Фемке Бол ще дебютира в Лиевен

Световната и олимпийска медалистка Фемке Бол ще направи своя дебют на международния атлетически турнир в Лиевен на 15 февруари, част от Световния атлетически тур в зала със “златен етикет”. Световната шампионка Гудаф Цегай се завръща на турнира, на който постави световен рекорд на 1500 метра в зала.

Бол спечели сребърни медали на 400 метра и с щафетата на Нидерландия на 4 по 400 метра на Световното първенство в Белград в зала през миналата година, а след това повтори отличията и на 400 м/пр и в микс щафетата на 4 по 400 метра на планетарния форум на открито в Юджийн. В началото на март 22-годишната Бол ще защитава европейските си титли на 400 м и 4 по 400 м в Истанбул.

И докато нидерландката ще направи първото си състезание в Лиевен, Цегай ще се завърне към една от пистите, които са й донесли най-щастливите мигове в кариерата. Етиопката, която е световна шампионка на 1500 метра в зала, спечели и злато на 5000 м и сребро на 1500 м на Световното в Орегон по-късно през лятото. През 2021 г. тя постави световен рекорд на 1500 м в зала от 3:53.09 минути. 25-годишната атлетка се завърна и през 2022 г. там, за да спечели бягането на една миля с 4:21.72 минути, а през 2023 г. ще направи нов тест на 1500 м.

Своето участие във Франция по-рано през сезона вече обявиха Марсел Джейкъбс, Арманд Дуплантис, Кейти Муун, Якоб Ингебригтсен, Грант Холоуей и Кийли Ходжкинсън.

Снимки: Gettyimages