Дембеле класира Барса на полуфинал за Купата на краля

Барселона е първият полуфиналист за Купата на краля. Каталунците се наложиха с 1:0 над Реал Сосиедад благодарение на гол на Усман Дембеле, който изигра един от най-силните си мачове за отбора. Френският национал се разписа в 52-ата минута, но създаде още много опасности пред вратата на гостите, които останаха с човек по-малко още в края на първото полувреме заради червен картон на Брайс Мендес.

Барса стигна до 1/4-финалите, след като елиминира с мъка третодивизионния Интерсити, а след това разгроми с 5:0 с друг тим от третото ниво на испанския футбол - Сеута. "Блаугранас" са непобедени след паузата за Световното първенство, но същото важи и за Реал Сосиедад, който е в серия от 9 поредни победи във всички турнири, а в Купата на краля отстрани последователно Касалегас, Кория, Логронес и Майорка, като в тези мачове допусна само един гол.

За последно Барселона и Реал Сосиедад се бяха срещали за Купата на краля през сезон 2016/17, при това отново на четвъртфиналите, но в два мача. Тогава каталунският гранд продължи напред след общ резултат 6:2. Преди няколко месеца "чури урдин" прие Барса във 2-ия кръг на Ла Лига и претърпя тежка загуба с 1:4.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Роберт Левандовски се завърна на върха на атаката на "блаугранас", след като заради наказание не игра срещу Хетафе през уикенда. Усман Дембеле и Гави действаха по двата фланга, а тримата в средата на терена бяха Серхио Бускетс, Педри и Френки де Йонг. На вратата застана Марк-Андре тер Стеген, а в защита Чави Ернандес избра да започнат Жул Кунде, Роналд Араухо, Андреас Кристенсен и Алехандро Балде. Това бяха същите 11, които излязоха от първата минута при победата над Реал Мадрид за Суперкупата на Испания. Жорди Алба, Рафиня, Феран Торес и Ансу Фати останаха сред резервите.

За гостите от Сан Себастиан в предни позиции стартираха Александър Сьорлот, Микел Оярсабал и Такефуса Кубо. В халфовата линия старши треньорът Иманол Алгуасил заложи на Брайс Мендес, Мартин Субименди и Пабло Марин, а бранителите пред Алекс Ремиро бяха Ариц Елустондо, Игор Субледия, Робин Льо Норман и Диего Рико.

Баските бързо загатнаха за намеренията си да атакуват при всяка възможност и Пабло Марин нахлу опасно в наказателното поле, но не намери свой съотборник. Барса пък се стремеше да пресира съперника дълбоко в неговата половина и по този начин да стига до голови положения. В 9-ата минута Дембеле се откъсна по десния фланг и потърси Левандовски, чийто удар беше блокиран и топката излезе в корнер. След неговото изпълнение защитата на Реал Сосиедад не успя да изчисти и се стигна до нови два изстрела, а малко по-късно попадение на Барселона беше отменено заради засада на Де Йонг.

Дембеле беше неуловим за защитата на баските. Французинът с лекота преодоляваше Рико и създаваше напрежение пред вратата на Ремиро. В средата на полувремето шут на Дембеле мина на сантиметри от целта, а после негов пас намери изскочилия от втора позиция Де Йонг, но халфът прати топката в аут. Натискът на Барса се усилваше все повече и за защитата на Реал Сосиедад стана много трудно да спира атаките на домакините.

В 39-ата минута везните рязко се наклониха в полза на Барселона. Брайс Мендес грубо изблъска в гръб Серхио Бускетс и беше изгонен с директен червен картон, въпреки протестите на съотборниците му. В оставащото време до почивката каталунците създадоха още две възможности за гол, но Реал Сосиедад оцеля.

Алгуасил предприе две смени на полувремето, като в игра се появиха Айхен Муньос и Андер Баренечеа на местата на Диего Рико и Микел Оярсабал. Барселона загради гостите и голът не закъсня. Не беше изненада, че проблемите за баските отново дойдоха от Дембеле. В 52-ата минута французинът спринтира по десния фланг и от малък ъгъл реши да стреля, а Ремиро остана изненадан и позволи топката да влезе във вратата му.

В 57-ата минута Кубо шутира от пряк свободен удар около границата на наказателното поле, но уцели стената. Само две минути по-късно Сьорлот направи фрапантен пропуск. Норвежецът получи топката на няколко метра от голлинията, но вместо да я насочи в мрежата, стреля над вратата. Дембеле пък все така надиграваше защитниците на баските. След негов пас в 68-ата минута Гави разтресе напречната греда и интригата остана жива.

Четвърт час преди края Франк Кесие замени Педри, който отново хвърли много сили и беше изпратен с одобрителни възгласи от феновете. Рафиня пък зае мястото на Балде. Барса играеше за втори гол и не смяташе да пази резултата, но Реал Сосиедад се задържаше в мача. В 84-ата минута публиката аплодира и Дембеле, отстъпил мястото си на Ансу Фати.

Макар и не стопроцентови, положенията в полза на "блаугранас" следваха едно след друго. В 88-ата минута пропуските на домакините можеха да бъдат наказани. Тер Стеген сбърка и подари топката на противников футболист, но сам поправи грешката си и спаси с една ръка удара на резервата Роберт Наваро. Това не беше последната интересна ситуация в двубоя, защото в добавеното време Тер Стеген още веднъж трябваше да се намесва. Въпреки напрегнатите последни минути, Барса стигна до полуфиналите, а Реал Сосиедад ще се концентрира върху това да задържи формата си в Ла Лига.

Снимки: Gettyimages