Испания се класира за Евро 2024, Шотландия също празнува, а Холанд и компания са аут

Испания е поредният отбор, който се класира за финалите на Евро 2024. "Ла Роха" победи с 1:0 като гост Норвегия и си гарантира едно от първите две места в група "А". Гола за тима на Луис де ла Фуенте на "Улевол" в Осло реализира Гави в 49-ата минута. Преди почивката пък попадение на Алваро Мората беше отменено заради засада.

Днешният резултат зарадва и Шотландия. Гайдарите", подобно на Испания, имат 15 точки и със сигурност ще участват на еврофиналите в Германия. Норвегия пък загуби и последните си шансове да завърже интригата в групата. "Викините" са трети в подреждането с 10 точки, а до края на квалификациите им остава само един мач - гостуване на Шотландия

Звездата на Манчестър Сити Ерлинг Холанд водеше атаката на домакините, а зад него действаха Оскар Боб, Мартин Йодегор и Фредрик Аурснес. В средата на терена селекционерът Стале Солбакен заложи на Патрик Берг и Сандер Берге. Под рамката застана Йорян Ниланд, а в отбрана започнаха Юлиан Риерсон, Стефан Страндберг, Лео Йостигор и Биргер Мелинг.

Де ла Фуенте направи три промени в състава на Испания в сравнение с мача срещу Шотландия. Ляв бек беше Фран Гарсия вместо Алехандро Балде, Фабиан Руис замени Микел Мерино в средата на терена, а в атаката Ансу Фати бе предпочетен пред Микел Оярсабал и си партнираше с Алваро Мората и Феран Торес. На вратата отново беше Унай Симон, а като двойка централни защитници стартираха Робин Льо Норман и Аймерик Лапорт.

Норвегия влезе в двубоя доста активно и дори се опитваше да задържа топката по-продължително от гостите. Постепенно обаче Испания овладя средната зона и започна да притиска съперника. В 13-ата минута Даниел Карвахал пробва да изненада Ниланд от малък ъгъл, но прати топката над вратата.

Малко по-късно Мората сътвори голяма глупост и лиши отбора си от сигурен гол. След комбинация с Родри, Карвахал потърси извеждащ пас към Ансу Фати. Страндберг докосна топката и тя мина покрай Ниланд, насочвайки се към вратата на Норвегия. На санитиметри пред голлинията Мората догони кълбото и го прати в мрежата, но нападателят на "Ла Роха" се намираше в положение на засада и след намесата на ВАР голът правилно беше отменен.

В 28-ата минута Карвахал пак се озова на добра позиция и стреля с външен фалц към десния горен ъгъл на вратата, но кълбото излезе в аут. Мората пък отправи първия точен изстрел в срещата, но той беше твърде слаб, за да затрудни Ниланд. Голмайсторът на Атлетико Мадрид създаде най-много проблеми на бранителите на "викингите", които често го спираха с нарушения.

Малко преди почивката Страндберг се контузи, но стисна зъби и остана на терена. В 41-ата минута Мората отправи параболичен удар с глава, който не попадна в очертанията на вратата. Първият опит за гол на домакините дойде в ответната атака, но Лапорт застана на пътя на топката след изстрела на Холанд. Полувремето завърши със силен шут на Родри, преминал встрани от целта.

На почивката Де ла Фуенте смени Льо Норман и Ансу Фати с Давид Гарсия и Оярсабал. В 49-ата минута изстрел на Оярсабал предизвика суматоха в наказателното поле на домакините. Топката стигна до Гави, който я прати във вратата. Последва нова намеса на ВАР за евентуална засада. Ситуацията беше преглеждана близо пет минути, преди попадението да бъде потвърдено.

След гола испанците очаквано свалиха темпото и изнервяха съперника с продължителни разигравания. Наставникът на домакините Солбакен пусна в игра Александър Сьорлот и Антонио Нуса в търсенето на повече свежест. В 61-ата минута Йодегор пропусна добра възможност, а в 63-ата Нуса шутира по тревата, но Симон внимаваше.

Норвежците направиха всичко по силите си, за да изравнят и да погледнат към пълен обрат, но срещу себе си имаха отбор с повече класа. Голът преднина даваше допълнително самочувствие на Испания и тимът търпеливо чакаше края на мача. В 84-ата минута Холанд успя да стреля от трудна позиция, но Унай Симон се намеси и улови. В добавеното време не се случи нищо интересно и испанците подпечатаха визите си за Германия, а Норвегия ще трябва да чака квалификациите за Мондиал 2026.

Снимки: Gettyimages