Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Байерн оглави еднолично класирането след голеада, Павар и Кансело над всички

Байерн (Мюнхен) победи с 5:3 Аугсбург в атрактивно баварско дерби от 24-тия кръг на Бундеслигата. Гостите откриха в самото начало чрез Мергим Бериша (2’), но Байерн бързо осъществи обрат още през първата част с попадения на Жоао Кансело (15’), Бенжамен Павар (19’, 35’) и Льорой Сане (45’). Отново Мергим Бериша се разписа за гостите в 60-ата минута от дузпа, а Алфонсо Дейвис добави нов гол за баварците (74’). Крайното 5:3 оформи Ервен Кардона в последните секунди на мача (90+3’).

Юлиан Нагелсман бе предприел доста промени в сравнение с триумфа през седмицата срещу Пари Сен Жермен, като на пейката останаха Станишич, Горетцка, Мюлер и Коман, а Чупо Мотинг не попадна в групата заради контузия. За сметка на това като титуляри започнаха Бенжамен Павар, Жоао Кансело, възстановилият се от тежка контузия Садио Мане, както и Льорой Сане и Серж Гнабри.

Ротациите в състава на Байерн сякаш повлияха на баварците, които започнаха неориентирано двубоя. Така още във 2-рата минута Мергим Бериша преодоля технично Кансело и откри резулата за Аугсбург. Това обаче сякаш само ядоса домакините, като положенията се заредиха едно след друго пред вратата на Рафал Гикиевич. Така след 13 минути Байерн изравни. Жоао Кансело направи серия от финтове и с прецизен удар от труден ъгъл се разписа за първия си гол за баварците за 1:1.

В 19-ата минута Байерн осъществи пълен обрат. След центриране от пряк свободен удар Садио Мане подаде страхотно със задна ножица на Бенжамен Павар, който направи безпомощен Гикиевич - 2:1. Натискът на Байерн продължи и в 35-ата минута отново френския защитник се разписа. След корнер за баварците удар с глава на Матайс де Лихт бе блокиран, а Павар бе най-съобразителен в наказателното поле на Аугсбург и се разписа със страхотен ножичен удар от въздуха за втория си гол в мача - 3:1.

Всякаква интрига приключи в края на полувремето. След нова скоростна атака на Байерн  Садио Мане се озова в добра позиция, ударът му рикошира първо в Макс Бауер и после във вратаря Гикиевич, а топката се озова в Льорой Сане, който чукна топката с глава в мрежата за 4:1.

Треньорът на Аугсбург Енрико Маасен предприе четворна смяна на полувремето след тежкия резултат за тима му през първата част. През второто полувреме Байерн понамали темпото. Така в 59-ата минута Матайс де Лихт препъна в наказателното си поле Ервен Кардона и последва дузпа за Аугсбург. Мергим Бериша бе безгрешен от бялата точка и направи резултата 4:2 с втория си гол в мача.

В 74-тата минута Байерн вкара пети гол. Жоао Кансело центрира добре и Алфонсо Дейвис засече  топката в мрежата за 5:2. В последните секунди на мача Аугсбург направи загубата си по-почетна. Влезлият на полувремето Ервен Кардона проби отляво и подаде на друга резерва Ервен Кардона, който реализира за крайното 5:3.

Така Байерн записа трета поредна победа в първенството и поне временно е еднолично на върха в Бундеслигата с три точки пред Борусия (Дортмунд), който играе по-късно днес дерби на Рур с Шалке 04. Аугсбург пък вече има 7 загуби от последните си осем гостувания в първенството и е на 13-о място във временното класиране.

Снимки: Gettyimages