Австрия се класира за Европейското в съседна Германия след трудна, но сладка победа над Азербайджан

Австрия се класира за Евро 2024, след като надделя с минималното 1:0 в гостуването си на Азербайджан. Единственото попадение в двубоя бе дело на Марсел Забитцер (48’), който реализира дузпа в началото на втората част, а гостите в крайна сметка завършиха двубоя в намален състав, тъй като Гуидо Бургщалер бе изгонен в последните секунди на двубоя.

Възпитаниците на Ралф Рангник започнаха мобилизирани двубоя в търсене на ранно попадение, което да даде повече сигурност и увереност след драматичната загуба с 3:2 от Белгия преди няколко дни. Още в 6-ата минута Романо Шмит падна в наказателното поле и поиска дузпа, но съдията подмина ситуацията. В 18-ата минута Ксавер Шлагер намери великолепно Конрад Лаймер в пеналта, но той прати кълбото покрай лявата греда на Шахрудин Махамадалиев. Футболистите на Австрия продължиха да пропускат изгодни ситуации, като само в рамките на няколко минути това сториха първо Саша Калайджич, който не успя да достави подаване в наказателното поле от много изгодна позиция, а Ксавиер Шлагер шутира неточно.

Най-добрата ситуация за домакините дойде пет минути преди края на първата част, когато Торал Байрамов центрира добре, но Рамил Шейдаев също не бе точен. На почивката Ралф Рангник направи цели три промени в своя състав, като опита да увеличи атакуващата мощ на своя тим. Нещата за Австрия все пак след толкова усилия се развиха добре в началото на второто полувреме, когато те получиха възможност да изпълнят фал от изгодна позиция пред наказателното поле. Опитът именно от него срещна ръката на Рахил Мамадов и това доведе до дузпа, която пък бе реализирана безапелационно от Марсел Забитцер за 1:0. Гостите можеха да удвоят преднината си почти моментално, но Кристоф Баумгартнер

Постепенно срещата навлезе в по-ниско темпо, като двата тима се атакуваха, но не се стигаше до реални голови ситуации. Едва в края на срещата Азербайджан можеше да стигне до равенството, но Торал Байрамов пропусна от изключително изгодна позиция. Малко след този пропуск се стигна до напрежение между играчите на двата тима, което в крайна сметка завърши с няколко жълти картона и изгонването на Гуидо Бургщалер, но реферът почти веднага след това свири края и ознаменува класирането на Австрия на Европейското първенство в Германия през следващата година.

Снимки: Gettyimages