Обновената Испания стартира ударно кампанията си за Евро 2024, дебютант блести с два гола

Испания победи убедително Норвегия с 3:0 в най-интересния мач тази вечер от групa “A” на квалификациите за Евро 2024. Дани Олмо откри резултата за домакините (13'), а резервата Хоселу ознаменува дебюта си с две попадения (84', 85').  Гостите пък могат да съжаляват за пропуските, които направиха. По-рано през деня в среща от същата група Шотландия победи Кипър също с 3:0.

Новият наставник на “Ла Фурия“ Луис де ла Фуенте бе заложил на почти изцяло обновен състав, като в сравнение със загубения с дузпи мач с Мароко от Мондиала в Катар на предшественика му Луис Енрике имаше цели седем промени. Специалистът не можеше да използва контузените Педри и Жерар Морено.

Испания действаше във формация 4-2-3-1, като Кепа застана на вратата на Испания, като пред него действаха Дани Карвахал, Начо, Аймерик Лапорт и Алехандро Балде. Като опорни полузащитници играха Родри и Микел Мерино, а в предни позиции започнаха Дани Олмо, Яго Аспас и младата звезда на Барселона Гави. На върха на атаката беше новият капитан на “Ла Фурия“ Алваро Мората. От изброените футболисти като титуляри в злополучния мач с Мароко бяха само Лапорт, Родри, Гави и Олмо.

В отсъствието на голямата си звезда Ерлинг Холанд, атаката на Норвегия водеше играча на испанския Реал Сосиедад Александър Сьорлот, подпомаган от играещите на Острова Сандер Берге и Мохамед Елиунуси. В средата на терена конците дърпаше звездата на Арсенал Мартин Йодегор.

Мачът стартира в спокойно темпо, без да има обичайния домакински натиск. Испания контролираше топката и постепенно опитваше да намери слабите места в норвежката отбрана.  В 13-ата минута испанците откриха резултата. Алехандро Балде получи топката в наказателното поле на гостите и опита да стреля, като опитът му за удар с известна доза късмет попадна в Дани Олмо, който отклони топката в мрежата на Ниланд за 1:0. Две минути по-късно Норвегия опита да отговори, но удар на Мартин Йодегор бе блокиран добре от Начо.

Последваха няколко опасни центрирания пред двете врати, които обаче не доведоха до голови възможности. В 29-ата минута обаче дойде най-чистото положение за Норвегия. Александър Сьорлот центрира чудесно към Фредрик Аурснес, който отправи страховито воле, но Кепа успя да се намеси страхотно и изби в корнер. Две минути по-късно пък Карвахал намери в наказателното поле на норвежците Микел Мерино, който стреля, но стражът на гостите Йорян Ниланд също бе на висота и успя да избие. До края на полувремето не последваха кой знае какви шансове за двата отбора и те се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 за Испания.

Втората част започна с положение за домакините. Дани Карвахал центрира добре на главата на Яго Аспас, който стреля, но стражът на Норвегия улови. В 56-ата минута дойде втора много чиста възможност за гостите. Маркус Педерсен навлезе добре и стреля опасно, топката рикошира в Начо и щеше да влети в мрежата, но Кепа самоотвержено се намеси и успя да избие топката. Очевидно недоволен от развитието на мача, испанският селекционер Луис де ла Фуенте предприе рокади в състава си, като на местата на Гави и Яго Аспас в игра влязоха Микел Оярсабал и Дани Себайос. Десетина минути по-късно голмайсторът Дани Олмо също бе заменен, като отстъпи мястото си на Йереми Пино.

Селекционерът на Норвегия Стале Солбакен също реши да реагира и направи рядко срещаната във футбола четворна смяна 15 минути преди края на редовното време. Малко по-късно последва опасна атака за Испания, в която резервата Йереми Пино получи топката, но стреля покрай вратата на Ниланд. В 80-ата минута пък дойде нов голям пропуск на сметката на Норвегия. Патрик Берг центрира отлично и намери Александър Сьорлот, който от близост  стреля от воле, но не уцели вратата на Кепа.

Минута по-късно в игра за “Ла Фурия“ се появиха Фабиан Руис и Хоселу. Именно комбинация между тях двамата реши всичко в мача. Фабиан центрира отлично и намери голмайстора на Еспаньол, който отбеляза с глава за 2:0 в 84-тата минута, като ознаменува дебюта си с попадение. 60 секунди по-късно Хоселу добави още един гол в сметката си, след като удар на Микел Оярсабал бе избит от Ниланд, а топката попадна в нападателя, който намери отново мрежата с безмилостен шут за 3:0. До края срещата се доиграваше, като единственото по-опасно положение беше добър далечен удар на Родри, отразен с вещина от стража на гостите.

ИСПАНИЯ: Кепа; Карвахал, Начо, Лапорт, Балде; Родри, Мерино; Олмо, Аспас, Гави; Мората

НОРВЕГИЯ: Ниланд; Педерсен, Страндберг, Йостигор, Мелинг; Йодегор, Берг, Аурснес; Берге, Сьорлот, Елиунуси

Снимки: Gettyimages