Британското правителство подготвя исторически реформи за Висшата лига и английския футбол

Британското правителство подготвя исторически реформи за Висшата лига и английския футбол

Правителството на Великобритания подготвя исторически реформи и правила за Висшата лига и английския футбол, пишат медиите на Острова. Днес ще станат ясни повече подробности за така наречената  "Бяла книга" за английския футбол – доклад на бившия министър на спорта Трейси Крауч, в който редица фенове на английските тимове са изказали мнения и препоръки.

Ключовите точки в подготвяните реформи са

  1. Създаването на независим регулатор, който има за цел да следи за лицензирането на клубовете и  финансовото им състояние;
  2. Да се блокират всякакви бъдещи стъпки за присъединяване към Суперлигата и други подобни;
  3. Да се подсилят съществуващите правила за собственици и директори, за да се гарантира, че отборите са защитени от недобросъвестни собственици;
  4. Да се даде на привържениците по-голяма възможност да участват в управлението на техните клубове.

Сред мерките ще бъде и система за лицензиране от Висшата лига до Националната лига, която ще изисква клубовете да бъдат одобрени по редица въпроси, преди да им бъде разрешено да се състезават. Въпреки това, в деня, който беше определен като исторически  за английския футбол, във футболните среди на Острова има значителни опасения.

Английската Премиър лийг е широко призната за най-популярното първенство в света, но има сериозни опасения, че предстоящото законодателство ще повлияе на бъдещите чуждестранни инвестиции в дивизията. Съществуват и подозрения, че законите могат да накарат клубовете да ограничат разходите за трансфери. Премиър лийг има дълга история на привличане на някои от най-известните футболисти на планетата, но съществуват опасения, че въздействието на регулаторния орган ще доведе до по-малко топ играчи, идващи в Англия.

Всъщност Премиър лийг лобира пред Футболната асоциация да облекчи строгите си закони за разрешителни за работа след Брекзит по време на тази фаза на преговорите относно регулатора. Един от основните аспекти на реформите ще бъде и начинът, по който огромното богатство на Висшата лига се преразпределя надолу по футболната пирамида, като идеята е да се намали чувствително разликата между тимовете от елита и тези в Чемпиъншип.

Важно е да се отбележи,  че предложените реформи със сигурност няма да бъдат въведени веднага, а ще трябва срок между 12 и 18 месеца за тяхното имплементиране.

Британският министър-председател Риши Сунак заяви: “Тези смели нови планове ще върнат феновете в центъра на футбола, ще защитят богатото наследство и традициите на любимите ни клубове и ще запазят красивата игра за бъдещите поколения".

Oт Премиър лийг реагираха с изявление, в което заявиха, че признават необходимостта от промяна в управлението на футбола и внимателно ще разгледат плана на правителството да превърне футбола в регулирана от държавата индустрия

Предложените реформи веднага бяха посрещнати на нож от някои.  "Футболният регулатор е ужасна идея. Правителството е ужасно в управлението на всичко. Погледнете в каква бъркотия се намира тази страна. Плащаме най-високите данъци в историята за най-лошите услуги от най-лошото правителство, което съм виждал през живота си", заяви собственикът на Уест Хам Дейвид Съливан.

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички