Тотнъм с четвърта поредна победа без Конте, Челси продължава да пропада при Греъм Потър

Тотнъм спечели с 2:0 в лондонското дерби срещу Челси в мач от 25-ия кръг на Премиър лийг. Попаденията за “шпорите” дойдоха през втората част и бяха дело на Оливър Скип (46’) и Хари Кейн (82’). Тоба бе и първа победа на отбора от Северен Лондон на своя нов стадион “Тотнъм Хотспър”, след като до този момент те имаха три поредни загуби и нямаха отбелязан гол срещу този съперник. Интересен за отбелязване бе и фактът, че това бе четвърта поредна победа за Тотнъм в отсъствието на Антонио Конте и под ръководството на неговия асистент Кристиан Стелини.

Футболистите на Греъм Потър започнаха много по-добре двубоя и държаха инициативата в свои ръце. В първите десет минути гостите дори бяха играли с топката над 70% от времето.

Първата спорна ситуация в двубоя дойде още във втората минута, когато Рахийм Стърлинг получи в наказателното поле и бе повален от Оливър Скип, футболистите в синьо веднага поискаха дузпа, но Стюарт Атуел не уважи претенциите им.

В 17-ата минута обаче Тиаго Силва получи травма след сблъсък с Хари Кейн и се наложи принудително да бъде заменен от Уесли Фофана. Последваха точен, но не особено опасен удар на Жоао Феликс и опит на Енцо Фернандес блокиран от бранител.

Тотнъм даде подобаващ отговор в 27-ата минута и след отлично разиграване пред пеналта на Челси Пиер-Емил Хьойберг нанесе опсен удар, който обаче срещна лявата греда зад Кепа Арисабалага. Малко преди тази ситуация пък Ричарлисон направи нарушение, което можеше да бъде санкционирано с жълт картон, но не последва реакция от съдията. Постепенно футболистите на Тотнъм успяха да изнесат играта в доста по-предни позиции и да се задържат за малко по-дълги периоди да задържат кълбото около наказателното поле на своя противник.

Челси стигна до най-интересното си положение в двубоя две минути преди края на първото полувреме, когато Рахийм Стърлинг успя да напредне добре отляво, освободи си пространство и стреля опасно, но Фрейзър Форстър спаси. В самия край на тази част се стигна до физически сблъсъци между играчи на двата тима и напрежение на терена. В тази ситуация Хаким Зиеш първо бе изблъскан в гръп от Емерсон Роял, но впоследствие го удари с ръка и това донесе червен картон на мароканеца.

Футболистите на Тотнъм започнаха шеметно втората част, след като само в рамките на минута Емерсон Роял бе изведен изключително опасно в наказателното поле, но Кепа спаси. Впоследствие топката бе лошо изчистена от играч в синьо и попадна в Оливър Скип, който отбеляза страхотно попадение под гредата с много точен изстрел за 1:0. Това бе първо попадение на сметката на младока за юношата на “шпорите”.

В следващите минути отново играчите на Члеси опитаха да бъдат по-активни и да овладеят топката, но отиграванията им пред наказателното поле на Фрейзър Форстър бяха предвидими и често неточни. В 68-ата минута появилият се от скамейката Мейсън Маунт успя с много изобретателно отиграване да прати топката отлично към Хаверц в наказателното поле, но стражът на домакините показа бдителност и успя в последния момент да измъкне топката. Впоследствие още на няколко пъти футболистите на Греъм Потър успяха да вкарат наказателното поле, но там отиграванията отново не бяха на ниво.

Играчите на Тотнъм стигнаха до второ попадение в 83-ата минута, когато спечелиха корнер, а центране от корнер след докосване от играчи в наказателното поле стигна до Хари Кейн на втора греда и там централният нападател нямаше проблем да прати топката в мрежата отблизо за 2:0.

След попадението футболистите в синьо отново опитаха да стигнат до попадение, но отново изглеждаха прекалено пасивни и “беззъби” в предни позиции. С тази победа Тотнъм се утвърди на четвъртото място в класирането на Премиър лийг с четири точки пред Нюкасъл, макар и с два мача пред “свраките”. Челси от своя страна вече е в серия от пет двубоя без победа и е десети в подреждането с едва 31 пункта.

Снимки: Imago