Олимпийската и световна шампионка в биатлона Марте Олсбу Рьойзеланд слага край на кариерата си

Носителката на Големия кристален глобус в биатлона Марте Олсбу Рьойзеланд от Норвегия обяви, че слага край на кариерата си в края на настоящия сезон, съобщи АФП. Тя прави това заради здравословните си проблеми.

"Биатлонът ще бъде завинаги в сърцето ми и с голяма емоция обявявам днес, че Холмеколен ще бъде последното си състезание за Световната купа", каза на пресконференция 32-годишната състезателка, смятана в родината си за една от най-добрите биатлонистки в историята.

"Чувството е странно, тъжно е, но и невероятно лесно. Нямам търпение да се насладя на това, което животът ми предложи", заяви тя.

Рьойзеланд, която е трикратна олимпийска шампионка, изкара труден сезон, след като като заболя от вирус миналото лято, което й попречи на подготовката. Тя се включи в състезанията едва през месец януари.

След като спечели Световната купа през 2022, норвежката заема в момента едва 15-о място в генералното класиране, много далеч зад французойката Жюлиа Симон, която е лидерка.

"Нямам митовацията, която ми трябва да тренирам всеки ден, за да бъда възможно най-добра", обясни тя. "И след като нямам тази мотивация, мисля, че е по-добре да спра", добави състезателката, родена в Арендал.

На Олимпийските игри в Пекин миналата година Рьойзеланд спечели три златни медали (два индивидуални и един с щафетата), както и два бронзови медали.

На Световното първенство в Антхолц-Антерселва (Италия) през 2020 година тя спечели седем медала в седемте дисциплини, в които участва.

По време на цялата си кариера тя е спечелила 13 златни медала от Световни първенства.

Снимки: Gettyimages