Бедзеки най-бърз на старта на същинските тестове в MotoGP

Пилотът на ВР46 Дукати Марко Бедзеки записа най-доброто време в първия ден на първия официален предсезонен тест в MotoGP за 2023 година, който се провежда на пистата „Сепанг“ в Малайзия. Италианецът успя да завърти обиколка за 1:58.470 в своя предпоследен, 54-ти тур за деня, с която да оглави класирането.

С нея той успя да победи с 0.130 секунди пилота на Априлия Маверик Винялес, който направи цели 67 обиколки на трасето край Куала Лумпур. С толкова завърши и пилотът на Прамак Дукати Хорхе Мартин, като двамата бяха най-активните състезатели в рамките на днешния ден на изпитания. Мартин зае 4-то място в класирането с пасив от 0.267 секунди спрямо лидера Бедзеки.

18 Предсезонен тест на MotoGP в Малайзия - Ден 1

Между Винялес и Мартин се нареди новият заводски пилот на Дукати Енеа Бастианини, който изостана с 0.262 от първото място. Съотборникът на Бастианини, световният шампион Франческо Баная даде пето време в рамките на първия ден на теста в Малайзия, като той изостана с 0.387 от Бедзеки. В днешния ден световният шампион направи своя неофицален дебют с №1 на борда на своя мотоциклет. Той завърши деня с 54 обиколки, докато Бастианини направи 58 тура на „Сепанг“, където миналия октомври двамата завършиха първи и втори в Гран При на Малайзия.

Третия от това състезание, световният шампион за 2021 година Фабио Куартараро, даде едва 11-то време, като френският пилот на Ямаха регистрира пасив от 0.952 секунди спрямо първото място. Позитивната новина за световния вицешампион е фактът, че той успя да достигне скорост от 334.3 км/ч на дългите прави на „Сепанг“, която е със само 2.1 км/ч по-ниска от най-доброто постижение за деня, което бе записано от Бастианини. Това представяне на Куартараро навежда на мисълта, че Ямаха може би най-накрая реши своя голям проблем от последните няколко години, а именно липсата на максимална мощност и съответно топ скорост на правите. Неговият съотборник Франко Морбидели записа топ скорост от 333.3 км/ч.

На само 0.002 секунди зад Куартараро на 12-та позиция се нареди и шесткратният световен шампион Марк Маркес, който отново бе най-добре представилият се пилот на Хонда. Новото попълнение на заводския тим на Хонда – световният шампион за 2020 година Жоан Мир завърши първия ден на теста в Малайзия на 17-то място, с пасив от 0.408 спрямо Маркес. Другото ново попълнение в лагера на Хонда, състезаващият се за ЛСР Хонда Алекс Ринс, се нареди непосредствено зад бившия си съотборник Мир, като разликата между двамата бивши пилоти на Сузуки бе 0.131.

Точно пред тях се класира и най-добрият от пилотите на КТМ днес Джак Милър, който направи 53 обиколки в рамките на своя втори ден на борда на RC16, в който той бе с 1.356 по-бавен от Бедзеки. Останалите трима пилоти от лагера на КТМ, представителите на Тех3 ГАСГАС – Аугусто Фернандес и Пол Еспаргаро, както и съотборника на Милър в КТМ – Брад Биндър се класираха съответно 19-ти, 20-ти и 21-ви. Най-бавен от всички титулярни пилоти в кралския клас бе Такааки Накагами от ЛСР Хонда, а зад него бяха само тестовите пилоти на Ямаха и Хонда – Кацуюки Накасуга и Щефан Брадъл.

Първият официален предсезонен тест в MotoGP за 2023 година продължава утре с още 8 часа за изпитания на пистата „Сепанг“ в Малайзия.

Снимки: MotoGP