Наполи сломи Рома с миг магия и късен гол, преднината на върха пак нарасна

Лидерът в Серия "А" Наполи постигна поредна важна победа по пътя си към Скудетото, след като спечели Дерби дел Соле срещу гостуващия Рома с 2:1 в сблъсъка помежду им от 20-ия кръг на италианския елит. Виктор Осимен  (17') откри резултата с вълшебен гол, а Стефан Ел Шаарауи (75') възстанови равенството. Все пак Джовани Симеоне (86') осигури успеха на "партенопеите" с късното си попадение.

Лучано Спалети предприе едва една промяна в стартовия си състав след последния мач и тя беше свързана със завръщането на звездата Хвича Кварацхелия, който оздравя от болестта. Така той замени Елиф Елмас, като си партнираше в атака с Ървинг Лосано и голмайстора на първенството Осимен. Жозе Моуриньо пък направи само две промени в стартовите си 11. Леонардо Спинацола беше предпочетен пред Мехмет Зеки Челик, а капитанът Лоренцо Пелегрини се завърна като титуляр на мястото на Ел Шаарауи и така действаше в предни позиции заедно с Пауло Дибала и Тами Ейбрахам.

Още в петата минута Кварацхелия отправи опасен удар, който обаче беше отразен от Руи Патрисио. В 12-ата минута Мин-жае за малко да си отбележи автогол в опита си да изчисти центриране към Ейбрахам, но топката мина точно покрай вратата. В 17-ата минута Кварацхелия центрира към Осимен, който по перфектен начин овладя и си нагласи топката, след което я изпрати в мрежата с отлично воле за 14-ия си шампионатен гол през сезона. Малко по-късно Пьотър Жиелински опита далечен удар, но не намери в целта.

В 38-ата минута Дибала също не успя да се разпише с далечен шут. След това Жиелински отново пробва изстрел от голямо възстановяване, който обаче не затрудни Патрисио. Междувременно, дясната китка на Осимен беше превързана, след като първо той падна върху нея, а след това тя беше настъпена от Крис Смолинг. Малко преди почивката именно нападателят не успя да вкара втория си гол след удар с глава. Спинацола пък можеше да изравни за "вълците", но Алекс Мерет изби удара му в корнер.

Първият пропуск за втората част отиде на сметката на Браян Кристанте след негов далечен шут. В 57-ата минута Никола Залевски също не намери целта със своя изстрел. Пет минути по-късно настана голямо разбъркване с удари на Кристане и Рожер Ибаньес при корнер пред вратата на домакините, но те не допуснаха гол в тази ситуация. Вместо това малко по-късно те отговориха с опасна контраатака, при която Патрисио трябваше да спаси шут на Лосано

Натискът на "вълците" през втората част даде резултат в 75-ата минута. Тогава Залевски центрира, а Пелегрини се размина с топката, но резервата Ел Шаарауи я засече на далечната греда за 1:1. Неаполитанците обаче намериха начин да си върнат преднината, като това става в 86-ата минута. Тогава влезлият като смяна Симеоне се разписа с хубав шут от границата на наказателното поле. В началото на добавеното време друга резерва - Джакомо Распадори, също можеше да вкара гол, но Патрисио с крак отрази неговия удар. Така или иначе успехът отиде на сметката на домакините.

С четвъртата си поредна шампионатна победа водачът в класирането Наполи събра 53 точки и увеличи преднината си на върха на цели 13, тъй като вторият Интер е с 40 пункта. Рома пък е на шестата позиция с актив от 37 точки.

НАПОЛИ - РОМА 2:1

1:0 Осимен (17')

1:1 Ел Шаарауи (75')

2:1 Симеоне (86')

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Мин-жае, Руи, Замбо Ангиса, Лоботка, Жиелински, Лосано, Осимен, Кварацхелия

Рома: Патрисио, Манчини, Смолинг, Ибаньес, Залевски, Кристанте, Матич, Спинацола, Пелегрини, Дибала, Ейбрахам

Снимки: Gettyimages