Слаб Байерн се сгромоляса в Леверкузен след дузпи, дадени с намесата на ВАР

Байер (Леверкузен) победи Байерн (Мюнхен) с 2:1 на “БайАрена” в страхотен мач от 25-кръг на Бундеслигата. Йошуа Кимих откри резултата за гостите във 22-рата минута, но през второто полувреме последва пълен обрат, като Есекиел Паласиос реализира два гола от дузпи (56', 73'), дадени от главния съдия Тобиас Щийлер след консултация с ВАР. И двата наказателни удара първоначално бяха отсъждани от рефера като симулации на Амин Адли, който дори получаваше жълти картони, които впоследствие бяха отменяни.

Със загубата днес Байерн сдаде първото място в Бундеслигата, като вече е на точка от лидера Борусия (Дортмунд) и записа първо поражение в последните си пет мача, след като досега имаше четири поредни победи. Това бе и първият мач за баварците през сезона, в който те губят след като са водели в резултата. Леверкузен пък продължи с добрите си игри и вече е с пет поредни победи във всички турнири, като тимът се изкачи на 8-о място във временното класиране след днешния мач.

Наставникът на “аспирините” Чаби Алонсо имаше известни кадрови проблеми. Чешкият нападател Патрик Шик бе контузен, а аут заради травми бяха Карим Белараби, Надим Амири, Чарлс Арангиз и стражът Андрей Луньов.

В атака за Леверкузен действаха Амин Адли, като му помагаха бързите и талантливи Муса Диаби и Флориан Виртц. В халфовата линия играеха Есекиел Паласиос, Керем Демирбай и Роберт Андрих. Митчъл Бакер и Сардар Азмун останаха на пейката, след като бяха титуляри през седмицата при победата над Ференцварош с 2:0.

Юлиан Нагелсман пък нямаше да може да използва контузените Ерик-Максим Чупо Мотинг, Люка Ернандес и Мануел Нойер. Наставникът на Байерн отново заложи на схема 3-4-2-1, като направи две промени в сравнение с победата над Аугсбург миналия кръг.

Серж Гнабри и Джамал Мусиала седнаха на пейката, като Томас Мюлер и Леон Горетцка се завърнаха в титулярните 11. Садио Мане водеше атаката на Байерн, подпомаган от Мюлер и Льорой Сане, а Жоао Кансело и Алфонсо Дейвис играеха като халф-бекове. Кимих и Горетцка действаха в средата на терена, а зад тях бяха тримата в отбрана Бенжамен Павар, Дайо Упамекано и Матайс де Лихт.

Мачът започна спокойно и предпазливо, като в Леверкузен валеше силен дъжд. В 10-ата минута дойде първото опасно положение за домакините, след като Керем Демирбай стреля директно от корнер, но Ян Зомер внимаваше и изби. По-добрата игра на "аспирините" продължи, след като шест минути по-късно Джереми Фримпонг навлезе опасно и стреля, но стражът на Байерн отново се намеси. След последвалия ъглов удар пък Есекиел Паласиос стреля неточно.

Байерн вкара при първата си опасна атака в мача. В 22-рата минута Жоао Кансело центрира към Леон Горетцка, който подаде добре на Йошуа Кимих. 28-годишният халф на баварците стреля от непосредствена близост и след рикошет топката влетя в мрежата на Лукас Храдецки за 0:1. Домакините се опитаха да реагират, като опасни удари на Виртц и Демирбай бяха блокирани в следващите минути. В 35-ата минута отново Демирбай стреля с далечен шут, но бе неточен. При този резултат приключи и полувремето.

Втората част започна с тройна смяна от страна на Юлиан Нагелсман. Садио Мане, Жоао Кансело и Томас Мюлер отстъпиха местата си съответно на Серж Гнабри, Кингсли Коман и Джамал Мусиала. Втората част започна отново с равностойна игра. В 53-ата минута при опасна атака за Леверкузен нападателят Амин Адли падна в наказателното поле. Първоначално реферът Тобиас Щийлер показа жълт картон на футболиста на "аспирините". След консултация с ВАР обаче се видя, че Адли е настъпан от Бенжамен Павар и съдията отсъди дузпа, като отмени официалното предупреждение на футболиста. Есекиел Паласиос се нагърби с изпълнението от бялата точка и с лекота изравни в 56-ата минута за 1:1. Нагелсман веднага реагира, като извади от игра Павар и пусна Йосип Станишич.

Байерн опита да отвърне на удара, като в 62-рата Кингсли Коман центрира към Леон Горетцка, който стреля с глава, но право в ръцете на Храдецки. Последва неточен изстрел от пряк свободен удар на Демирбай, а непосредствено след това опасен удар на Коман бе блокиран. Натискът на Байерн се засили, след като пет минути по-късно Джамал Мусиала направи двойно подаване със Серж Гнабри и излезе на добра позиция, но шутът му мина на сантиметри от вратата на Леверкузен. Байерн обаче щеше да си направи живота сложен след неразбирателство между Зомер и Упамекано, но в крайна сметка баварците се измъкнаха.

Драмата в мача обаче тепърва предстоеше. В 71-вата минута отново последва опасна атака на Амин Адли. След съприкосновение с Дайо Упамекано играчът на Леверкузен се строполи в наказателното поле на Байерн, като отново главният рефер Тобиас Щийлер първоначално му показа жълт картон за симулация. След това, както и при първата дузпа за "аспирините", съдията се консултира с ВАР, отмени жълтия картон на Адли и даде втора дузпа за домакините. Последва дежавю - Паласиос застана зад бялата точка и пак реализира за пълния обрат в мача и 2:1 за Леверкузен

Байерн опита да реагира, като опасен удар на Серж Гнабри бе отразен от Храдецки. Последва отчаян натиск на баварците, като три минути преди края на редовното време опасни далечни удари на Льорой Сане и Алфонсо Дейвис бяха спасени от финландския страж на Леверкузен. Във втората минута на даденото от съдията 5-минутно продължение Серж Гнабри се озова на добра позиция, но ударът му отново бе избит от безгрешния в този мач Храдецки. В последните секунди на мача Матайс де Лихт стреля с глава, но бе неточен. Победата на Леверкузен можеше да стане още по-убедителна, след като в последните секунди на мача "аспирините" направиха опасна контраатака, при която резервата Митчъл Бакър излезе сам срещу Зомер, но швейцарецът спаси.

Снимки: Gettyimages