Нова порция пропуски оставиха Милан без гол в Шампионската лига

Един от най-очакваните мачове във втория кръг на груповата фаза на Шампионската лига между Борусия (Дортмунд) и Милан завърши без попадения. При страхотна атмосфера на препълнени трибуни на "Сигнал Идуна Парк" двата тима имаха своите шансове, но така и не се разписаха, като пропуснаха да спечелят първа победа в “F”, определена от специалистите още и като “групата на смъртта” в тазгодишното издание на най-комерсиалния клубен турнир на планетата, където са още отборите на Нюкасъл и Пари Сен Жермен.

"Росонерите" във втори пореден мач в надпреварата създадоха по-чистите положения от своя противник, но във втори поред сблъсък не успяха да пратят топката в мрежата и останаха с две точки след първите си два мача. Двубоят в Дортмунд бе равностоен, но последните минути два пропуска на резервата Самуел Чуквуедзе и един на Тео Ернандес се оказаха решаващи. Преди това сериозни пропуски направиха Кристиан Пулишич в началото на първата част и Оливие Жиру в края на първата част. Домакините също имаха своите шансове особено преди почивката, но те също останаха без отбелязан гол след първите 180 минути този сезон в турнира.

19 Борусия (Дортмунд) 0:0 Милан

"Росонерите" стартираха с равенство 0:0 срещу Нюкасъл тазгодишното участие в ШЛ, докато германците отстъпиха с 0:2 във визитата на Пари Сен Жермен.

Треньорът на "жълто-черните" Един Терзич, който направи само една промяна от успеха с 3:1 при гостуването на Хофенхайм, заложи на Грегор Кобел на вратата, а Юлиан Риерсон, Матс Хумелс, Нико Шлотербек и Рами Бенсебаини бяха в защита. Емре Джан, който замени Феликс Нмеча, и Салих Йозджан бяха опорните халфове, докато Юлиан Брант, Марко Ройс и Донийл Мален помагаха на Никлас Фюлкруг.

Наставникът на "росонерите" Стефано Пиоли пък бе направил няколко промени от успеха с 2:0 над Лацио преди няколко дни в Серия "А". Малик Тиау, Юнус Муса и Томазо Побега замениха Симон Кяер, Рубенс-Лофтъс Чийк и Ясин Адли. Майк Менян бе вратар, а Давиде Калабрия, Малик Тиау, Фикайо Томори и Тео Ернандес бяха четиримата защитници. Юнус Муса, Тижани Райндерс и  Томазо Побега бяха тримата халфове зад тримата нападатели Кристиан Пулишич, Рафаел Леао и Оливие Жиру.

При страхотна атмосфера срещата започна много открито и в 3-ата минута Томазо Побега бе изведен добре, но се забави и ударът му бе избит от Хумелс и се стигна само до корнер. Три минути по-късно, в 6-ата минута, пък Донийл Мален не успя да засече добро центриране отляво и пропусна да даде аванс на домакините. Тиау пробва с глава в 16-ата минута, а същото стори и Рами Бенсебаини в 23-ата минута, но и в двата случая топката мина над вратата.

Бомбастичен шут на Мален в 28-ата минута мина на сантиметри от лявата греда на Менян. Вратарят трябваше да се намесва три минути по-късно, когато Никлас Фюлкдруг отправи също много силен удар от 20 метра. Ройс опита от фал, но топката мина на педя от горната греда. Юлиан Брант пък пробва задна ножица от отлична позиция, като също прати топката над горната греда.

В 38-ата минута Милан, след като стигна до корнер, направи голям пропуск. Жиру пропусна да се разпише от три метра, след като си попречиха с Ернандес, който свали топката на своя сънародник. Малко след това Леао направи страхотен пробив и подаде на Жиру, който не успя да нанесе удар. Хумелс пък пробва рефлекса на Менян в 43-ата минута, а секунди по-късно Муса изби пред голлинията подаване на Хумелс с глава към Ройс.

Нова светкавична контраатака в последната минута на Леао не завърши с гол. Португалецът центрира, вратарят изби, топката се върна до Побега, чийто удар бе избит в краката на Ернандес, който стреля с десния крак над гредата.

Второто полувреме голям пропуск направи Пушилич, който бе намерен отлично от Леао на десет метра от голлинията. Американецът стреля, но стражът Кобел изби. Това стана в 54-ата минута, а Леао се ядоса на американеца, че стреля през човек вместо да му върне топката. Ясин Адли влезе за гостите, докато Карим Адейеми за домакините.

Двамата треньори продължиха със смените,  като гостите направиха дори тройна смяна и Ноа Окафор, Алесандро Флоренци и Самуел Чуквуезе се появиха за тях. Феликс Нмеча и Джейми Байноу-Гитенс влязоха, като последният веднага пробва удар, който не попадна в целта. Двата отбора пробваха няколко атаки, като липсваха завършващи удари или опитите за тях бяха избити от защитниците.

Тео Ернандес с летящ плонж пропусна да даде аванс на Милан в 82-ата минута, след като ударът му с глава облиза горната греда. Юсуфа Мукоко бе последната смяна за Борусия, а в 85-ата минута Чуквуезе пропусна да вкара и стреля покрай вратата. Минута по-късно нигериецът бе изведен сам срещу вратаря, но стражът Кобел спаси, а при добавката Райндерс стреля в аут от границата на наказателното поле.

Джан от пряк свободен удар стреля също над вратата в 89-ата минута, а 20 секунди по-късно Нмеча се размина с победен гол. Останалите три минути и двата отбора опитаха да стигнат до трите точки, но без да се налага нито един от двамата вратари да се намесва и предвид видяното на терена разделиха по една точка.

Положението в групата става изключително завързано, тъй като на "Сейнт Джеймс Парк" в Северна Англия шампионът на Франция бе разбит с 1:4 от завърналите се след 20 години в турнира Нюкасъл. Именно там трябва да пътуват играчите на Борусия, за да търсят първи голове и първа победа в турнира. Грандът от Милано пък има два поредни мача с един от фаворитите в ШЛ, като първият мач е във френската столица на 25 октомври, след което е реваншът на "Сан Сиро".  Играчите на Пиоли обаче трябва да подобрят своята успеваемост пред вратата, тъй като от около 40 удара в първите двама двубоя не реализираха нито едно положение и ако искат да играят и в елиминациите напролет, ще трябва да променят това още срещу бившия си капитан Джанлуиджи Донарума.

Освен това Милан са за първи път в серия от четири поредни мача в ШЛ без отбелязан дори и един гол, тъй като на полуфиналите през пролетта срещу Интер също не намериха път към противниковата врата.

БОРУСИЯ (Дортмунд) 0:0 МИЛАН

Борусия (Дортмунд) 4-2-3-1: Грегор Кобел, Юлиан Риерсон, Матс Хумелс, Нико Шлотербек, Рами Бенсебаини, Емре Джан, Салих Йозджан, Юлиан Брант, Марко Ройс, Донийл Мален, Никлас Фюлкруг

МИЛАН (4-3-3): Майк Менян, Давиде Калабрия, Малик Тиау, Фикайо Томори, Тео Ернандес, Юнус Муса, Тижани Райндерс, Томазо Побега, Кристиан Пулишич, Рафаел Леао, Оливие Жиру