Роналдо и компания с нов голов рецитал в квалификациите

Португалия продължава да впечатлява с представянето си в европейските квалификации. Възпитаниците на Роберто Мартинес записаха нова гръмка победа и във втория си мач от група "J". След като в първия си двубой разбиха с 4:0 Лихтенщайн, днес "мореплавателите" бяха още по-убедителни и се наложиха с 6:0 в гостуването си на Люксембург. Кристиано Роналдо се разписа на два пъти в 9-ата и 31-вата минута, а освен него точни бяха Жоао Феликс в 15-ата, Бернардо Силва в 18-ата, Отавио в 77-ата и Рафаел Леао в 89-ата минута. Освен това още едно попадение на гостите бе отменено, а Леао пропусна и дузпа.

Селекционерът на Люксембург Люк Холц бе избрал да започне мача с Винсент Тил и Жерсон Родригес в атака, а те имаха подкрепата на Данел Синани и Леандро Барейро по крилата.

Роберто Мартинес пък бе предпочел да заложи на Жоао Феликс и Кристиано Роналдо в предни позиции, а в средата на терена ще действаха Бернардо Силва, Жоао Палиня и Бруно Фернандеш.

Люксембург започна срещата смело и създаде първата голова възможност в мача. В 6-ата минута Жерсон Родригес шутира по земя от дистанция, но покрай вратата.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Португалия обаче откри резултата още с първата си възможност. Бруно Фернандеш центрира за Нуно Мендеш, който с глава свали за Роналдо, за когото остана само да вкара топката в опразнената врата. Попадението бе разгледано от ВАР за нарушение при битката във въздуха на Мендеш, но накрая реферите решиха, че всичко е наред и резултатът официално стана 0:1.

Шест минути по-късно гостите удвоиха преднината си. Бернардо Силва центрира елегантно към Жоао Феликс, който отблизо с глава бе точен за 0:2.

"Мореплавателите" продължиха да се забавляват и в 18-ата минута падна и трети гол. Този път се разписа Бернардо Силва с глава след чудесно центриране на Палиня.

В 31-ата минута резултатът набъбна на 0:4. Бернардо Силва изведе Роналдо на скорост, а той с удар по земя в близкия ъгъл порази за втори път вратата на съперника със 122-рия си гол за страната си.

В 35-ата минута топката посети за пети път вратата на Люксембург, като този път Данило Перейра бе точен, но попадението не бе зачетено заради засада.

В края на първата част Жоао Феликс се оказа на стрелкова позиция пред наказателното поле, но ударът му профуча над напречната греда.

Второто полувреме започна с най-доброто положение за Люксембург досега в мача. Венсан Тил проби в наказателното поле и отправи опасен удар по земя, а Руи Патрисио трябваше да прави първото си важно спасяване в срещата.

В 51-вата минута домакините имаха още един нелош шанс след корнер, но изстрелът с глава на Максим Шано не се получи достатъчно добре и топката мина покрай вратата.

След дълъг период, в който не се случваше нищо интересно, в един момент Португалия отново натисна и стигна до пети гол. В 77-ата минута Рафаел Леао проби отляво и центрира за Отавио, който с глава порази вратата за 0:5.

В 83-тата минута и Рубен Невеш можеше да се разпише след страхотен изстрел от фаул, но топката се отби от напречната греда.

Минута по-късно Рафа Леао нахлу в наказателното поле на съперника и бе спънат за дузпа. Самият той изпълни наказателния удар, но вратарят спаси изстрела му.

Нападателят на Милан се реваншира в 89-ата минута, когато направи страхотен самостоятелен рейд и с удар по земя вкара шестото попадение в мача.

В добавеното време Данило можеше също да запише името си сред голмайсторите след удар с глава след центриране от фаул, но кълбото профуча до гредата.

С тази победа Португалия е едноличен лидер в групата с 6 точки, докато Люксембург допусна първа загуба от 7 мача насам и остава на 5-ото място в групата с 1 спечелена точка.

Снимки: Imago