ЦСКА разгроми неузнаваем Левски в дербито

Отборът на ЦСКА спечели второто Вечно дерби за сезона. “Армейците”, водени от старши  треньора Росен Барчовски, бяха достатъчно категорични, за да си заслужат успех с убедителното 78:52 (23:5, 16:19, 21:15, 18:13) над Левски в големия сблъсък на 17-ия кръг в Националната баскетболна лига. По този начин “червените” взеха реванш от своя съперник за драматичното си поражение по-рано през кампанията в зала “Универсиада” с 92:95 в полза на “сините” след продължение.

21 НБЛ: ЦСКА - Левски

Победата е изключително важна за тима на ЦСКА, който прекъсна негативната серия от две поредни загуби в шампионата. Тимът на Барчовски заема петата позиция във временното класиране с баланс от 8 победи и 7 загуби, докато Левски е трети с актив от 9 успеха и 5 поражения.

ЦСКА надигра Левски по всеки важен показател в днешния дуел. Домакините завършиха двубоя с 52% стрелба от игра спрямо едва 26% за "сините", като стрелбата от тройката също се отрази върху крайния резултат - 7/18 за "червените" срещу 6/38 за Левски. Страхотен мач за победителите направи Мартин Сотиров, който не пропусна от игра и вкара 19 точки, докато от другата страна най-голямата изненада бе "нулевата" вечер на един от лидерите на тима - Джон Флорвиъс. Американският център на Левски прекара 20 минути на паркета, но не успя да отбележи нито точка, пропускайки всичките си три стрелби от игра.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на ЦСКА постави по-добро начало на срещата, след като високите Зейн Ноулс и Алекс Симеонов донесоха първата преднина в мача на тима на Росен Барчовски при 4:0. Тимът на Левски реагира за отрицателно време със своя минисерия от пет поредни точки, но "сините" не задържаха високото ниво в играта си за достатъчно дълго време и отново се оказаха с пасив в резултата при 10:5. Ноулс продължаваше да доминира под коша на съперника с 6 точки още в първата четвърт, а веднага след това неговият съотборник Райли Оуенс предизвика грешка в нападение и направи резултата 12:5 в полза на ЦСКА.

Прекъсването не помогна на гостите, които продължаваха да изпитват проблеми в офанзивен план и позволиха разликата да набъбне до двуцифрените размери при 18:5. Тимът на Димитър Ангелов нямаше кош в рамките на над шест минути, като в този период ЦСКА сътвори серия от 14 поредни отбелязани точки. "Армейците" надиграваха "сините" по всички показатели в първата част, която завърши по възможно най-добрия начин за тях - с тройка в последната секунда на Алекс Симеонов за 23:5 в полза на домакините.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Левски най-сетне успя да отбележи първия си кош от игра от седем минути насам, след като Николай Михайлов стопира пропадането на гостите с три поредни точки. Последва грешка в нападение от страна на домакините, която бе наказана от кош на Райън Райт за 26:10 след две минути игра във втората част. Михайлов беше дозата искра, от която неговият тим се нуждаеше, за да се завърне в мача, само че крилото извърши третото си лично нарушение в средата на втората четвърт и седна принудително на пейката при 28:12 в полза на ЦСКА. И двата тима не бяха никак успешни при стрелбата от далечно разстояние, като "червените" бяха 1/8 от тройката, а "сините" - 0/12.

ЦСКА пък продължаваше да разчита на сериозна преднина в хода на полувремето, като тимът на Росен Барчовски водеше с 32:16 при оставащи малко над три минути до края на първите 20 минути. "Червените" отново доказаха, че са по-добрият отбор от двата и с нова минисерия се изстреляха напред с цели 21 точки аванс при 39:18, благодарение на тройка на Мартин Сотиров. Все пак възпитаниците на Димитър Ангелов затвориха първото полувреме с минисерия от шест поредни точки, чрез която дистанцията между двата тима се скъси до 15 точки при 39:24 на 15-минутната почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Левски продължаваше да стопява методично пасива си, който вече бе 12 точки в началото на третата част. С успешни изпълнения на Зейн Ноулс и Виктор Гергов обаче домакините отново се изстреляха напред, преди Николай Михайлов да отбележи първата тройка в мача за Левски - от 17-ия опит, за 45:31. Лидерът на домакините Алекс Симеонов изригна в ключен момент и с негови пет поредни точки отборът му отново се закачи за 20-точковата преднина при 50:31 в полза на ЦСКА.

Мартин Сотиров пък продължаваше да впечатлява с днешното си представяне, като баскетболистът на "червените" вече имаше 16 точки при 4/4 стрелба от игра, след като наниза тройка за 21 точки аванс в актива на тима му - 57:36. Нищо не се получаваше в стрелбата на "сините", докато от другата страна състезателите на ЦСКА бече бяха на гребена на вълната - нова тройка, този път от Алекс Симеонов, увеличи дистанцията до 24 при 60:36.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Мачът вече имаше придобиваше тренировъчно темпо в началото на последната четвърт, особено след поредната силна серия на на домакините. "Армейците" не оставяха никакви шансове на своя съперник и при преполовяването на финалния период разполагаха с аванс от 67:46. Дамян Минков се погрижи да отблъсне и последния щурм на съперника за обрат, след като крилото реализира четири поредни точки, за да съхрани преднината от 21 точки на "червените" - 71:50 с оставащи малко под четири минути до финалната сирена. До края на срещата в игра се появиха и младите състезатели от школата на "червените", като крайният резултат бе оформен при 78:52 в полза на ЦСКА.

Капитанът на ЦСКА Алекс Симеонов завърши с дабъл-дабъл от 20 точки и 11 борби за успеха на тима си. Мартин Сотиров допринесе с 19 точки и 5 борби при 5/5 стрелба от игра, а Зейн Ноулс също наниза 19 точки с 9 борби.

Златин Георгиев поведе реализаторите за Левски с 12 точки, докато Николай Михайлов се разписа с 11 точки и 11 борби.