Шампионът Баная спечели полпозишъна за Гран При №1000 в MotoGP

С фантастичен последен сектор в своята решителна обиколка във втората фаза на квалификацията световният шампион Франческо Баная спечели своя втори полпозишъна от началото на сезон 2023 в MotoGP. Така пилотът на Дукати ще потегли от първата позиция в спринта и основното състезание за Гран При на Франция, която пък е и Гран При №1000 в историята на световния шампионат.

Италианецът спечели квалификацията с време от 1:30.705, което бе с едва 0.058 секунди по-добро от постижението на Марк Маркес. Шесткратният световен първенец се възползва максимално от шасито на Калекс, което Хонда дебютира този уикенд и ще потегли втори по-късно днес и утре.

Третото място на стартовата решетка за двете състезания на пистата „Бугати“ ще заеме Лука Марини (Хонда), който бе с 0.137 секунди по-бавен от Баная. Едва четвърти ще стартира най-бързият от петъчния ден Джак Милър (КТМ), който изостана с 0.279 от своя бивш съотборник. Австралиецът беше на път да завърши много силна обиколка в края на сесията за място, но настигна Аугусто Фернандес (Tech3 ГАСГАС) в последния сектор и загуби над 0.2 секунди в него.

Милър остана начело след втората тренировка в Льо Ман, Маркес с ново падане

Компания на Милър на втората редица ще правят Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Маверик Винялес (Априлия). Виналяс бе най-бърз след първите излизания в решителните 15 минути на сесията за място, но технически проблеми в неговия първи мотор му позволиха да направи само една летяща обиколка при второто излизане на пистата.

Марко Бедзеки (VR46 Дукати), Алекс Маркес (Грезини Дукати) и Йоан Зарко (Прамак Дукати) ще си поделят третия ред, а най-бавни във втората фаза на квалификацията бяха Брад Биндър (КТМ), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Фернандес, които ще стартират от четвъртата редица. Фернандес и Марини бяха двамата пилоти, които прогресираха до битката за местата на първите четири редици, след като преминаха през първите 15 минути на сесията за място.

В тях Марини бе най-бърз с време от 1:31.268 и аванс от 0.075 пред единствения новобранец в кралския клас през тази година. На само 0.023 зад него остана и любимецът на местната публика Фабио Куартараро (Ямаха), който ще трябва да стартира едва 13-ти днес и утре.

Такааки Накагами (LCR Хонда) и Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати) ще правят компания на световния шампион за 2021 година на петия ред, а на шестия ще се наредят Жоан Мир (Хонда), Франко Морбидели (Ямаха) и Алекс Ринс (LCR Хонда). Последната редица ще си поделят тримата пилоти, които карат по заместване този уикенд. Това са Данило Петручи (Дукати), Лоренцо Савадори (RNF Априлия) и Йонас Фолгер (Tech3 ГАСГАС). Те карат съответно вместо Енеа Бастианини, Мигел Оливейра и Пол Еспаргаро.

Раул Фернандес (RNF Априлия) пък прекрати участието си този уикенд още след първата тренировка заради проблеми с дясната ръка. Така на стартовата решетка днес и утре ще има само 21 пилоти.

Раул Фернандес аут от Гран При на Франция

Спринтовото състезание за Гран При на Франция стартира днес в 16:00 часа българско време, а то ще бъде с продължителност от 14 обиколки на пистата „Бугати“ край Льо Ман.

Снимки: Gettyimages