Очаквайте в 12:00 Женско първенство по футбол: НСА - Пирин

Два гола в края спасиха Швейцария от издънка в драматичен двубой

Швейцария едвам се добра до равенство в домакинството си на Беларус в изключително драматичен двубой от група “I” на евроквалификациите. Срещата в Санкт Гален завърши 3:3, а пет от попаденията паднаха след 60-ата минута. Тимът на Мурат Якин водеше с един гол на почивката след попадение на Джердан Шакири в 28-ата минута.

Гостите шокираха Швейцария с три гола. Макс Ебонг изравни в 61-ата минута, а Денис Поляков ги изведе напред осем минути по-късно. Резервата Дмитрий Антилевский направи резултата 1:3 в 84-ата минута и Беларус вече предвкусваше победата. Силен финален натиск на швейцарците обаче и голове на Мануел Аканжи и Зеки Амнуди доведоха нещата до 3:3. Домакините имаха още възможности в края и можеха дори да стигнат до успеха.

Равенството не е фатално за Швейцария, но е пропусната възможност. Тимът продължава да е без загуба от началото на кампанията и е лидер в групата с актив от 15 точки, но Румъния има само две по-малко.

Швейцарците доминираха през първото полувреме и създадоха няколко положения. Шакири откри резултата след великолепно изпълнение в 28-ата минута. На фона на играта преди почивката домакините очакваха сравнително лесна победа, но ситуацията драстично се промени след час игра. Те продължиха да имат предимство и търсеха второ попадение.

Влизането на Антилевский на почивката промени развоя на двубоя. В 61-ата минута той получи топката по лявото крило и центрира отлично, а Ебонг бе оставен напълно непокрит в наказателното поле и с глава прати топката в мрежата. Швейцария можеше веднага да отговори и след великолепна комбинация Амдуни бе изведен сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее. В ситуацията бе вдигната засада, която бе доста спорна и щеше да бъде преглеждана с ВАР, ако се бе стигнало до гол.

Домакините се изнесоха в предни позиции, но това доведе до втори гол в тяхната врата. Те загубиха топката пред наказателното поле на съперник и последва контраатака. Резервата Морозов напредна, стигна до наказателното поле и стреля, но след рикошет топката излезе в ъглов удар. При последвалото центриране защитата на Швейцария отново остави сам човек да стреля с глава. Поляков по отличен начин насочи топката и изведе Беларус напред.

Последваха поредица от атаки на швейцарците, които не дадоха резултат. В 84-ата минута ситуацията им се усложни още повече, след като нова контраатака ги изненада и Антилевский направи резултата 1:3. Ситуацията дълго бе разглеждана със системата за видеоповторения поради съмнения за засада, но голът бе признат.

Отборът на Якин този път успя да реагира бързо. Центриране на Шакири от фал бе засечено от Аканжи и домакините намалиха. Секунди по-късно резултатът бе изравнен. Джака центрира към Амнуди. Неговият път удар бе отразен от вратаря и топката се удари в гредата, но резервата не сбърка при добавката. В добавеното време Швейцария организира серия от атаки и създаде нови положения, като удар на Шакири бе избит от голлинията, но в крайна сметка гостите оцеляха и си тръгнаха с точка.

Снимки: Imago