22-ма души бяха арестувани след инцидентите по време на Фейенорд - Аякс

22-ма фенове бяха арестувани за хвърляне на предмети и палене на фойерверки след победата на Аякс Амстердам с 2:1 в полуфинала за купата на Нидерландия срещу Фейенорд в сряда, съобщи националната телевизия NOS. Няма обаче детайлна информация дали всички те са членове на фенклубове на Фейенорд, а също така дали и арестът ще бъде последван от наказателно производство, каквото е предвидено за такива казуси.

Дейви Клаасен от Аякс получи нараняване на главата, когато беше ударен от предмет, хвърлен от трибуните. Инцидентът стана причина за дълго спиране на мача, а футболистите напуснаха за дълго терена. Отделно от това, срещата започна с пет минути забавяне, тъй като съдията искаше да се разсее димът, получен от бомбички и димки на феновете на Фейенорд. И 21 секунди след началния сигнал, срещата отново спря, тъй като черният дим не позволяваше да се играе.

От Фейенорд сами решиха да затворят част от стадиона си за домакинския мач срещу Рома от четвъртфиналите на Лига Европа на 13 април като превантивна мярка. А по-рано тази година беше взето решение от УЕФА да няма гостуващи фенове и в двата мача от четвъртфиналите. Съвместното споразумение беше на Европейската централа и италианските власти да не се допуснат привърженици от Нидерландия в Рим.

Макар в последно време футболното хулиганство в северната европейска страна да се възражда, то публиката на Фейенорд винаги е била известна като събирателно място на хора с доста крайни политически възгледи, а също така и основно момчета със сериозна физика. В опити да ограничи такива действия, от снощи федерацията на страната по футбол (КНФБ) позволи на съдиите да спират мачовете, ако на терена бъдат хвърлени предмети от трибуните или ако фен нахлуе през оградата. А ако предмет удари някой играч или съдията, мачът ще бъде прекратен на момента.

"С тези стъпки потенциалните извършители няма как и да си мечтаят, че ще могат безнаказано да атакуват хората на терена. Смятам, че приключихме с тези работи. Игрището е свещено място и ние сме на стадиона заради това, което става долу, на зеления терен. Сега се оказва, че трябва да се грижим допълнително за здравето на футболистите, актьорите на нашата игра", вярва директорът на професионалния футбол към КНФБ Мариан ван Лювен.

Аякс ще играе за трофея на 30-и април срещу ПСВ Айндховен, който победи с резултат 2:1 третодивизионния Спакенбург като гост.