Милан излъга Дженоа в мач, в който бяха изгонени и двамата вратари

Отборът на Милан записа много трудна и драматична победа с 1:0 при гостуването си на Дженоа в късния двубой от съботната програма на осмия кръг в Серия "А". Кристиан Пулишич реализира победното попадение в 87-ата минута. Най-интересно обаче беше в добавеното време, когато бяха изгонени и двамата титулярни вратари. Първо червен картон беше показан на Майк Менян от състава на „росонерите“, а секунди по-късно колегата му на другата врата Хосеп Мартинес също беше отстранен от игра.

Стефано Пиоли предприе цели пет промени в стартовия си състав след нулевото реми с Борусия (Дортмунд) в Шампионската лига. В защита отсъстваше капитанът Давиде Калабрия, който беше заменен от Алесандро Флоренци, а в средата на терена се завърна Ясин Адли за сметка на Томазо Побега. Също така наставникът смени цялата си атака. Кристиан Пулишич, Рафаел Леао и Оливие Жиру получиха почивка от първата минута. Така те бяха заместени съответно от Самуел Чуквуезе, Ноа Окафор и Лука Йович, за когото това беше първи мач като титуляр с екипа на „росонерите“. Бившият нападател на миланския гранд Алберто Джилардино пък се довери на Алберт Гудмундсон и Руслан Малиновский в предни позиции.

В първите десетина минути нямаше никакви удари, но за сметка на това домакините поискаха да получат дузпа за съприкосновение между Флоренци и Йохан Васкес в наказателното поле на гостите. Главният съдия Марко Пичинини обаче беше категоричен, че е нямало нарушение в случая. В 16-ата минута именно Флоренци отправи първия изстрел в двубоя, но Хосеп Мартинес улови топката без проблем. Малко след това вратарят спаси и шут на Тижани Райндерс, но така или иначе беше отсъдена засада на Юнус Муса. В 21-вата минута капитанът на "росонерите" тази вечер Тео Ернандес си изкара жълт картон, заради който ще пропусне следващия мач на тима, а именно дербито с Ювентус. В 28-ата минута именно френският национал се отчете с пропуск след далечен удар, а малко преди това същото направи и Мортен Френдруп, но пред другата врата. В 35-ата минута Флоренци пробва далечен шут, който обаче се оказа твърде разочароващ.

На почивката Пиоли пусна в игра Леао и Пулишич, но това не доведе до повече острота в играта на гостите. В 57-ата минута Флоренци направи поредния си неуспешен опит да се разпише. В 65-ата минута Леао стреля с глава, но Мартинес изби неговия удар. В 76-ата минута удар на Раду Драгусин претърпя коварен рикошет в Райндерс, но Майк Менян съумя да избие топката в корнер. Секунди по-късно резервата Калеб Екубан стреля неточно с глава. В 83-тата минута влезлият като смяна Калабрия също пропусна да отбележи гол. Както изглеждаше, че мачът ще завърши при нулево реми, в 87-ата минута Муса центрира в наказателното поле, където Пулишич стреля от воле и най-после резултатът беше открит. Останаха съмнения за игра с ръка на крилото при овладяването на топката, но Пичинини се довери изцяло на колегите си от ВАР и призна попадението.

В добавеното време се разиграха крайно драматични събития в пълен контраст с безинтересните 90 минути. В 96-ата Менян реши да излезе точно пред наказателното си поле и с изключително рискова намеса изби топката в единоборство срещу Екубан. Стражът обаче нокаутира с коляно противниковия играч и затова главният съдия прегледа ситуацията с ВАР и показа директен червен картон на французина. Тъй като Пиоли беше извършил всичките си смени, наложи се появилият се по-рано като резерва Жиру да играе като вратар в последните няколко минути.

Така в 102-рата Гудмундсон изпълни пряк свободен удар, при който топката срещна напречната греда. При тази ситуация Мартинес се включи към играчите в противниковото наказателно поле, но секунди по-късно вратарят фаулира Муса по груб начин. Затова Пичинини му показа втори жълт картон, изгонвайки и него от игра. За разлика от гостите, генуезците имаха право на смяна и вкараха на терена резервния си страж Никола Леали. В оставащите секунди на Жиру му се наложи да излиза на два пъти, за да улови топката, но в крайна сметка „росонерите“ съхраниха крехкия си аванс.

Това означава, че Милан е новият лидер в Серия "А", след като събра 21 точки, изпреварвайки с две градския съперник Интер. След паузата заради националните отбори обаче на „Дявола“ му предстои сблъсък с Ювентус на „Джузепе Меаца“, в който Пиоли няма да може да разчита на наказаните Ернандес и Менян. Междувременно, Дженоа е на 14-ата позиция в класирането с актив от 8 точки.

ДЖЕНОА - МИЛАН 0:1

0:1 Пулишич (87')

Дженоа: Мартинес, Де Винтер, Бани, Драгусин, Васкес, Сабели, Торсби, Френдруп, Хапс, Малиновский, Гудмундсон

Милан: Менян, Флоренци, Тиау, Томори, Ернандес, Муса, Адли, Райндерс, Чуквуезе, Йович, Окафор

Снимки: Imago