Безгрешна Португалия продължава без допуснат гол в квалификациите

Португалия спечели изключително ценна победа с минималното 1:0 в гостуването си на Словакия и мач от петия кръг в квалификациите за Евро 2024. Единственото попадение бе дело на Бруно Фернандеш (43’) в края на първата част, но то бе достатъчно, за да се поздравят гостите с трите точки. По този начин “мореплавателите” продължават да не са допуснали все още гол в своята врата от началото на този цикъл и останаха начело на група J с 15 точки. Словакия от своя страна е на второто място с 10 пункта, колкото имат и националите на Люксембург.

Футболистите на Роберто Мартинес започнаха активно двубоя и още в първите няколко минути осъществиха две опасни атаки. Домакините обаче бързо се съвзеха от първоначалното объркване в техните редици и на свой ред опитаха да застрашат Диого Коща. Вратарят трябваше да се намесва в 10-ата минута, когато хубаво подаване в наказателното поле на Петър Пекарик достигна до Робърт Полиевка. Страхотно подаване от дълбочина зад гърба на отбраната на гостите намери Иван Щранц, но се забави при отиграването, след което серия от рикошети доведе само до корнер.

Гостите получиха идеален шанс в 16-ата минута, когато Бруно Фернандеш отне на Денис Вавро около дъгата, след което си освободи позиция и стреля, но Мартин Дубравка спаси. В 20-ата минута плеймейкърът на Манчестър Юнайтед намери в изгодна позиция Кристиано Роналдо, но той не успя да стреля достатъчно добре. В 30-ата минута Лукаш Хараслин опита да нахлуе в наказателното поле, но бе блокиран от Рубен Диаш.

Може би най-добрата възможност за попадение дойде няколко минути преди края на първата част, когато отново Петър Пекарик проби по дясното крило, след което отново върна около границата на наказателното поле, там кълбото бе поето от Лукаш Хараслин, който стреля, но топката се удари в гредата и излезе.

Гостите от Португалия нанесоха своя удар в ответната атака, когато Бруно Фернандеш получи една топка след тъч, напредна в наказателното поле пред погледите на бранителите на домакините, които изобщо не му се противопоставиха, след което плеймейкърът със силен удар преодоля Дубравка за 0:1.

Двата тима започнаха втората част с няколко грешки при офанзивните си действия. Първо Ондрей Дуда изстреля една топка от около 30 метра високо над вратата при при добра контраатака, в която атакуваха при трима на трима. Почти веднага след това и Жоао Кансело направи нещо подобобно, но неговият удар бе точен и стража на гостите трябваше да се намесва. Домакините можеха да стигнат до изравняване на резултата в 56-ата минута, когато отнеха в средата на терена, Иван Шранц бе изведен очи в очи с Диого Коща, но стреля покрай лявата греда.

Постепенно играчите на Португалия успяха да наложат натиск и да обсадят наказателното поле. В 60-ата минута хубава многоходова акция в крайна сметка завърши с леко подаване в наказателното поле, което пред погледите на бранителите на Словакия стигна до Кристиано Роналдо, но първоначалният му контакт с топката бе слаб и доведо до нарушение срещу Мартин Дубравка, което пък донесе жълт картон на капитана на гостите, който ще пропусне следващата среща на тима си поради натрупани картони. В следващите няколко минути именно Роналдо на два пъти стреля опасно.

След 70-ата минута домакините опитаха да изнесат действията в по-предни позиции и да потърсят попадение. Милан Шкриняр стреля неточно с глава след корнер, а малко след това и появилият се от скамейката Робърт Боженик имаше добра възможност. В 76-ата минута слаба намеса на бранителите в синьо даде възможност на Роналдо да се озове очи в очи с вратаря на домакините, но стражът на Нюкасъл спаси. В последните минути играчите на Франческо Калцона наложиха известен натиск, но така и не стигнаха до някакви по-сериозни опасности, които да им позволят им донесат равенството.

Снимки: Gettyimages