Голов рецитал на Ман Сити вгорчи завръщането на Компани на "Етихад", Холанд отново с хеттрик

Манчестър Сити изнесе втори голов рецитал за тази седмица и разби с 6:0 Бърнли в 1/4-финален сблъсък за Купата на Англия. Това бе второ изключително представяне на играчите на “гражданите”, които само преди няколко дни разбираха със 7:0 РБ Лайпциг в реванша от 1/8-финалите в Шампионската лига. Освен това над всички отново бе Ерлинг Холанд (32’, 35’, 59’), който срещу германците записа пет гола, а днес се отличи с хеттрик. Две попадения добави Хулиан Алварес (62’, 73’), а появилият се като резерва Коул Палмър (68’) се разписа с първото си докосване по кълбото след появяването си на терена.

Възпитаниците на Джосеп Гуардиола изиграха сравнително спкойна първа част, в която обаче вдигнаха оборотите в в определени моменти, за да се оттеглят с две попадения преднина, но през второто полувреме бяха еднолични господари на случващото се на терена срещу лидера в Чемпиъншип. Това бе изключително емоционален двубой и за мениджърът на гостите Венсан Компани, който прекара на "Етихад" цели 11 години от своята кариера и в това време спечели четири шампионски титли с "гражданите.

Двата тима започнаха на сравнително ниско темпо двубоя и не успяваха да създадат сериозни опасности пред някоя от двете врати. Шампионите, които бяха излезли с доста офанзивни футболисти, по-скоро залагаха на по-продължителни разигравания и търсене на празните пространства в отбраната на гостите. От своя страна Бърнли се бе прибрал по-дълбоко, но играчите в предни позиции пресираха доста ефективно и на няколко пъти успяха да отменат топката в опасни позиции, но впоследствие отиграванията им нямаха нужното качество, за да се стигне до опасност.

След 15-ата минута играчите на Венсан Компани дори успяха да се изнесат в по-предни позиции и започнаха да изглеждат по-опасни от своя противник. Те дори направиха няколко опита за изстрел, но те не се увенчаха с успех. Домакините реагираха бързо и отново взеха нещата в свои ръце, като на няколко пъти вкараха топката в пеналта, но до удари така и не се стигаше.

Сякаш от нищото обаче домакините нанесоха изключително рязък удар по амбициите на Бърнли и само в рамките на 3 минути те вкараха две попадения. Първо в 32-ата минута отлично разиграване между Хулиан Алварес и Ерлинг Холанд изведе последния рязко в отлична позиция и той с левия си крак преодоля елегантно излезлия напред да го посрещне Бейли Пийкок-Фаръл за 1:0. Това бе и юбилейно 40-о попадение за норвежеца за сезона. Само три минути по-късно Фил Фоудън бе изведен на левия фланг и пусна отлично успоредно подаване към норвежеца, който отново отблизо нямаше проблем да се разпише за втори път само в рамките на 179 секунди между двата гола. В последната минута на редовното време на първата част Фоудън центрира опасно от фал, но там Рубен Диаш се размина с топката от изгодна позиция.

В добавеното време пък дойде и най-интересното положение за Бърнли, след като те успяха добре да се измъкнат от високата преса и двойно подаване отляво даде възможност на Ян Маатсен да влезе в наказателното поле и да стреля, но Щефан Ортега спаси.

Играчите на Манчестър Сити пропуснаха великолепна възможност да вкарат трето попадение в 53-ата минута, когато Кайл Уокър получи дълъг пас отдясно и веднага намери напълно непокрития Риад Марез очи в очи със стража на гостите, но ударът на алжиреца не бе достатъчно качествен и бе спасен от Пийкок-Фаръл. Само минута по-късно пък Холанд показа техника от фланга след нова дълга топка и стреля, но стражът отново се намеси добре. Домакините стигнаха до трето попадение в 59-ата минута, когато Марес пусна отлично към Фоудън отляво, той нацели лявата греда, но там отново на най-добрата позиция се оказа Ерлинг Холанд, който отблизо оформи своя хеттрик.

Само три минути по-късно Кевин Де Бройне отново се оказа с топка в крака в тази дясна зона, навлезе в пеналта и подаде отличен пас към Хулиан Алварес, за когото остана по-лесното и аржентинеца нямаше как да пропусне да отблежи за 4:0. Манчестър Сити стигна и до пето попадение само няколко минути по-късно, след като отново отличен пас на Кевин Де Бройне намери преместилия се отляво Фоудън, той стреля, но стражът спаси само за да прати кълбото в краката на Коул Палмър, който опъна мрежата отблизо. Нещата започнаха да придобиват трагични очертания за Бърнли двайсетина минути преди края, когато бранителите бяха хванати в крачка, Хулиан Алварес надбяга Аймеен Ал-Дахил и след това го преодоля елегантно, за да се разпише за 6:0, което се оказа и крайният резултат в срещата.

Така Манчестър Сити продължава към 1/2-финалите за Купата на Англия, които ще бъдат изиграни на “Уембли”. Останалите три сблъсъка от тази фаза на турнира ще бъдат изиграни в неделния следобед, след което ще бъде изтеглен и жребия за последната фаза на турнира.

Снимки: Gettyimages