Барселона постигна целта с бледа игра

Барселона изигра неубедителен мач срещу Хетафе у дома, но все пак се наложи с 1:0 в среща от 18-ия кръг на Ла Лига и продължава да води на Реал Мадрид в класирането. Педри реализира единствения гол след 35 минути игра, когато засече пас на Рафиня.

Ключова роля за успеха на "Спотифай Камп Ноу" имаше вратарят на домакините Марк-Андре тер Стеген. През първото полувреме германецът не допусна попадение в ситуация едно на едно с Борха Майорал, а отрази и всички други опасности пред себе си. Така той записа юбилейната"суха мрежа" №100 в кариерата си.

Футболистите на Чави Ернандес трудно стигаха до положения и имаха късмет, че ниската класа на съперника си каза думата. Домакините отправиха само един точен удар през второто полувреме, и то чак в 85-ата минута. Отделно Усман Дембеле се отърва само с жълт картон при ситуация, в която рискуваше да бъде изгонен.

Това е шеста поредна победа за каталунците във всички турнири, като две от тях дойдоха след изпълнение на дузпи.

Домакините бяха без наказаните Роберт Левандовски (втори от три мача) и Феран Торес. Ансу Фати, Рафиня и Усман Дембеле стартираха в атака, а Сержи Роберто действа вдясно на защитата. Капитанът Серхио Бускетс пък беше отличен за своя мач №700 за Барса, макар днешният да му беше №703. Само Чави (767) и Лионел Меси (778) имат повече.

Хетафе пък вече е с четири загуби в последните пет шампионатни мача и е на крачка от зоната на изпадащите. Титуляр за тима в халфовата линия беше юношата на “лос кулес” Карлес Аленя, а в атака започна бившият нападател на Реал Мадрид Борха Майорал.

Преди първия сигнал каталунците показаха на своите фенове спечелената преди дни суперкупа на Испания. Гостите пък ги уважиха с шпалир заради триумфа в Саудитска Арабия.

Футболистите на Хетафе вкараха топката в мрежата на Марк-Андре тер Стеген още в 3-тата минута, но голът не беше зачетен заради засада на Енес Юнал.

Играчите на Чави застрашиха Давид Сория за първи път в 7-ата минута, но той спаси с лекота изстрел на Дембеле. Последва определено скучен период, като чак в 30-ата минута Гави нанесе точен удар, който обаче също беше уловен от вратаря на Хетафе.

Третият изстрел на Барса в очертанията на вратата обаче завърши с попадение за 1:0. Точен беше Педри след асистенция на Рафиня.

Гостите логична търсеха своите шансове на контраатаки. След три поредни засади такава вече нямаше в 41-вата минута, когато Майорал излезе сам срещу Тер Стеген. Германецът обаче успя да запази мрежата си в тази ситуация.

Две минути по-късно Борха Майорал пак нямаше шанс, защото се размина с прострелно подаване на Аленя.

На почивката Чави смени Андреас Кристенсен и Алехандро Балде с Ерик Гарсия и Жорди Алба. Играта на Барса не тръгна добре през второто полувреме и тимът пак се затрудняваше да създава положения.

След около час игра Чави реши да подсили халфовата линия с включването на Франк Кесие за сметка на един от нападателите - Рафиня, който пък видимо се разсърди заради смяната си.

В 68-ата Усман Дембеле влезе остро в краката на Омар Алдерете и получи жълт картон. Последва разглеждане от ВАР за евентуално изгонване на французина, но в крайна сметка решението на главния съдия не беше променено.

Отборът на Хетафе стигна до положение в 74-тата минута, когато пак Борха Майорал пропусна - този път с глава.

Каталунците притесниха Сория чак в 85-тата, когато Кесие шутира, но вратарят отрази.

Във финалните минути Тер Стеген спаси засичане с глава на Латаса.

През идната седмица Барселона приема Реал Сосиедад в четвъртфинален двубой от Купата на Испания, след което през уикенда ще гостува на Жирона в Ла Лига.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"