Идейният проект за евентуалната Суперлига се позовава на десет основополагащи точки. Това обявиха от A22 Sports Management - компанията, която стои зад проекта. Както вече стана ясно, новият план за евентуалната Суперлига е тя да бъде съставена от 60-80 клуба, които да са разделени в отделни дивизии. Те няма да имат запазено място в турнира, но пък ще им се гарантират по най-малко 14 европейски двубоя всеки сезон. Паралелно те ще продължат да играят в своите си национални първенства.
Ето какво включва т.нар. манифест:
1. Отворени турнири, организирани въз основа на спортните постижения и равните възможности
Европейската футболна лига трябва да бъде достъпно състезание с много дивизии, в които общо да участват между 60 и 80 отбора, като така се дава възможност за устойчиво разпределение на приходите по цялата пирамида. Участието в турнира трябва да става въз основа на постигнати резултати всяка година и да няма постоянни членове. Отворени квалификации въз основа на резултатите на клубовете в техните първенства би дало достъп до турнира на развиващите се тимове, като в същото време не се нарушава участието им в местните турнири.
2. Национални първенства: основата на футбола
Участващите клубове трябва да продължат да играят в националните си първенства и турнири, както е досега. В същото време трябва да се обърне внимание, че тези национални първенства и турнири имат нужда да станат по-конкурентоспособни. Участието в европейските турнири би изиграло ключова роля това да се случи чрез генерирането и отпускането на допълнително средства.
3. Повишаване на конкуренцията чрез стабилни и устойчиви ресурси
Вдигането на нивото на клубовете изисква допълнителни финансови средства да бъдат разпределяни по пирамидата, но изисква и спазването на стриктни правила спрямо финансовата стабилност. Стабилността и приходите на отборите биха се повишили значително с гарантирането на 14 мача в Суперлигата всеки сезон. Това ще даде възможност на участниците да сключват дългосрочни договори с футболисти и да планират други свои разходи.
4. Здравето на играчите трябва да бъде център на вниманието
Здравето на футболистите трябва да бъде ключово при определяне на броя на двубоите всеки сезон. Мачовете не трябва да стават повече от заложеното в момента в европейския календар.
Лапорта не спира: Суперлигата може да стане реалност през 2025 година
5. Клубовете да управляват турнирите чрез прозрачна политика и правила за подсиленa финансова устойчивост
Начело на европейските клубни надпревари трябва бъдат самите клубове, а не трети страни, които само печелят от това, без в същото време да поемат някакъв риск.
6. Най-силният турнир в света на футбола
Феновете заслужават най-добрите мачове и целта трябва да бъде изграждането на най-вълнуващото спортно състезание.
7. По-добро преживяване за феновете
Футболът е игра за хората и диалогът с феновете е ключов за намирането на най-добрите идеи, които да направят преживяването им възможно най-хубаво.
8. Развитие и финансиране на женския футбол
Акционерите във футбола трябва да промотират и развиват женския футбол, слагайки го рамо до рамо с мъжкия.
9. Значително увеличение на средствата за солидарност
Поне 400 млн. евро/годишно за клубовете, които не участват в турнира даден сезон, за социални каузи и инвестиции по различни проекти.
10. Спазване на законите и ценностите на Европейския съюз
Всички възникнали казуси трябва да бъдат под наблюдение само на правосъдната система на Европейския съюз. Правомощията на спортния арбитраж трябва да бъдат ограничени само до спортни теми.
Голяма промяна в проекта за Суперлигата, възможно е да има и български отбори
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.