Нкунку отново донесе Купата на Германия на РБ Лайпциг

РБ Лайпциг отново спечели Купата на Германия, след като победи с 2:0 Айнтрахт (Франкфурт) на"Олимпиащадион" в Берлин в интригуващ финал за Купата на Германия. Кристофър Нкунку откри резултата за "биковете" в 71-вата минута, а Доминик Собослай реши всичко с втори гол в 85-тата минута. Французинът, който почти сигурно ще премине в Челси през лятото, отново бе големият герой за тима си, като се отчете с попадение и асистенция. На финала миналата година в турнира срещу Фрайбург пък Нкунку вкара изравнителния гол, както и една от дузпите. Така РБ Лайпциг спечели за втори път Купата на Германия при третия пореден финал на тима.  Айнтрахт пък ще трябва да почака още за трофея, след като за последно триумфира с него през 2018 година.

Двата тима си бяха разменили по една победа в Бундеслигата, като първо "франките" разбиха съперника си с 4:0, а Тимо Вернер и компания успяха да се реваншират, печелейки с 2:1 в Лайпциг.  По пътя си в турнира РБ Лайпцих елиминира последователно аматьорския Тевтония, Хамбургер, Хофенхайм, Борусия (Дортмунд) и миналогодишния финалист Фрайбург.

Наставникът на "биковете" Марко Розе имаше немалко кадрови проблеми, като аут за финала бяха контузените Андре Силва и Петер Гулачи, както и наказаният Йошко Гвардиол. В сравнение с последния мач от Бундеслигата срещу Шалке, Марко Розе върна сред титулярите вратаря Янис Бласвих, Бенямин Хенрикс и Доминик Собослай. В атака за "биковете" бяха звездите на тима Тимо Вернер и Кристофър Нкунку, подпомагани от преподписалия през седмицата с клуба Дани Олмо.

Aйнтрахт (Франкфурт) за последно бе на финал през 2018 година, когато вдигна трофея след като срази с 3:1 хегемона Байерн (Мюнхен). В тима предстоят сериозни промени през лятото, като наставникът на "франките" Оливер Гласнер си тръгва след края на сезона, а голямата звезда на тима Рандал Коло Муани най-вероятно ще бъде продаден.

За да стигне до последния мач в турнира, Айнтрахт елиминира по пътя си Магдебург, Щутгартер Кикерс, Дармщат, Унион (Берлин) и Щутгарт. Наставникът Оливер Гласнер нямаше кой знае какви проблеми и на практика можеше да използва всички свои важни футболисти. В състава на Айнтрахт имаше няколко промени, като сред титулярите се завърнаха Себастиан Роде и Филип Макс. Атаката на "франките" водеше голямата им звезда Рандал Коло Муани, подпомаган от Марио Гьотце и Даичи Камада.

Първият добър шанс в мача се откри пред РБ Лайпциг. В 4-тата минута Доминик Собослай пусна добро извеждащо подаване към Тимо Вернер, но немският национал стреля право в ръцете на колегата си от Бундестима Кевин Трап. Айнтрахт отговори няколко минути по-късно с опасно центриране на Марио Гьотце от пряк свободен удар, след което Лукас Мело стреля неточно. В 16-ата минута тимът на Гласнер отново имаше добра възможност след грешка на Клостерман в защита. Рандал Коло Муани напредна и стреля опасно, но уцели мрежата на Янис Бласвих откъм външната страна и последва аут.

Последваха доста по-скучни минути, в които опасните положения пред двете врати липсваха. Едва в 42-рата минута дойде по-добра ситуация за гол, когато Конрад Лаймер изведе Кристофър Нкунку, но ударът на французина бе блокиран. С това приключи и първото полувреме.

Втората част започна в подобно темпо и без сериозни ситуации пред двамата вратари. В 59-ата минута Айнтрахт имаше удобна възможност, но пасът на Коло Муани бе избит от защитата на Лайпциг. Минута по-късно наставникът на "биковете" реши, че е видял достатъчно и смени Тимо Вернер с Юсуф Поулсен. Най-чистата възможност в мача дотук пък се откри пред Марио Гьотце, който в 64-тата минута получи пас от Коло Муани и стреля силно от воле, но Янис Бласвих се намеси решително и успя да избие.

И когато изглеждаше, че Айнтрахт играе по-добре, РБ Лайпциг нанесе своя удар. В 71-вата минута след добра контраатака Кристофър Нкунку получи топката от Дани Олмо и стреля. Шутът му рикошира в Еван Н'Дика и излъга Кевин Трап - 1:0 за РБ Лайпциг. Оливер Гласнер опита да реагира и пусна в игра Рафаел Сантос Боре и Ксавер Шлагер. В 79-ата минута обаче отлично включилият се за Лайпциг Юсуф Поулсен имаше чудесна възможност да удвои преднината на тима си, но стреля неточно с глава след центиране от корнер. Всичко обаче бе решено в 85-тата минута, когато РБ Лайпциг отне топката и организира нова скоростна атака. Топката достигна в отличния в този мач Кристофър Нкунку, който намери непокрития Доминик Собослай и унгарецът бе безпощаден с удар с десния крак - 2:0!

Айнтрахт опита да реагира, но стигна само до опасен удар на Рандал Коло Муани, избит от направилия много силен мач вратар на Лайпциг Янис Бласвих. С това обаче възможностите на тима на Гласнер се изчерпаха, а РБ Лайпциг завоюва втора поредна Купа на Германия в историята си.

РБ ЛАЙПЦИГ (4-4-2): Бласвих; Хенрикс, Клостерман, Орбан, Халстенберг; Собослай, Лаймер, Хайдара, Олмо; Вернер, Нкунку

АЙНТРАХТ (3-4-2-1): Трап; Мело, Хасебе, Н'Дика; Бута, Роде, Соу, Макс; Камада, Гьотце; Коло Муани

Снимки: Gettyimages