Ще пребори ли Хамилтън проклятието „300 старта”?

7-кратният световен шампион Люис Хамилтън е оптимист, че през новия сезон той и Мерцедес ще се завърнат в челото на класирането във Формула 1. Ако това се случи и британецът отново започне да побеждава, то той ще постави нов рекорд и ще прати в историята едно от интересните „проклятия” в спорта. Досега няма пилот във Формула 1, който да е спечелил победа, след като е прескочил границата от 300 състезания.

Последната победа на Хамилтън дойде в Гран При на Саудитска Арабия през 2021 година в неговото състезание І287. Единственият пилот, печелил на по-късен етап в кариерата си е Кими Райконен – последният световен шампион на Ферари победи в Гран При на САЩ през 2018 и това беше неговият старт №288 в шампионата.

В момента има двама пилоти във Формула 1, които имат възможност да се борят за победа, след като са минали 300 състезания – Хамилтън е с 310, а Фернандо Алонсо – с 355 преди началото на новия сезон, но шансовете на испанеца с Астън Мартин определено са по-малки в сравнение с тези на британеца. Последната победа на Алонсо беше в Гран При на Испания през 2013, в неговия старт №201 в спорта.

Хамилтън: Във Формула 1 не е имало пилот като мен!

От действащите пилоти много близо до „Клуб 300 старта” е Серхио Перес с 235 състезания, като последната му победа беше в Сингапур миналата година, в старт №230 в кариерата му. Малко по-далеч са Валтери Ботас (200 състезания) и Нико Хюлкенберг (181 старта).