Фантастичен Вилфредо Леон изстреля Полша на финал на Евроволей 2023 след обрат срещу Словения

Победителите от Волейболната лига на нациите през 2023 година от Полша се класира на финала на Евроволей 2023, след като обърна европейския вицешампион Словения с 3:1 (23:25, 25:21, 25:20, 25:21) в първата полуфинална среща, която се игра в "Паладзето дело Спорт" в Рим (Италия) пред 9269 зрители.

И Полша, и Словения пристигнаха в Рим като непобедени и са единствените отбори, които са достигнали без загуба до тази фаза в изданията на всяко от последните три Европейски първенства (2019-2023).

В шампионатите на Стария континент през 2019 г., и 2021 г. Словения завърши със сребърни медали, а Полша с бронз.

Полша е настоящият лидер в световната ранглиста и победител от VNL 2023, като тимът се надяват да спечели втора европейска титла. Първата, спечелена само през 2009 година.

От друга страна, Словения се стремеше към първата си титла, като вече има 3 сребърни медала от 2015, 2019, 2021, но ще трябва да се бори за бронза.

"Дружина полска" ще се бори за втори трофей от шампионата на Стария континент - след 2009 г.

Това ще бъде седми финал за "червено-белите", които имат пет сребърни медала в миналото - 1975, 1977, 1979, 1981 и 1983 г. На финала ще играят срещу победителя от двойката Италия - Франция.

Той ще се проведе на 16 септември (събота), от 22:00 часа.

Словенците пък имат зад гърба си 3 сребърни медала - 2015, 2019 и 2021 година. За бронза ще се борят със загубилия от действащия европейски шампион и носителя на олимпийската титла, в 19:00 часа в събота.

Двубоят започна напълно равностойно. Равенството се запази до 9:9. Единична блокада на Вилфредо Леон спря атака на Рок Можич за 10:9 за Полша. Лукаш Качмарек изведе "Дружина полска" напред с 2 точки при 14:12. Джордже Крецу взе прекъсване за Словения. Блокаут на Александер Сливка и 15:13. Технична атака на Лукаш Качмарек направи резултата 16:14. Словения изравни при 16:16, след като Норберт Хубар атакува в аут. Лукаш Качмарек отново изведе Полша напред с 19:18. Александер Сливка атакува в аут и Словения поведе с 22:21. Лукаш Качмарек успя да изравни с 22:22. Норберт Хубер би сервис в аут и Словения стигна до геймбол при 24:23. Якуб Кохановски атакува в аут през центъра и Словения спечели първата част с 25:23.

Ас на Клемен Чебул и атака в аут на Александер Сливка дадоха преднина от 4 точки за Словения в началото на втората част - 6:2. Перфектна комбинация Марчин Януш - Лукаш Качмарек изравни резултата при 6:6. Единична блокада на Нарберт Хубер спря атака на Рок Можич и Полша поведе с 8:7. Полша поведе с 12:9 и Джордже Крецу взе прекъсване за европейските вицешампиони. Мощна атака на Вилфредо Леон и 14:0 за победителите в Лигата на нациите. Ас на Вилфредо Леон и 17:12 за "Дружина полска". Ян Кожамерник намали до 16:20 с атака през центъра. Блокада на Ален Пайенк спря атака на Вилфредо Леон - 17:20. Лукаш Качмарек атакува в аут и Словения намали до 18:20. Никола Гърбич взе прекъсване за Полша. Клемен Чебул атакува много технично за 19:21. Световните вицешампиони стигнаха до геймбол при 24:20. Ален Пайенк би сервис в аут и Полша спечели втората част с 25:21.

Третата част започна равностойно до 4:4. Атака на Ян Кожамерник в центъра изведе Словения напред със 7:6. Рок Можич атакува по блокадата за 8:7.  При 13:12 за Полша разпределителят на Словения Грегор Ропрет получи контузия и се наложи да бъде заменен от Урош Планиншич. Двойна блокада спря атака на Рок Можич и 14:12 за "Дружина полска". Атака и ас на Тине Урнаут - 15:17. Якуб Кохановски атакува в центъра за 19:15. Лукаш Качмарек игра с блокадата за 20:16. Вилфредо Леон намери пролука в блокадата за 21:17. Александер Сливка донесе успеха на поляците в третата част с 25:21.

Волейболистите на Словения поведоха с 6:4 в началото на 4-ия гейм. Ас на Якуб Кохановски възстанови равенството при 6:6. Пайп на Рок Можич и 8:7 за Словения. Вилфредо Леон атакува мощно за 16:11. Александер Сливка атакува по диагонала от зона 4 -а 17:11. Джордже Крецу взе прекъсване за Словения. Нарберт Хубер спря с блокада атака на Рок Можич и поляците поведоха с 22:16. Словенците съумяха да запишат 4 поредни точки и да намалят до 20:22. Тине Урнаут би сервис в аут - 20:23. Блокаут на Лукаш Качмарек изведе световните вицешампиони до мачбол при 24:20. Атака на Лукаш Качмарек донесе успеха на Полша в 4-атата част с 25:21 и в мача с 3:1 гейма.

Вилфредо Леон изигра фантастичен двубой и заби 25 точки (2 аса, 3 блока, 47% ефективност в атака, 5% перфектно и 52% позитивно посрещане - +15).

Лукаш Качмарек добави още 14 точки (1 блок, 52% ефективност в атака - +6).

Александер Сливка се отличи с 10 точки (2 аса, 2 блока, 36% ефективност в атака, 21% перфектно и 45% позитивно посрещане - +5).

Рок Можич (1 ас, 3 блока, 35% ефективност в атака - +6) и Клемен Чебул (2 аса, 37% ефективност в атака, 25% перфектно и 65% позитивно посрещане - +5) реализираха по 15 точки за Словения.

Тине Урнаут добави 10 точки (2 аса, 42% ефективност в атака, 15% перфектно и 38% позитивно посрещане - +7).