Верстапен с феноменален полпозишън в Монако, голям провал за Перес

Макс Верстапен спечели своя първи полпозишън за Гран При на Монако във Формула 1 с едно феноменално минаване на последния сектор в решителната си бърза обиколка, за да победи с 0.084 секунди Фернандо Алонсо в спора за първото място на старта утре.

На последната междинна контрола действащият световен шампион изоставаше с над 0.2 секунди от Алонсо, но кара на лимита в последните завои, за да изпревари испанеца. Пилотът на Ред Бул няколко пъти обърса стените на трасето в Княжеството, но не бе твърде агресивен и завърши успешно обиколката си.

Трети на старта утре ще застане местният любимец Шарл Леклер, който днес не успя да се пребори за третия си пореден полпозишън у дома. Пилотът на Ферари изостана с 0.106 от Верстапен, който спечели квалификацията с време от 1:11.365. Компания на монегаска на втората редица ще прави Естебан Окон, който поднесе голямата изненада на квалификацията в Княжеството.

Третият ред ще бъде за Карлос Сайнц и Люис Хамилтън, а на четвъртият ще бъдат Пиер Гасли и Джордж Ръсел. Най-бавни в решителната фаза на квалификацията бяха Юки Цунода и Ландо Норис, които ще стартират от петата редица утре. Норис участва в решителния сегмен на сесията за място, въпреки че се удари с мантинелата в края на втората фаза. Механиците на Макларън обаче успяха да ремонтират предното ляво окачване на британеца и той се върна на пистата в средата на финалния сегмент.

Първи извън топ 10 на стартовата решетка утре ще бъде Оскар Пиастри, който бе с едва 0.018 секунди по-бавен от съотборника си Норис в битката за последното място в третата фаза на квалификацията. Заедно с австралийския пилот на Макларън участието си в сесията за място след вторите ѝ 15 минути приключиха още Ник де Врийс, Алекс Албон, Ланс Строл и Валтери Ботас.

Миналогодишният победител в Гран При на Монако Серхио Перес ще трябва да стартира последен утре, след като се удари в стената на първия завой още в първата фаза на квалификацията и напусна сесията за място. Мексиканецът тотално надцени сцеплението на своя болид в началото на кривата и нямаше никакъв шанс да се опази от тежкия удар в стената.

След този инцидент Перес почти сигурно загуби шансовете си за втора порадна победа в Княжеството. По-важното за мексиканецът е, че той най-вероятно ще загуби много точки от своя съотборник Верстапен в битката за световната титла. Преди Гран При на Монако двамата са разделяни от само 14 пункта, като начело от световният шампион.

Заедно с Перес аут след първата фаза на квалификацията бяха още Логан Сарджънт, Кевин Магнусен, Нико Хюлкенберг и Гуаню Джоу, които ще заемат позициите от 16-та до 19-та на старта утре.

Състезанието за Гран При на Монако, седми кръг за сезон 2023 във Формула 1, започва утре в 16:00 часа българско време и ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: Gettyimages