Неудържима Италия не даде шанс на Франция пред 10 000 зрители в Рим и е на финал на Евроволей 2023

Европейските и световни шампиони от Италия се справиха с олимпийските първенци от Токио 2020 от Франция с 3:0 (25:21, 25:19, 25:23) във втората полуфинална среща на Европейското първенство по волейбол за мъже, която се игра в  "Паладзето дело Спорт" в Рим пред 10 000 зрители.

Така "Скуадра адзура" ще защитата титлата си срещу победителите от Лигата на нациите от Полша, които в първата полуфинална среща обърнаха Словения с 3:1.

Фантастичен Вилфредо Леон изстреля Полша на финал на Евроволей 2023 след обрат срещу Словения

„Скуадра адзура“ достигна до финалния етап от състезанието като непобеден отбор, след като Франция претърпя изненадващо поражение в груповата фаза от Румъния с 1:3.

Домакините от Италия ще се борят да спечелят своя 8-и златен медал на Стария континент. Освен това те могат да триумфират отново пред своя публика, след победата си през 2005 г., когато финалът също се проведе в Рим.

В битката за златото в събота (16 септември) италианците ще срещнат Полша, която отстрани Словения. Мачът е от 22:00 часа.

Действащият олимпийски шампион Франция ще спори в събота за бронзовите медали срещу Словения. Срещата е от 18:30 часа.

Даниеле Лавия изведе Италия напред в началото на двубоя с мощна атака за 4:3. Даниеле Лавия атакува в аут и Франция поведе с 9:8. Олимпийските шампиони поведоха с 13:11. Фердинандо Де Джорджи взе прекъсване за световните шампиони. Ас на Ървин Нгапет и Франция поведе с 18:17. Даниеле Лавия насочи технично топката в полето на Франция за 18:18. Юри Романо атакува успешно и Италия поведе с 19:18. Ас на Рикардо Сбертоли доведе резултата до 20:18. Андреа Джани взе прекъсване за Франция. Нова технична атака на Даниеле Лавия от зона 4 - 21:18. Юри Романо атакува по диагонала от зона 2 за 22:18.

Алесандро Микиелето изведе "Скуадра адзура" напред с 3:0 в началото на втората част. Симоне Джанели влезе в ролята на нападател за 7:4. Италия поведе с 9:5. Андреа Джани взе прекъсване за "петлите". Успешна блокада направи преднината на Италия 5 точки при 12:7. Стефан Бойер замени Жан Патри. Световните и европейски шампиони поведоха с 13:7. Андреа Джани взи второто си прекъсване във втората част. Даниеле Лавия влезе в ролята на разпределител и подаде за пайп на Даниеле Лавия за 17:12. Даниеле Лавия атакува от зона 4 за 18:12. "Петлите" записаха 3 поредни точки за 15:18. Фефе Де Джорджи взе прекъсване за Италия. Юри Романо атакува успешно за 20:16. Даниеле Лавия се справи с френскта блокада за 23:!8. Ас на Томазо Риналди изведе "адзурите" до геймбол при 24:18. Ървин Нгапет би сервис в аут и Италия спечели втората част с 25:19.

Италианските волейболисти дръпнаха с 9:5 в началото на третата част. Андреа Джани взе прекъсване за Франция. Алесандро Микиелето атакува безкомпромисностно за 12:6. Леандро Моска атакува остро в центъра за 14:10. Единична блокада на Джанлука Галаси и 15:10. Стефан Бойер атакува в аут - 16:10. Алесандро Микиелето с пайп направи резултата 17:11. Даниеле Лавия атакува по блокадата и Италия поведе със 7 точки при 18:11. Андреа Джани взе прекъсване за Франция. Ас на Ясин Луати намали разликата при 14:18. Юри Романо атакува успешно за 19:14. Юри Романо атакува мощно от зона 2 за 21:16.  Единична блокада на Бартелеми Шинениезе намали разликата само на 1 точка при 20:21. Фердинандо Де Джорджи взе веднага прекъсване за "адзурите". Алесандро Микиелето атакува мощно по диагонала от зона 2 за 21:19. Ас на Алесандро Микиелото и 23:20. Ървин Нгапет атакува успешно за 21:23. Стефан Бойер атакува от зона 2 за 22:23. Блокаут на Юри Романо изведе европейските шампиони до мачбол при 24:22. Томази Риналди настъпи линията при изпълнение на начален удар - 24:23. Ървин Нгапет би сервис в аут и Италия спечели третата част с 25:23 и мача с 3:0 гейма.

Юри Романо стана най-резултатен за Италия с 15 точки (1 блок, 58% ефективност в атака - +9).

Даниеле Лавия добави 13 точки (59% ефективност в атака, 27% перфектно и 55% позитивно посрещане - +9).

Алесандро Микиелето се отличи с 9 точки (1 ас, 2 блока, 46% ефективност в атака, 39% перфектно и 44% позитивно посрещане - +1).

Бартелеми Шинениезе бе най-резултатен за Франция с 10 точки (2 блока, 67% ефективност в атака - +10).