Мъри си тръгна от Левски с победа, Сектор "Б" скочи на Наско Сираков

Наставникът на Левски Станимир Стоилов напусна тима с победа! “Сините” надвиха с 1:0 Локомотив (София) в мач от 25-ия кръг на efbet Лига на стадион “Георги Аспарухов”. Единственото попадение бе дело на Филип Кръстев в последната минута на първата част. Около 6000 фенове на “сините” пристигнаха в късната съботна вечер на “Герена”, за да подкрепят любимците и с надеждата Мъри Стоилов да промени решението си и да остане начело на тима. Разделението между ръководните фактори при 26-кратните шампиони обаче е голямо, каквото се превръща и това между привържениците, което е най-голямата загуба за столичния гранд, който заема четвърта позиция с актив 44 точки.

Стоилов, чийто име бе скандирано многократно от целия стадион, оставя тима след четвърта поредна победа и пети пореден двубой без допуснат гол в шампионата през тази пролет, но и в навечерието на голямото дерби с ЦСКА - София (17 април). Вторият престой на любимеца на сините фенове завърши след 19 месеца, 62 мача във всички турнири, в които отборът записа 34 победи, 16 равенства и 12 загуби, а във витринната на клуба влезе и спечелена купа на страната, която бе чакана от Синя България в продължение на дългите 13 години.

30 Левски - Локомотив (София)

Станимир Стоилов, който напуска клуба заради неразбирателство с ръководството и спонсорите, започна със следните 11.

Капитан бе Пламен Андреев, а пред него в защита бяха Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба и Цунами. Нидерландецът замени наказания Сонко Сундберг и това бе единствената промяна от успеха с 3:0 над Арда. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, а Ивелин Попов, Роналдо, и Уелтон действаха зад Рикардиньо.

Станислав Генчев направи само една промяна от успеха срещу Славия с 2:1 за Купата на България през седмицата, като Франса започна вместо Димо Бакалов.

Лошата новина на "Герена" пристигна буквално преди срещата, когато стана ясно, че наистина Мъри си тръгва от поста старши-треньор. Специалистът обявил на собственика на спонсора на "сините", че освобождава поста. Това станало в телефонно обаждане, съобщиха спонсорите на клуба. Буквално 15 минути преди срещата Наско Сираков награди Мъри Стоилов със специална фланелка с №250 предвид неговите мачове в елита на България, които записа в Кърджали.

Станимир Стоилов напуска Левски, обяви генералният спонсор на "сините"

Сектор Б в знак на бойкот обърна на обратно своите знамена, като скандираше мощно "Мъри Стоилов" и дори си позволи обидни реплики към Наско Сираков, което бе посрещнато с освирквания от другите сектори. Това нещо се повтори 4-5 пъти през първите 45 минути, а през втората част се повтори още два пъти.

"Н.С.(с малки букви) - "Пазител" на акциите! Мъри Стоилов пазител на Левски!", гласеше транспарант в агитката на "сините".
"Тук е нашият дом и ние избираме наемателите!" и "След триста лъжи, вземи си тръгни", пък пишеше на други транспаранти, а с тях посланията към генералния спонсор и собственика не спряха.

При първата опасност Рикардиньо не успя да засече остро подаване на Уелтон, докато гостите имаха една възможност, но Кордоба спря Франса. В 20-ата минута ново отлично центриране на Уелтон не бе засечено от сънародниците му атаката на домакините. Крилото пробва и силен удар от малък удар в 24-ата минута, но топката не попадна в целта. Краев и Кръстев също пробваха изстрели на мокрия терен, като не затрудниха Гайе. Стражът парира изстрел на Уелтон, а след това и силен шут на Краев в 34-ата минута.

Бърза контраатака не успя да завърши с гол в 40-ата минута. Попов бе изведен от Уелтон, но стражът Гайе скъси ъгъла и изби в ъглов удар.

Буквално в последните секунди на първата част Левски поведе с гол на Кръстев. При поредната атака на "сините" топката не бе добре изчистена от гостите и попадна в халфа, който майсторски се разписа. Националът отиде директно при Мъри Стоилов със своите съотборници, за да отпразнува своето попадение №6 за сезона в първенството.

Дъждът стана още по-силен през втората част, но това не попречи на домакините да търсят втори гол. Няколко пъти Краев пропусна, като един път стреля с глава над горната греда отблизо, а веднъж негов бомбен шут от фал бе избит от Гайе.

Сектор "Б" запалиха множество факли, но продължиха да бъдат освирквани в моментите, когато скандираха срещу Наско Сираков. Гостите, които видимо не бяха много свежи след тежкия мач срещу Славия за Купата на България, опитаха в последните минути да застрашат Андреев.

Малко преди края Рикардиньо се контузи и бе заменен. Левски пропусна да удвои и можеше да съжалява, тъй като в 90-ата минута Франса бе оставен сам след центриране от корнер пред вратата на Андреев, като нападателят се разписа.

Реферът обаче веднага вдигна засада, а ВАР потвърди неговото решение и така Левски продължи победната си серия, въпреки че загуби своя най-силен коз - Мъри Стоилов.

Треньорът благодари на феновете и се прибра просълзен в съблекалнята на отбора, докато играчите му събираха овации от публиката. Преди това двата тима опитаха да се сбият, но до сериозни ексцесии на се стигна.

По-рано през сезона Локомотив успя да надвие Левски с драматичното 3:2, като Илия Димитров отбеляза победния гол във финалните минути на мача. Така столичани си върнаха на "червено-черните", които останаха на девета позиция с 34 точки, след като записаха девета загуба през кампанията. Играчите на Станислав Генчев ще се опитат да вземат трите точки срещу Пирин в следващия кръг.

Докато на "Герена" тежките дни тепърва предстоят, след като ще трябва да се търси нов треньор, който да замени любимеца на Синя България преди дербито с "червените", които са се устремили към титлата на страната.

ЛЕВСКИ 1:0 ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ)

1:0 Кръстев (45)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Ивелин Попов, Роналдо, Уелтон, Рикардиньо

ЛОКОМОТИВ: Бабукар Гайе, Божидар Кацаров, Алан Диас, Давид Малембана, Красимир Милошев, Ивайло Найденов, Антонио Вутов, Матеус Дуарте, Юлиан Ненов, Станислав Костов, Франса