Аякс продължава да мечтае за ШЛ след зрелищно и драматично реми на ПСВ

Нидерландските грандове ПСВ Айндховен и Аякс ще определят втория представител на страната в следващото издание на Шампионска лига с мачовете си от последния кръг от настоящата кампания в Ередивизи. Както е известно, първата квота вече е заета от шампиона Фейенорд.

Ако ПСВ беше спечелил днешното си домакинство срещу Хееренвеен от предпоследния 33-ти кръг на първенството, тимът със сигурност щеше да се класира за ШЛ. Въпреки това двата тима направиха зрелищно реми 3:3. “Филипсите” дори губеха с 1:3 до 79-ата минута, но успяха да стигнат до равенството след късни голове на звездите си Люк де Йонг и Шави Симонс. Междувременно, Аякс си свърши работата, побеждавайки гостуващия Утрехт с 3:1.

Така преди последния кръг ПСВ Айндховен заема втората позиция в класирането с актив от 72 точки, докато Аякс е трети с 69 пункта. При равенство в точките на два отбора в крайното класиране, в Ередивизи се гледа първо головата разлика, а след това и броя вкарани попадения. Головото съотношение на Аякс (85:35) е по-добро с два гола от това на ПСВ (87:39). Така амстердамци все още имат шансове да се класират за ШЛ, като за целта трябва да спечелят двубоя си след седмица и по същото време ПСВ да загуби своя.

Въпросните срещи се очертават като трудни и за двата тима. ПСВ гостува на четвъртия АЗ Алкмаар, който е само на две точки от Аякс, така че ще се опита да изпревари амстердамци и така да участва в Лига Европа вместо в Лигата на конференциите. Аякс пък има визита на петия Твенте, но тук разликата е, че този мач няма да окаже никакво влияние за крайното класиране на неговия опонент, който ще играе само за своята чест.

Снимки: Imago