Левски е мобилизиран за успех в дербито с ЦСКА-София

Левски пропиля дузпа в 90-ата минута и пропусна да победи ЦСКА-София

Изключително драматичен завършек имаше на дербито между ЦСКА - София и Левски от 26-ия кръг на efbet Лига. Очакваният сблъсък не излъчи победител, като завърши 0:0, но "сините" трябва да съжаляват много повече, след като в 90-ата минута Ивелин Попов пропусна дузпа. Ветеранът на "сините" се нагърби с изпълнението на 11-метровия наказателен удар, който бе отсъден след намесата на ВАР заради игра с ръка на Де Нойер, но един от най-добрите вратари в родния елит Густаво Бусато парира лошия удар на играча с №10 на 26-кратните шампиони.

Така бразилецът остави преднината на своя тим на две точки пред Лудогорец, който намали изоставането си в този кръг, като борбата за титлата ще бъде жестока и на 30 април предстои сблъсък между двата отбора на "Българска армия".

Футболистите на Левски пък се отдалечиха още повече от третото място, като изостават вече на девет точки от ЦСКА 1948 и шансовете им да се класират за евротурнирите намаляват.

Гонещият титлата тим на "червените" остана в пети пореден мач без попадение и без успех във всички турнири срещу "сините", които се разминаха с трета поредна победа срещу ЦСКА-София.

Двата отбора останаха на първа и четвърта позиция в класирането, но разликата от 19 точки не се видя на терена през всичките 90 минути.

20 ЦСКА - София 0:0 Левски I

Наставникът на лидера в първенството Сашо Илич започна без нито един българин, което е прецедент, като направи три промени от успеха с 2:0 над Славия. Юрген Матей, Джонатен Линдсет и Маурисио Гарсес се завърнаха от първата минута, като смениха Мено Кох, Станислав Шопов и Бисмарк Чарлс.

Елин Топузаков дебютира начело на "сините" правейки само една промяна в състава от победата с 1:0 над Локомотив (София), като Келиан ван дер Каап смени контузения Хосе Кордоба, който бе на трибуните.

Сърбинът заложи на Густаво Бусато под рамката. Амос Юга, Юрген Матей, Енес Махмутович, Тибо Вион, Брадли де Нойер бяха в защита, докато, Джонатан Линдсет, Джеферсон и Тобиас Хайнц действаха зад Маурисио Гарсес и Дюкенс Назон.

31 ЦСКА - София 0:0 Левски II

Станимир Стоилов изненадващо напусна, но остави добре изграден отбор с качествени състезатели, а това го доказват и резултатите на тима в последно време. Левски бе в серия от четири поредни шампионатни победи, които върнаха "сините" на четвъртото място, а вече последните шест мача отборът е без допуснат гол, но в дербито бе без основен стълб в защитата - Хосе Кордоба. Той бе заменен от Келиан ван дер Каап. Елин Топузаков не направи други промени, като заложи на следните 11. Пламен Андреев бе на вратата, а Жереми Петрис, Ван дер Каап, Сонко Сундберг и Цунами бяха защитници. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, а Ивелин Попов, Уелтон и Роналдо действаха зад Рикардиньо.

Около 25 000 зрители пристигнаха на трибуните на Националния стадион, за да подкрепят своите любимци в "червено" и "синьо". Отново, както през последните двубои, шоуто на трибуните не липсваше за сметка на това на терена, където напрежението беше доста голямо.

27 ЦСКА - София - Левски - фенове

Сектор “Б” опъна голяма хореография, цитирайки Иван Вазов и неговата "Епопея на забравените". Огромното знаме бе с девиза “Свобода или смърт”, а транспарантът под него - “Подвигът е труден, пътят е свиреп”.

Сектор “Г” пък отвърна с красива хореография, в която участваше целия сектор. Голямото знаме в центъра на северната трибуна бе възрастен вълшебник, а надписът гласеше: “Червеният вълшебник пак е тук!”

Двубоят е ръководен от Никола Попов, който беше принуден през първите 45 минути да даде четири жълти картона. Първо такъв получи Андриан Краев, а след това Хайнц, Вион и Юга го последваха. Джеферсон пък се контузи и бе заменен принудително още в 30-ата минута от Марселино. "Сините" имаха леко предимство, като се опитваха повече да търсят гола, но чисти положения липсваха, както и удари в двете врати.

Играчите на Топузаков имаха претенции за дузпа при едно единоборство на Юга с Роналдо, след като защитникът го спечели, той падна в наказателното поле и докосна топката с ръка. Съдията обаче даде знак знак играта да продължи, а също така не получи обаждане от колегите си на ВАР.

В 33-ата минута Левски направи най-добрата си атака и Попов върна топката към Роналдо, а Вион изби със шпагат, но се оказа, че десетката на "сините" е бил в положение на засада.

Втората част започна с две комични ситуации в наказателното поле на Левски. Първо Филип Кръстев при опит да изчисти центриране от фал за малко да си отбележи автогол в 48-ата минута. Веднага след това Вион нахлу на скорост в наказателното поле, но при опита да нанесе удар изрита земята вместо топката и при спъването си връхлетя върху Краев.

Последваха слаби удари на Вион, Роналдо и Назон, които не затрудниха нито един от двамата вратари.

Цунами и Уелтон също получиха картони, а Шопов и Морено замениха Назон и Хайнц в 75-ата минута. В 79-ата минута Бусато с отличен рефлекс спря Рикардиньо, който стреля с глава в долния десен ъгъл. Секунди по-късно Матей също бе санкциониран с жълт картон за нарушение срещу синята деветка.

Двубоят вървеше към нулево равенство,  когато при една атака на "сините" Уелтон центрира на задната греда, където Роналдо насочи топката с глава към вратата на Бусато, но изненадващо Де Нойер бе опънал дясната си ръка, която спря коженото кълбо. Левски поискаха на секундата дузпа, но Попов трябваше да бъде извикан от колегите си на ВАР, за да види положението, след което правилно посочи бялата точка.

Това беше 90-ата минута, а топката я искаха Ивелин Попов, Краев, Рикардиньо и Цунами. Най-опитният играч на "сините" обаче изпълни 11-метровия удар със сила и лошо, а Бусато се хвърли и изби, превръщайки се герой за "червените".

Изненадващо Попов се обърна надясно и започна да псува по някой, но не се разбра към кого. Това е втората пропусната дузпа от Ивелин Попов този сезон, след като пропусна и срещу Славия при 1:0, а след това тимът му отстъпи с 1:2.

Марин Петков и Асен Чандъров влязоха на неговото място и на Рикардиньо. Младокът пропусна отлична възможност да изведе Уелтон в последните секунди, докато Елин Топузаков успокои Попов, който се прибра моментално в съблекалнята.

Така срещата завърши без голове и без победител, като това е шесто равенство без попадения за "сините" през тази кампания, а също така трето между тези два отбора в шампионатен мач от последните им четири сблъсъка. Само есента Левски победи с 2:0.

Водачът в шампионата записва едва второ равенство без голове в елита през тази кампания и общо четвърто от 26 кръга, а спасяването на Бусато остави тима лидер и в показател за най-малко допуснати голове - 12. Тимът на Илич обаче остана без победа срещу "сините" от септември 2021 година.

ЦСКА -София 0:0 Левски

ЦСКА - София: Густаво Бусато, Амос Юга, Юрген Матей, Енес Махмутович, Тибо Вион, Брадли де Нойер, Джонатан Линдсет, Джеферсон, Тобиас Хайнц, Маурисио Гарсес, Дюкенс Назон

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Сонко Сундберг, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Ивелин Попов, Уелтон, Роналдо, Рикардиньо

СТАДИОН: "Васил Левски", София
СЪДИЯ: Никола Попов

Снимки: Sportal.bg | Снимки: Владимир Иванов | Снимки: Борислав Цветанов | Снимки: Борислав Трошев