Харчещият здраво Челси отново се провали срещу Фулъм в дебюта на Енцо Фернандес

Отборите на Челси и Фулъм завършиха 0:0 на “Стамфорд Бридж“ в първия мач от програмата на 22-рия кръг на Премиър лийг. Двата тима се срещнаха в ново лондонско дерби, като преди по-малко от месец “котиджърс“ спечелиха шампионатния мач с 2:1. Новите звездни попълнения на “сините“ Енцо Фернандес и Михайло Мудрик записаха дебюти като титуляри.

Преди мача Челси се намираше на незавидната 10-а позиция в класирането, като клубът бе изключително активен на трансферния пазар и изхарчи над 320 млн. паунда за нови играчи. Мениджърът Греъм Потър имаше големи проблеми със състава, като на практика цял отбор бе извън сметките за ‘’сините“. Футболисти като Н‘Голо Канте, Едуар Менди, Уесли Фофана, Матео Ковачич, Кристиан Пулишич, Денис Закария и Армандо Броя са контузени, а Жоао Феликс все още изтърпява наказание заради червения си картон именно срещу Фулъм.

Греъм Потър бе избрал схема, в която Кепа бе на вратата, а в защита действаха Джеймс, Тиаго Силва, Бадиашил и Кукурея. В средата рекордната покупка Енцо Фернандес  дърпаше конците заедно с Конър Галахър. В предни позиции  играха неуспелият да премине в ПСЖ Хаким Зиеш, Мейсън Маунт и другата сериозна покупка на “сините“ Михайло Мудрик. Като централен нападател бе немският национал Кай Хавертц.

Фулъм се намираше в неприятна серия от две последователни загуби в Премиър лийг и искаше да измъкне нещо на “Стамфорд Бридж“. Мениджърът Марко Силва също бе избрал формацията 4-2-3-1, като в предни позиции  действаше сръбският таран Александър Митрович, а зад него бяха Боби Рийд, Андреас Перейра и бившият футболист на Челси Вилиан, който вкара в предишния мач между двата тима.

Мачът започна в сравнително спокойно темпо, като и двата тима опипваха обстановката и не предприемаха рискове. В 9-ата минута Челси опита опасна контра, но Кени Тете пресече подаването към Мудрик. След още 9 минути удар на Мейсън Маунт бе блокиран. Изминаха 25 минути игра и дойде най-чистото положение дотук в мача, което бе за Фулъм. Андреас Перейра отправи опасен далечен удар, но Кепа се намеси чудесно и изби в корнер.

В 32-рата минута дойде и първият сериозен шанс за Челси. “Сините“ организираха добра атака, при която Мейсън Маунт пусна добра топка в наказателното поле на Фулъм и Кай Хавертц направи сериозен пропуск, като не успя да отбележи от близо. Минута по-късно отново германският национал се пребори в наказателното поле и отправи удар, но той бе встрани от вратата на сънародника му Бернд Лено. Малко след това Хаким Зиеш направи добър пробив, но ударът му не се получи. Фулъм пък отговори с добра контраатака, в която центриране отдясно намери Вилиан, но бразилецът не успя да намери свой съотборник.

Минута преди края на редовното време на първото полувреме, дойде и най-чистото положение за Челси. Отново Кай Хавертц бе изведен чудесно от Хаким Зиеш и остана сам срещу Лено. Немският нападател опита техничен прехвърлящ удар, но за негово нещастие уцели десния страничен стълб на вратата. Така при нулево реми приключи и полувремето.

На полувремето Греъм Потър предприе смяна. Нони Мадуеке, който също дебютира за Челси, замени неотличилия се с нищо Михайло Мудрик. Втората част започна с точен удар на Вилиан, спасен от Кепа. В 54-тата минута Рийс Джеймс центрира остро, но Кени Тете изби топката в корнер преди връхлитащият Мадуеке да я засече. Пет минути по-късно Вилиан направи отличен пробив и предостави топката на Андреас Перейра, но ударът му бе блокиран добре от Марк Кукурея, а последвалият далечен шут на Палиня бе неточен. Мениджърът на Челси пък предприе нови смени, като пусна в игра Рахийм Стърлинг и Сесар Азпиликуета.

В 69-ата минута Фулъм направи страхотна контра. Вилиан направи пореден добър рейд и центрира към Боби Рийд, който отправи точен удар към вратата на Челси. Само минута по-късно пък Александър Митрович пробва да прехвърли Кепа с далечен шут от центъра на терена, но стражът внимаваше. В 72-рата минута Енцо Фернандес пробва страхотен далечен удар, който обаче бе неточен, макар и с малко. Три минути по-късно бившият футболист на Челси Вилиан бе заменен и изпратен с аплодисменти от публиката на “Стамфорд Бридж“. Мейсън Маунт пък напусна за сметка на друго ново попълнение на “сините“ – Давид Фофана.

В 79-ата минута Конър Галахър стреля отдалеч и бе изключително близо да открие резултата, но не успя. Само минута по-късно отново халфът на Челси изведе резервата Давид Фофана сам срещу вратаря на Фулъм. Котдивоарският нападател излъга Лено и отправи удар към вратата, но защитникът Тим Рийм изби от голлинията. В първата минута от даденото от съдията продължение Палиня от Фулъм стреля неточно към Кепа. В последните секунди на мача Стърлинг опита параболичен удар, но Берно Лено спаси.

Така със спечелената точка Челси поне временно се изкачи на 9-о място с 30 точки, но това едва ли радва много някого на "Стамфорд Бридж", тъй като тимът е на цели 9 точки от топ 4. Фулъм продължава да е на 6-а позиция в класирането, с два пункта повече от “сините”.

ЧЕЛСИ: Кепа; Джеймс, Тиаго Силва, Бадиашил, Кукурея; Енцо Фернандес, Галахър; Зиеш, Маунт, Мудрик; Хавертц

ФУЛЪМ: Лено; Тете, Диоп, Риъм, Робинсън; Х. Рийд, Палиня; Б.Рийд, Перейра, Вилиан; Митрович