Тежък старт за Левски! Исторически успех за ЦСКА 1948 на "Герена"

Отборът на Левски стартира ужасно сезон 2023/2024 година! “Сините” отстъпиха с 1:2 на ЦСКА 1948 на стадион “Георги Аспарухов” в дербито от първия кръг на efbet Лига пред близо 8000 зрители. Това се случи, след като 26-кратните шампиони допуснаха обрат в момент, в който владееха инициативата на срещата. Рикардиньо вкара първото попадение под ръководството на Николай Костов в 31-ата минута, Педриньо изравни от спорна дузпа в 41-ата минута. Капитанът Елитон вкара победното попадение във вратата на Пламен Андреев в 80-ата минута.

Любопитно е, че точно преди 12 месеца двата състава отново се срещнаха в първия кръг, като тогава ЦСКА 1948 спечели с 1:0 в Бистрица, което бе първата победа на този тим срещу Левски. Така втори пореден сезон "червените" побеждават "сините", а успехът днес е исторически за гостите, тъй като е първи в тяхната история на "Герена", където досега имаха едно поражение и две равенства и не бяха отбелязвали гол.

Негативният старт не е единствената лоша новина за домакините, тъй като тяхното най-силно оръжие - публиката, демонстрира официално, че е силно разделена. Ултрасите от Сектор "Б" скандираха "Оставка" към Наско Сираков, докато феновете в Сектор "А" и "В" го защитиха и освиркваха крайните фенове на клуба.

28 Левски 1:2 ЦСКА 1948 II

Съставите на Николай Костов и Атанас Рибарски демонстрираха амбиции да подобрят класирането си от предишната кампания, когато завършиха на четвърто и трето място. В този мач Левски бе по-активен, но допусна груби тактически и технически грешки и загуби след две статични положения. Тимът на ЦСКА 1948 не игра добре, както в някои други мачове срещу "сините", но пък този успех ще даде голямо самочувствие на тима, в който пристигнаха доста нови футболисти това лято, преди останалите мачове за първенство и дебюта в евротурнирите.

Наставникът на "сините", който дебютира начело на домакините, заложи на Пламен Андреев под рамката, а Жереми Петрис, Сонко Сундберг, който бе капитан, Хосе Кордоба и Марин Петков бяха в отбрана. Асен Митков и Андриан Краев бяха опорни халфове. Джавад Ел Джемили, Роналдо и Уелтон играеха зад Рикардиньо.

21 Левски 1:2 ЦСКА 1948 I

Атанас Рибарски пък пусна като титуляр под рамката национала Даниел Наумов, а пред него в линия бяха наредени Ерденис Гурища, Симеон Петров, капитанът Елитон и Том Рапнуи. Емил Ценов и Неделко Пишчевич бяха опорните полузащитници на "червените", като младият Ценов се явяваше заместник на звездата Ивайло Чочев. На върха на атаката Рибарски бе поставил юношата на Левски Антонио Вутов, зад когото бе разположен бе Парвиз Умарбаев. Георги Русев и Педриньо оперираха по фланговете.

Още в първите минути Сектор "Б", които обявиха бойкот на собственика Наско Сираков, скандираха "Оставка, оставка", но от секторите "А" и "В" започнаха да освиркват ултрасите, които спряха и започнаха скандирания с песните на отбора. Два огромни транспаранта бяха опънати в секторите "А" и "Б", на които пишеше: "Сираков-вън!".

В 4-ата минута минута след центриране от корнер отбраната на "червените" трябваше да чисти пред голлинията, след което последваха равностойни минути. Уелтон в типичния си стил пробва един удар, който мина встрани от вратата.

Малко по-късно на Русев бе свирен фал след единоборство с Петков, а при продължението нападателят на ЦСКА 1948 бе фаулиран от Андреев в наказателното поле. Радослав Гидженов преди това бе отсъдил нарушение в полза на домакините.

Първият гол на "Герена" през този сезон падна в 31-ата минута, а негов автор бе Рикардиньо. Нападателят бе изведе отлично от своя съотборник Уелтон, който проби и го намери фронтално срещу Наумов, след което деветката на "сините" вкара своето десето попълнение за клуба.

Гостите имаха претенции за нарушение срещу Вутов или Русев в зародиша на синята атака. Именно поради това реферът Гидженов чакаше около две минути потвърждение от колегите си на ВАР, за да зачете попадението и да поднови играта от центъра.

Буквално две минути по-късно Рикардиньо можеше да стане герой, след като много технично се освободи от своя пазач и сам срещу Наумов стреля изключително лошо, вместо да удвои.

Така се стигна до 39-ата минута, когато Рикардиньо падна пред Симеон Петров и съдията посочи бялата точка. Този път домакините имаха претенции и трябваше съдиите на ВАР да гледат внимателно преди да потвърдят 11-метровия наказателен удар. Педриньо застана зад топката и възстанови равенството в 41-ата минута.

Наумов показа добър рефлекс преди паузата и парира изстрел на Митков, а Уелтон при добавката стреля в аут.

На почивката двамата треньори направиха по една смяна. Ивелин Попов замени Краев, а Раян Даскалов влезе вместо Пишчевич.

Последва груб фал срещу Митков и сериозен пропуск на Уелтон след пробив на Роналдо, като защитник спря удара на бразилеца, който отиваше в празната врата. В игра влязоха дебютанът Видар Кяртенсон и Радослав Кирилов, а Марин Петков получи картон за груб фал.

"Сините" опитваха да стигнат до втори гол, но без да стигат до чисти голови положения.
В 70-ата минута ултрасите отново скандираха "Оставка", докато Сектор "В" скандираше името на Сираков и освиркваше крайните привърженици на домакините.

В 78-ата минута Андреев изби в корнер хубав прехвърляш удар с глава на Петров, а след ъгловия удар "червените" стигнаха до пълен обрат. Най-високият на терена Елитон бе оставен непокрит и надскочи Кордоба, за да вкара за 1:2. Това е петото му попадение за клуба.

Голът стресира публиката и играчите на домакините, които чак в продължението опитаха да затруднят Наумов, който в една ситуация изпревари Стефанов.

Така в даденото пет минути продължение Левски не успя да стигне до гол и стартира сезона със загуба, която не заслужава предвид видяното на терена. Това не трябва да заблуждава Костов и компания, тъй като проблемите на "сините" са доста, а още по-притеснителното е, че дори без да бъде надигран и да поведе в резултата, загуби от един от преките си конкуренти на своя стадион.

Сега предстои тежко гостуване на стадион "Христо Ботев " срещу тима на Ботев (Пловдив), докато "червените" приемат аутсайдера Пирин.

ЛЕВСКИ 1:2 ЦСКА 1948
1:0 Рикардиньо (31)
1:1  Педриньо (41-д)
1:2 Елитон (80)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Марин Петков, Асен Митков, Андриан Краев, Джавад Ел Джемили, Роналдо, Уелтон, Рикардиньо.

ЦСКА 1948: 29. Даниел Наумов, 24. Ерденис Гурища, 87. Симеон Петров, 5. Елитон, 31. Том Рапнуи, 21. Емил Ценов, 28. Неделко Пишчевич, 39. Парвиз Умарбаев, 10. Георги Русев, 8. Педриньо, 20. Антонио Вутов.