Верстапен със златен шанс да се откъсне от Перес в битката за титлата

Макс Верстапен има златен шанс да увеличи чувствително своя аванс на върха в генералното класирана във Формула 1 в днешната Гран При на Монако, в която той ще стартира от полпозишъна. В същото време неговият съотборник Серхио Перес ще трябва да заеме последната позиция на стартовата решетка на пистата, на която изпреварванията са най-трудни.

Верстапен с феноменален полпозишън в Монако, голям провал за Перес

Причината мексиканецът да стартира толкова назад е неговата катастрофа във вчерашната квалификация. Перес се блъсна в стената на първия завой и бе най-бавен в първата фаза на сесията за място, но все пак ще се надява да стигне до зоната на точките.

Задачата на Перес със сигурност няма да е никак лесна, което малко или много гарантира, че Верстапен ще увеличи своя аванс в генералното класиране. Пред седмия кръг за сезона двамата са разделяни от 14 пункта в спора за световната титла.

За да стигне до победата обаче действащият световен шампион ще трябва да се пребори с двукратния победител в Гран При на Монако Фернандо Алонсо. Испанецът ще стартира втори днес, а още преди месеци от Астън Мартин заявиха, че очакват да се борят за победата в Княжеството. Ако Алонсо спечели днес, то това ще е неговата първа победа във Формула 1 от домашната му Гран При на Испания през далечната 2013 година.

Алонсо: Надявам се Макс да има лош старт

Трети на стартовата решетка днес ще бъде Естебан Окон, който се класира четвърти в квалификацията, но печели едно място заради наказанието на Шарл Леклер. Местният любимец трябваше да потегли трети, но бе санкциониран с три места, тъй като блокира Ландо Норис в края на сесията за място.

Наказаха Леклер след квалификацията в Монако

Освен Окон печеливши от наказанието на монегаска са още съотборникът му Карлос Сайнц и Люис Хамилтън, които ще стартират съответно четвърти и пети. След санкцията си Леклер ще стартира шести, а топ 10 на стартовата решетка ще допълнят Пиер Гасли, Джордж Ръсел, Юки Цунода и Норис.

Състезанието за Гран При на Монако, седми кръг за сезон 2023 във Формула 1, стартира днес в 16:00 часа българско време и ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: Gettyimages