Стаматов дебютира за новия си отбор със загуба от Зенит

Шампионът на Русия Зенит започна защитата на титлата си с победа при гостуването на Пари (Нижний Новгород) - 2:0. Матео Касиера отбеляза и двете попадения за питерци, а Виктор Александров от домакините получи червен картон в 50-ата минута, когато резултатът още беше 0:0. Дебют с екипа на тима от Нижний Новогород записа българският национал Матео Стаматов. Пристигналият от Оренбург поливалентен футболист беше натоварен предимно с офанзивни функции. Той остана на терена до 86-ата минута, когато отстъпи мястото си на Дмитрий Стоцкий.

Двубоят се развиваше равностойно през първото полувреме, а Стаматов дори имаше шанс да се разпише, но негов удар с глава премина на сантиметри от гредата. Малко след почивката Александров фаулира грубо Бакаев и първоначално получи жълт картон, но след намесата на ВАР съдията Сергей Иванов промени решението си и го изгони.

Численото неравенство на терена бързо се усети и в 57-ата минута Зенит поведе. Атаката се разви по левия фланг, където Вилмар Бариос проби и центрира, а Касиера се оказа на точното място в наказателното поле и прати топката в мрежата. Четвърт час преди края на двубоя Стаматов изработи жълт картон на Бакаев. В 83-ата минута Караваев намери на добра позиция Касиера и той беше точен с глава, затвърждавайки успеха на Зенит.

След днешния мач Сергей Семак вече е треньорът с най-много победи начело на Зенит в елита на руския футбол - 126. Една по-малко има Павел Садирин. Семак води питерци от 2018 година и до момента е спечелил с тима 10 трофея.

Друг от фаворитите в РПЛ - ЦСКА (Москва), стартира сезона с поражение. "Армейците" отстъпиха с 1:2 при гостуването си на Урал. Домакините от Екатеринбург излязоха напред в 21-ата минута с дебютното попадение на Тимур Аюпов. В началото на втората част Даниел Мишкич удвои аванса на Урал от дузпа, а ЦСКА стигна само до почетен гол, дело на Антон Заболотний в 62-ата минута.

За Урал това беше първа победа в първенството над столичния гранд. В предишните 20 мача помежду им "оранжевите" имаха 5 равенства и 15 загуби. Старши треньорът на Урал Виктор Гончаренко също постигна първи успех срещу бившия си клуб.

Сблъсъкът между Локомотив (Москва) и завърналия се в РПЛ Рубин завърши 2:2. Още в 3-ата минута Мирлинд Даку даде преднина на гостите от Казан, но в 23-ата Маир Тикнизян възстанови равенството. Джоел Фамейе в 58-ата минута за втори път изведе напред Рубин, а Уилсон Исидор донесе точката на Локо с попадение в 87-ата минута.

В късния съботен мач Криля Советов се наложи с 2:1 при гостуването си на Ахмат. Резултата откри аржентинецът Бенхамин Гаре след хубав самостоятелен рейд между няколко бранители да тима от Грозни. Второто попадение за самарци отбеляза резервата Сергей Бабкин в 85-ата минута, а в добавеното време Халид Агаларов намали от дузпа.