Balkan Grand Prix 6

Седмата е факт: Балкан защити титлата си в НБЛ и доказа шампионското си ДНК

Балкан Ботевград е баскетболният шампион на България за втора поредна година! Възпитаниците на старши треньора Петър Златанович триумфираха със седмата си титла в клубната история, след като преодоляха състава на Черноморец с 3-0 победи на големия финал в Националната баскетболна лига. "Зелените" спечелиха оказалия се последен трети мач в серията с крайното 83:75 (23:22, 21:21, 15:18, 24:14) в зала "Арена Бургас".

Ботевградчани се превърнаха в истински плейофен боец в последните две години и въпреки че не показваха най-доброто от себе си в редовния сезон, то в решителната фаза от кампанията те бяха напълно непоколебими. През миналата година под ръководството на Небойша Видич “зелените” спечелиха срещу Рилски спортист с 3-1 на финала, а през настоящия сезон до шампионския трофей ги изведе ученика на сръбския специалист - Петър Златанович, който спечели трофея в първия си сезон като старши треньор. След края на мача сърбинът посвети успеха именно на Видич, като му благодари за това, че го е довел в Ботевград.

Петър Златанович: Посвещавам титлата на Небойша Видич

Балкан става и първият отбор след ерата "Лукойл Академик", който защитава титлата си и я печели в последователни години. Тимът от Ботевград стори това на най-негостоприемното място в българския баскетбол от началото на годината - Бургас, където Черноморец не беше губил през 2023-а и се намираше в серия от 12 поредни победи.

Лидерът на "зелените" Мануел Суарес пък съвсем заслужено прибра наградата за най-полезен играч на финалната серия. Чилийският национал завърши серията със средни показатели от 21.3 точки, 11.7 борби и 2.7 чадъра при 62% стрелба от игра и 67% от далечно разстояние. Той записа 26 точки и 16 борби в мач №1, 25 точки и 8 борби в мач №2 и дабъл-дабъл от 13 точки и 11 борби в мач №3.

Мануел Суарес е MVP на финалната серия в НБЛ

Черноморец пък продължава да надгражда и възходящият път на "акулите" достигна до историческо първо участие на финал в първенството. Бургазлии, начело със старши треньора Васил Евтимов, заслужават поздравления за успеха си и сребърните медали не са никак малко постижение за тях. Наставникът на тима изрази надежди, че отборът му може да стане шампион догодина, но също така поясни, че не е сигурен дали ще остане в ролята на треньор през следващия сезон.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Нито един от двата отбора не успя да се откъсне напред в първите пет минути от срещата, като Балкан бе отборът, който постоянно правеше опити да си извоюва аванс в резултата. Гардът на "зелените" Никос Дипларос отбеляза 6 от първите 12 точки на тима си, като по този начин ботевградчани поведоха при 9:12 в средата на първия период. Треньорският щаб на гостите обаче бързо трябваше да се справя с проблем, тъй като звездата на шампионите Мануел Суарес извърши две лични нарушения още в началото на двубоя. Той бе заменен от капитана Димитър Димитров. Черноморец контролираше борбата на старта на срещата и достигна до пълен обрат при 13:12 след добавка на Георги Боянов.

Васил Евтимов: Три години надграждаме и догодина ще се опитаме да станем шампиони

Веднага след това топреализаторът на "акулите" Джордан Тъкър напомни за способностите си с кош и фаул, наказвайки грешка на Дипларос - 16:12 в полза на домакините. Играта се понакъса заради поредицата от нарушения, включително и техническо такова на Павлин Иванов заради симулация, като междувременно ботевградчани достигнаха до изравняване на резултата при 16:16. Впоследствие Джордан Тъкър и Христо Захариев си размениха по една тройка и така равенството остана на таблото при 19:19 на влизане в последната минута игра от първата четвърт. Георги Боянов изведе домакините с двуточков аванс, но след това Балкан отвърна и поведе след откриващия период с 22:23.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Балкан продължаваше да разчита на балансираното си нападение и с втората тройка в мача на Христо Захариев шампионите се сдобиха с актив от четири точки при 22:26. Грозев и Адел поддържаха преднината на "зелените", преди Черноморец да смъкне изоставането си до едно притежание след неспорстменско нарушение на Илиян Пищиков срещу Джордан Тъкър. Американецът обаче изпусна третия си наказателен удар в срещата и така резултатът остана 29:31 в полза на Балкан. Последва и техническо на пейката на Балкан, като при цялата суматоха разликата остана в рамките на само точка при 32:33 за гостите от Ботевград.

Сашо Везенков: Направихме доста грешки, но накрая се получи

Тихият в днешния мач Мануел Суарес отбеляза едва четвъртата си точка в мача, за да изведе тима си напред при 32:35, но след това "акулите" захапаха съперника си и с минисерия обърнаха събитията на терена при 37:35 в своя полза. Впоследствие настана хаос на терена с доста грешни отигравания от едната и другата страна, като Денг Адел върна паритета на таблото и предизвика таймаут от страна на Черноморец - 37:37. Тъкър и Боянов отново се заеха с мисията да осигурят крехка преднина на Черноморец, след което обаче Никос Дипларос реализира тройка за 43:44 в самия край на първото полувреме. Именно това бе и резултатът след първите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна по страхотен начин за домакините от Черноморец, които записаха серия от пет поредни точки на старта на третата четвърт и след тройка на Джордан Тъкър поведоха с 48:44. Баскетболистите на Балкан направиха твърде много грешки в нападение и така останаха без кош почти три минути от началото на полувремето. Гардът на домакините Мунис Туту обаче пропусна два поредни наказателни удара, като веднага след това Николай Грозев наказа пропуските му и намали дистанцията до само една точка при 48:47. Въпреки това обаче момчетата на Васил Евтимов изглеждаха изключително мотивирани след 15-минутната почивка. Те достигнаха до най-голямата си преднина в мача - девет точки при 56:47, след като записаха серия от 8:0 в рамките на минута и половина игра.

Павлин Иванов: Това, че имаше толкова хора от Ботевград, също беше много сладко

Георги Боянов разчете действията на съперника и открадна една топка, за да я забие от другата страна и да спомогне за първата двуцифрена дистанция в мача при 58:47. Отборът на Черноморец можеше и да достигне до още по-голяма преднина в мача, ако Брайс Нзи бе завършил сам под коша при 61:49, като вместо това Мануел Суарес и компания съкратиха изоставането си до девет точки при 61:52. Именно след невъобразимия пропуск на Нзи се стигна до пропадане за "акулите", които инкасираха серия от девет поредни точки и така Балкан се върна в мача при 61:58. Мерникът на домакините започна да бяга драстично, но и от другата страна можеха да съжялават за нещо, тъй като Димитър Димитров изпусна четири наказателни удара и така резултатът преди началото на последната четвърт бе 61:59 в полза на Черноморец.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Бившият играч на Кливланд Кавалиърс Денг Адел изведе Балкан с точка напред при 63:64 на старта на финалния период, а след това Христо Захариев наниза още една тройка за шампионите, които гледаха уверено към втората си поредна титла - 63:67 в полза на Балкан. Тимът на Васил Евтимов изглеждаше физически и психически изтощен, докато този на Петър Златанович летеше по терена и с триточково изпълнение на Адел гостите направиха още една крачка към победата - 63:70 с оставащи около пет минути до края на редовното време. Мани Суарес добави още една точка към актива на Балкан, преди тройка на Джордан Тъкър да върне Черноморец в играта - 66:71. След като "акулите" останаха без Николай Георгиев заради натрупване на пет фала, сега заради същото и Брайс Нзи приключи участието си в срещата.

Христо Захариев: Ботевград, това е за вас. Шампиони сме!

Ботевградчани пък продължаваха да поддържат своята преднина, която бе пет точки при 68:73 с оставащи под четири минути до финалната сирена. Вездесъщият Георги Боянов обаче върна отбора си в играта с фамозна тройка за 71:73, но след това самият той извърши четвъртото си лично нарушение, изпращайки Денг Адел на наказателната линия. Австралиецът наниза двата си фала, а след това именно той изкара нарушение в нападение на Симеон Лепичев - 71:75 с оставащи 2:45 на часовника. Националът върна две точки за отбора си, но Христо Захариев отново не прости на домакините - тройка за 73:78 на влизане в последните две минути игра. Крилото беше навсякъде по терена и след отличния му пробив за 73:80, той взе и борбата в защита след пропуска на Джордан Тъкър. Така всичко приключи и след крайното 83:75 баскетболистите на Балкан вече можеха да празнуват с триумфа

Христо Захариев и Денг Адел завършиха с по 18 точки за победата на Балкан, като вторият овладя и 12 борби. Мануел Суарес допринесе с дабъл-дабъл от 13 точки и 12 борби, а капитанът Димитър Димитров наниза още 10 точки със 7 борби.

Джордан Тъкър: Стигнахме до финалите, нещо което не е правено в Бургас

Джордан Тъкър бе над всички за Черноморец с 26 точки и 6 борби. Капитанът на тима Георги Боянов прибави още 24 точки и 6 овладени топки, а Брайс Нзи приключи срещата с 10 точки и 5 борби.