик Калвърт-Люин,, Деле Али, Люис Добин и Идриса Гей. "Карамелите" действаха във формация 4-4-1-1, като атаката им ще водеше Бето, подпомаган в задни позиции от Абдулай Дукуре.

Срещата започна с много добро темпо, като и двата тима изпълниха бързи корнери пред противниковите врати. Първото много чисто положение се откри пред гостите в 9-ата минута, когато Шеймъс Коулман подаде остро към малкото наказателно поле, а Бето на празна врата направи голям пропуск и стреля над вратата, Това бе наказано само няколко минути по-късно. При добра атака на Челси Николас Джаксън подаде към Коул Палмър, който с хубав шут от дъгата с левия крак направи безпомощен Джордан Пикфорд - 1:0 за домакините в 13-ата минута. С това си попадение талантливият англичанин се превърна в първия играч на лондончани, който се разписва в седмо пореден мач от първенството на "Стамфорд Бридж".

21-годишният Палмър продължи да бъде главно действашо лице в мача. Буквално в следващата атака той направи сериозен пропуск на празна врата. В 18-ата минута обаче Палмър се реабилитира и отбеляза второто си попадение в мача и общо 18-и гол от началото на сезона в Премиър Лийг. Мойсес Кайседо подаде към Михайло Мудрик, а украинецът комбинира с Николас Джаксън, който стреля опасно. Пикфорд успя да избие, но най-съобразителен бе именно Палмър, който с добавка отблизо с глава направи 2:0.

Десетина минути по-късно големият талант на Челси оформи и своя хеттрик. Джордан Пикфорд излезе и опита да изчисти топката при поредната атака на домакините, но стражът направи груба грешка и я подари на Палмър, който изключително технично го прехвърли с далечен изстрел и вкара третия си гол в мача - 3:0 за "сините" от Лондон. Така във второ поредно домакинство звездата на Челси записа хеттрик, след като направи това и при драматичната победа над Манчестър Юнайтед с 4:3, като стана първият футболист на лондончани, постигал това в един сезон. Евертън изглеждаше в нокаут, но все пак изглеждаше, че върна едно попадение в 36-ата минута чрез Бето с глава. Радостта на "карамелите" обаче бе кратка, тъй като се оказа, че португалецът е в засада. Все пак гостите се активизираха и отново изпълниха няколко статични положения, като при един корнер Дуайт Макнийл стреля директно от ъгловия удар, но Джордже Петрович внимаваше и изби.

Малко след това Бето отправи още един опасен удар, но стражът на Челси пак се намеси. Минута преди края на редовното време на първата част пък Челси окончателно довърши съперника си. Марк Кукурея се включи отляво и центрира добре, а Николас Джаксън овладя и с хубав ножичен удар и с помощта на гредата направи 4:0 за тима на Почетино.

На почивката Шон Дайч реагира и предприе тройна смяна в тима си и пусна в игра Нейтън Патерсън, Джак Харисън и Андре Гомеш. Гостите пропуснаха добър шанс да намалят резултата в 50-ата минута, когато след центриране от корнер на Дуайт Макнийл Джаред Брантуейт засече с глава, но малко не му достигна за гола. Пет минити по-късно пък Коул Палмър бе близо до четвъртия си гол в мача след добра контраатака на Челси и пас на Михайло Мудрик, но Пикфорд този път успя да избие.

Катастрофата за Евертън обаче продължи, защото в 61-вата минута Челси получи дузпа за нарушение на Джеймс Тарковски срещу Мадуеке, макар че изглеждаше, че миг преди това има по-сериозно нарушение срещугероя на деня Палмър. Последва комичен спор в тима на домакините кой да изпълни наказателния удар, като Николас Джаксън и самият Мадуеке дълго време не искаха да отстъпят това право на Коул Палмър и се стигна до разправии. В крайна сметка именно англичанинът застана зад бялата точка и с лекота вкара четвъртия си гол в мача, с което изравни и Ерлинг Холанд на върха на голмайсторите в Премиър лийг - и двамата имат по 20 попадения. Направи впечатление обаче как замесените в спора съотборници на Палмър Джаксън и Мадуеке сякаш още бяха сърдити и не горяха от желание да поздравят съотборника си.

До края срещата основно се доиграваше, но все пак остана време за едно попадение за Челси. В последната минута от редовното време влезлият Бен Чилуел стреля опасно, Пикфорд успя да избие, но топката попадна в друга резерва - юношата на "сините" Алфи Гилхрист, който с добавка отбеляза първия си гол за лондончани и бурно се зарадва на него. Буквално в последнтие секунди на срещата Бето опита да вкара почетен гол за Евертън, но Петрович бе на мястото си и изби.

ЧЕЛСИ (4-2-3-1): Петрович; Густо, Тиаго Силва, Чалоба, Кукурея; Кайседо, Галахър; Мадуеке, Палмър, Мудрик; Джаксън

ЕВЕРТЪН (4-4-1-1): Пикфорд; Коулман, Тарковски, Брантуейт, Миколенко; Йънг, Гарнър, Онана, Макнийл; Дукуре; Бето

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago