ПСВ отвя Аякс, и това дерби не мина без скандал

Отборът на ПСВ Айндховен разби гостуващия Аякс с 3:0 в дербито от 30-ия кръг на Ередивизи. Така “филипсите” спечелиха и третия си сблъсък срещу този съперник през сезона след успехите с 5:3 за Суперкупата на Нидерландия и с 2:1 в първенството.

Домакините поведоха още в 13-ата минута, когато Люк де Йонг се разписа с глава при центриране на Йохан Бакайоко. Така нападателят стана едва третият играч в историята на Айндховен, който бележи в пет поредни мача срещу Аякс. Това се оказа и единственият точен удар на тима през първото полувреме. В 54-тата минута Шави Симонс удвои преднината от дузпа, която сам си спечели след фал на Херонимо Рули срещу него. В 60-ата минута мачът беше прекъснат за около четвърт час, тъй като крилото на амстердамци Стивън Бергхаус се оплака, че е бил уцелен с пластмасова чаша, хвърлена от трибуните. Както е известно, само преди около две седмици, дербито на Аякс срещу Фейенорд също беше прекъснато заради хвърлен предмет, който разби главата на Дейви Клаасен.

Само две минути след подновяването на играта Кенет Тейлър можеше да намали изоставането на гостите с далечен шут, но топката се отби първо в едната, а после и в другата греда. В 78-ата минута Симонс проби в наказателното поле и пред погледа на Рули пусна топката към Де Йонг, който на празна врата и с помощта на рикошет вкара второто си попадение в срещата. В 86-ата минута Брайън Броби също удари греда, но беше маркирана несъществуваща засада. Малко преди края на двубоя резервата Исмаел Сайбари беше изведен сам срещу вратаря, но пропусна да направи успеха на своя отбор още по-изразителен.

С четвъртата си поредна победа ПСВ вече еднолично заема второто място в класирането с актив от 65 точки или на пет от лидера Фейенорд преди мача му с Утрехт. Аякс е трети с 62 спечелени пункта. За първи път от 2005/06 насам амстердамският гранд не успя да победи нито ротердамци, нито Айндховен в първенството.

Снимки: Imago