Турнир на талантите U14: Зона Велико Търново - Зона София

Барселона се измъкна и този път след незачетен гол и две греди на съперника

Тимът на Барселона успя да надвие и Атлетик Билбао с 1:0 като гост, с което си върна аванса от 9 точки пред Реал Мадрид преди дербито между двата гранда следващата неделя (19 март) на "Камп Ноу". Рафиня реализира единствения гол за успеха на каталунците в среща от 24-тия кръг на Ла Лига, играна пред препълнения “Сан Мамес”.

Както и в миналия кръг срещу Валенсия, пак се стигна до дискусионна ситуация, решението на която беше в полза на “блаугранас”. Три минути преди края на редовното време попадение на Иняки Уилямс не беше признато, защото реферите прецениха, че секунди по-рано съотборникът му Икер Муниаин извършва нарушение, помагайки си с ръка при единоборство с Френки де Йонг.

За Барса това е победа №11 с 1:0 през сезона във всички турнири. Тя не дойде никак лесно, като гостите определено имаха и късмет. Баските удариха две греди, вратарят Марк-Андре тер Стеген пак спаси няколко чисти положения, а в края Жул Кунде и Маркос Алонсо подложиха телата си, за да спасят мрежата на Барса.

Доста по-малко бяха опасностите пред вратата на Атлетик, като Роберт Левандовски се отличи с пропуск в 17-ата минута, когато излезе сам срещу стража.

За отличната атмосфера на "Сан Мамес" спомогна и фактът , че беше поставен нов рекорд по посещаемост от 49 741 зрители.

Гостите бяха без контузените Педри и Усман Дембеле, а Роналд Араухо беше наказан. Очаквано Роберт Левандовски се завърна след лечение на контузия. Гави също беше на терена след изтърпяна санкция, а на скамейката мястото си зае треньорът Чави Ернандес, който в миналия кръг беше наказан заради жълти картони.

Баските са чак девети в първенството, но пък са полуфиналисти за Купата на Испания, където могат да спасят сезона си. Треньор на тима е бившият наставник на Барса Ернесто Валверде. Ойхан Сансет беше аут заради червен картон, а с травми са Андер Ерера, Иниго Лекуе и испанският национален вратар Унай Симон. Братарят Нико и Иняки Уилямс бяха титуляри.

Барселона организира опасна атака и стигна до отличен шанс още във 2-рата минута, когато Феран Торес стреля от въздуха, но в аут. Веднага след това обаче домакините отговориха със силен шут на Нико Уилямс.

И двата тима играеха открито и с висока преса, което беше предпоставка за много положения. Така в 17-ата Левандовски беше изведен сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее, след като не си поведе топката по най-добрия начин.

Неразбирателство между Жул Кунде и Марк-Андре тер Стеген в 25-ата за малко да доведе до гол за Атлетик. В случая френският защитник дори не успя да отиграе топката, която влизаше централно в наказателното поле, а Беренгер беше този, който не успя да се възползва от всичко това.

Точно в 30-ата минута местните запалянковци изразиха протеста срещу каталунците във връзка с участието им в т.нар. корупционен скандал с бившия вицепрезидент на Съдийската комисия Хосе Мария Енрике Негреира. Тогава феновете започнаха да хвърлят принтирани в цветовете на Барса “банкноти”, върху които пише “Мафия”.

Тер Стеген се отличи с решаваща намеса в 31-вата, когато Нико Уилямс стреля в долния му ляв ъгъл.

В 33-тата пък Раул Гарсия удари напречната греда след засичане с глава.

Сериозното натоварване започна да се отразява на силите на футболистите, които постепенно намалиха темпото, заради което положенията секнаха.

В добавеното време на полувремето обаче Барса стигна до гол за 1:0. Тогава Бускетс подаде към Рафиня, който изстреля топката в мрежата. Първоначално беше маркирана засада на бразилеца, но след това ВАР коригира страничния арбитър, тъй като беше изчислено, че левият бек на Атлетик Микел Баленсиага все пак покрива.

В началото на втората част си пролича, че Чави е решил тимът му да играе на контраатака. В 51-вата Левандовски засече с глава след добър пробив на Алехандро Балде.

Като цяло обаче играта и на двата отбора беше тотално различна от първото полувреме, тъй като нямаше почти никакви положения. В 68-ата гостите започнаха със смените, като Франк Кесие замени Феран Торес, което показа, че Чави вече мислеше как да "затвори" срещата.

Чак в 72-рата минута баските сътвориха нещо интересно, след като Беренгер напредна и стреля. Тер Стеген отклони топката, след което обаче тя се отби и в десния му стълб.

Германецът отрази сигурен гол на Икер Муниаин в 79-ата, когато плонжира вляво и изби в корнер.

Точно влезлият като смяна Муниаин се оказа с важна роля при дискусионна ситуация в 87-ата минута, когато Иняки Уилямс вкара гол и домакините се зарадваха. Оказа се обаче, че при отнемането на топката за началото на контраатаката Муниаин е използвал лявата си ръка. За това сигнализираха съдиите от ВАР, а главният прецени, че това наистина е нарушение в полза на Барселона и съответно не призна попадението за 1:1.

В добавеното време Кунде и Алонсо спасиха сигурни голове, подлагайки телата си след мощни удари.

Хубавото за каталунците е, че и успяха да опазят и четиримата си футболисти, които при жълт картон щяха да бъдат наказани за Ел Класико.