100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:0

Реал Мадрид взе задължителна победа, но Бензема и Милитао се контузиха

Реал Мадрид изигра двубой на високо ниво и надви Валенсия с 2:0 на “Бернабеу”, с което разликата с лидера Барселона отново беше фиксирана на 5 точки точно по средата на сезона. Този мач сега беше отложен от 17-ия кръг на Ла Лига, когато “белите” и “прилепите” бяха ангажирани със Суперкупата на Испания. Марко Асенсио реализира с хубав далечен шут в 52-рата минута за 1:0, след като през първото полувреме пропусна три чисти положения. Три минути след това Винисиус Жуниор, който записа своя мач №200 за клуба, направи 2:0. В добавеното време на първата част пък попадение на Антонио Рюдигер не беше признато заради нарушение в атака на Бензема.

Има обаче и лоши новини за столичани, тъй като Карим Бензема и Едер Милитао бяха сменени принудително заради болежки, а първата среща с Ливърпул от Шампионската лига наближава - на 21 февруари.

В последните около 20 минути тимът на Реал беше с човек повече, защото Габриел Паулиста си изкара директен червен картон за много груб фал срещу Винисиус в безобидна ситуация.

Съдиите оставиха без последствия две ситуации за потенциални червени картони - на Кастийехо от Валенсия в самото начало и на Лука Модрич от съперника точно преди паузата.

Отборът от "Местайя" пък е в слаба форма и е на точка от изпадащите. Тази вечер гостите не сториха почти нищо, като до първия час дори нямаха удар към вратата.

Треньорът на Реал Карло Анчелоти отново заложи на халфа Едуардо Камавинга като ляв бек. Лука Модрич се завърна в стартовия състав за сметка на Федерико Валверде, а един от редките си шансове да бъде титуляр получи Марко Асенсио.

За “прилепите” това беше първи двубой след уволнението на треньора Дженаро Гатузо. Отборът пак е воден от Воро Гонзалес, който за осми път поема временно тима.

Домакините бяха на крачка от ранен гол, след като още в 3-тата минута Модрич изведе Асенсио сам срещу вратаря, но ударът беше отразен от вратаря Мамардашвили.

Три минути по-късно съдиите от ВАР поискаха време, за да разгледат ситуация за евентуален червен картон на Саму Кастийехо за настъпване срещу Камавинга, но явно беше решено, че няма условия за такъв.

Реал продължаваше да играе активно и в 19-ата Бензема подаде атрактивно с пета към Асенсио, чийто изстрел обаче и този път беше избит - този път от защитник.

Малко по-късно Асенсио за трети път се размина с гола, а и шут на Вини Жуниор в 28-ата беше уловен от стража на Валенсия. Камавинга също пробва да порази целта след мощен удар с левия крак.

В 36-ата минута Анчелоти направи принудителна смяна, след като Милитао усети болки и отстъпи мястото си на Даниел Карвахал.

Гостуващите футболисти имаха претенции за наказание на Модрич в 44-ата минута. Тогава се видя, че той влезе по-остро на Лино в ситуация без топка. Не последва обаче намеса на арбитъра.

Може би най-интересният момент в тази първа част дойде в добавеното време. След центриране от корнер тогава Антонио Рюдигер насочи топката в мрежата на Валенсия. Последва обаче преразглеждане на ситуацията, като съдиите прецениха, че при борбата за топка Карим Бензема е извършил нарушение срещу пазещия го Юнус Муса. По тази причина попадението не беше зачетено, а капитанът на Реал даже получи жълт картон.

Второто полувреме започна с шанс за Бензема, но ударът му от въздуха беше париран.

И все пак натискът на Реал даде резултат, макар гол да дойде от ситуация, която не предвещаваше такава опасност. В 52-рата Асенсио пробва нещото, което може би умее най-добре - далечен удар с левия крак. Това се оказа правилно решение, защото топката спря в мрежата за 1:0.

Само три минути трябваха на домакините, за да удвоят аванса си. В 55-ата Винисиус се изстреля по лявото крило и спокойно наближи Мамардашвили, след което хладнокръвно насочи кълбото в десния ъгъл за 2:0.

Модрич и Бензема пропуснаха да вкарат за 3:0 в 57-ата, оставяйки интригата жива. Малко след това френският нападател напусна играта.

Гостите от Валенсия създадоха някаква опасност чак в 68-ата минута, когато Андре стреля над гредата.

Мачът вече като че ли се доиграваше и интересът спадна. В 72-рата минута обаче се стигна до изгонване на Габриел Паулиста от състава на Валенсия. Той получи директен червен картон, след като много грубо изрита своя сънародник Вини Жуниор. Пострадалият нападател на Реал реагира остро и изблъска бившия играч на Арсенал, но не беше санкциониран. При излизането си от терена пък Габриел влезе в словесен спор с друг бразилец - Милитао.

До края на двубоя стражът на Валенсия направи няколко отлични спасявания.