Баварската машина мина с лекота през Унион (Берлин) и си върна първото място

Байерн (Мюнхен) победи убедително Унион (Берлин) с 3:0 в дербито от 22-рия кръг на Бундеслигата. Головете за баварците паднаха през първата част, като за тима на Нагелсман отбелязаха Ерик Максим Чупо-Мотинг (31'), Кингсли Коман (40') и Джамал Мусиала (45+1'). Байерн спази добрата си традиция срещу днешния си съперник, като те никога не са били побеждавани от Унион за първенство.

С победата си баварците си върнаха първото място в класирането, като са с равни точки (46) с Борусия (Дортмунд), но и с по-добра голова разлика. Унион пък записа първата си загуба в последните си 7 мача в Бундеслигата и остава на третата позиция с 43 пункта.

Байерн загуби предишния си мач в Бундеслигата, като отстъпи с 2:3 на така неудобния си съперник в последно време Борусия (Мьонхенгладбах). Дайо Упамекано бе изгонен с директен червен картон и нямаше да може да вземе участие в двубоя. Треньорът на баварците Юлиан Нагелсман бе много недоволен от съдийството и отнесе сериозна глоба за критиките си към рефера. Освен Упамекано, специалистът не можеше да използва трайно контузените Мануел Нойер, Люка Ернандес, както и все още невъзстановеният Нусаир Мазрауи. За сметка на това Нагелсман Садио Мане се завърна в състава след дългата си контузия, като сенегалецът все още не е готов за цял мач и логично бе на пейката.

Нагелсман отново  заложи на схема с трима защитници, като Павар, Станишич и де Лихт действаха пред Зомер. В средата на терена Йошуа Кимих бе изтеглен по-назад в близост до бранителите, а централни полузащитници бяха Леон Горетцка и Джамал Мусиала, подпомогани по крилата от Кингсли Коман и Алфонсо Дейвис. Като нападатели отново си партнираха Томас Мюлер и Ерик Максим Чупо-Мотинг.

Сензацията в Бундеслигата през този сезон Унион (Берлин) влезе в мача в отлично настроение, след като елиминира през седмицата Аякс в Лига Европа.  Наставникът Урс Фишер най-вероятно също избра схема 3-5-2, като  разчиташе на намиращите се в отлична форма Шералдо Бекер и Жордан Сибачю да тормозят защитата на Байерн.

Maчът започна при тежки атмосферни условия и силен снеговалеж в Мюнхен. В 5-ата минута дойде първото чисто положение за домакините. Алфонсо Дейвис пусна отлична топка към Ерик Максим Чупо-Мотинг, който подаде в наказателното поле към Леон Горетцка, но ударът му бе блокиран. Десет минути по-късно камерунският нападател отново стреля, но право в ръцете на Фредерик Рьонов. Малко по-късно след късо изпълнение на корнер Мусиала проби добре, но ударът му отново не затрудни стража на Унион. По-добрата игра на Байерн продължи, като в 25-ата минута опасен удар на отново на младия немски талант бе блокиран от Робин Кнохе.

Най-чистото положение за Байерн дотук в мача дойде в 30-ата минута, когато Томас Мюлер засече центриране отдясно на Кингли Коман, но Рьонов успя да избие. Минута по-късно обаче логичното се случи. Отново Кингсли Коман центрира добре и Ерик Максим Чупо-Мотинг надскочи защитата на Унион, като отбеляза с глава за 1:0. Унион опита да реагира, като малко след като получи попадението, тимът имаше добра възможност да изравни. Шералдо Бекер подаде добре към Айса Лайдуни, който стреля силно, но встрани от вратата на Зомер

В 40-ата минута обаче Байерн нанесе втори удар. Томас Мюлер пусна отличен пас към Кингсли Коман, който надбяга защитата на Унион, излъга вратаря Рьонов и отбеляза за 2:0. Всякаква интрига приключи в края на полувремето. Томас Мюлер успя да достигне топка на аутлинията и подаде успоредно на вратата, където Джамал Мусиала засече от близко разстояние с десния край и отбеляза трети гол за баварците.

Второто полувреме започна по същия начин, както протичаше и първата част – с пълно превъзходство на Байерн. Алфонсо Дейвис направи голям пропуск в 48-ата минута, останал сам срещу Рьонов, като стражът спаси сигурен гол. Две минути по-късно пък Мусиала отправи неточен удар. В 58-ата минута дойде най-чистото положение за Унион през втората част, след като удар на Шералдо Бекер рикошира и мина на сантиметри от вратата на Зомер. Последва контраатака на Байерн и бе блокиран опасен шут на Горетцка. Малко по-късно пък Томас Мюлер стреля от труден ъгъл, но Фредерик Рьонов отново спаси. В 65-ата минута пък Садийо Мане направи дългоочакваното си завръщане на терена след тежката контузия, заради която пропусна Мондиала в Катар. Сенегалецът се появи на мястото на направилия отличен мач Ерик Максим Чупо-Мотинг.

Почти веднага Мане се отличи, като в 71-вата минута направи отличен пробив и подаде на Томас Мюлер, който обаче направи непростим пропуск, а Рьонов отново спаси чист гол. Минута след това другата резерва Серж Гнабри пробва далечен изстрел, но бе неточен.  В 80-ата минута друг влязъл играч след почивката за Байерн – Льорой Сане, направи груба грешка в защита. Той върна топката лошо назад и Кевин Беренс я пресече, но ударът на нападателя на Унион бе блокиран. Шест минути по-късно Мане и Алфонсо Дейвис комбинираха чудесно, но канадският национал бе отказан с нова феноменална изява на Фредерик Рьонов. Така Байерн спечели с 3:0, а това бе най-малкото, с което се отърваха гостите от Унион (Берлин).

БАЙЕРН: Зомер; Павар, де Лихт, Станишич; Коман, Мусиала, Кимих, Горетцка, Дейвис; Мюлер, Чупо-Мотинг

УНИОН: Рьонов; Дуки, Кнохе, Лейте; Тримел, Лайдуни, Кедира, Торнсби, Русийон; Бекер, Сибачю

Снимки: Gettyimages