България излиза срещу Китай на олимпийската квалификация в Сиан

Волейболистите от националния отбор на България стартират днес участието си в олимпийската квалификация за Париж 2024 в Сиан (Китай).

Българите, водени от Пламен Константинов, се изправя срещу домакина Китай в първия си мач от Група С. Двубоят е този следобед от 14:30 часа българско време.

Селекционерът Пламен Константинов направи някои промени в състава за турнира. На поста разпределител дебют с „лъвовете“ ще направи 16-годишният Симеон Николов. Като либеро отново ще се изявява Мартин Божилов. В последния момент поради контузия отпадна Денис Карягин.

В турнира съперници на България са европейските шампиони от Полша, бронзовите медалаисти от Токио 2020 Аржентина, Нидерландия, Канада, Мексико и Белгия. Първите два от крайното класиране получават квоти за олимпийския турнир в Париж 2024.

България стартира срещу Китай на олимпийската квалификация в Сиан

Съперникът ни в стартовия двубой се намира непосредствено преди нас в световната ранглиста, като заема 29-то място в подреждането. Само до преди дни представителите на Китай играха финал на Азиатските игри.

Китай загуби финала на Азиатските игри преди старта на олимпийската квалификация срещу България

По рано през лятото тимът на Китай завърши на последното 16-о място в Лигата на нациите.

Волейболистите на България са на 30-то място в световната ранглиста преди старта на олимпийската квалификация. Нашите играха на европейско първенство, на което страната ни бе един от домакините. Тимът ни стигна само до 1/8-финал, където загуби от Франция с 0:3 и отпадна от по-нататъшно участие.

Алекс Николов: Татко е играл на 2 олимпиади и това е най-хубавото нещо, което е преживял

„Лъвовете“ изразяват амбиции и желание за далеч по-добро представяне в Сиан. Тимът ни пропусна последните 2 олимпиади, като за последно игра на Олимпийския турнир в Лондон 2012, където зае 4-то място.

За някои от играчите ни, като Цветан Соколов, това ще бъде последва възможност да осъществят мечтата си за присъствие на най-престижния форум на планетата.