Дея на исторически финал на Купа България 2023 след успех над Берое

Волейболистите на Дея спорт (Бургас) се класира на исторически първи финал за Купата на България при мъжете.

Воденият от Франческо Кадеду тим се наложи над Берое 2016 (Стара Загора) с 3:1 (25:21, 23:25, 25:16, 25:17) в първия полуфинал на Money+ Купа България 2023, изигран в зала "Васил Левски" в Пазарджик.

Финалът срещу победителя от двойката Хебър - Нефтохимик 2010 (Бургас) е утре (22 януари) от 19:00 часа.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Волейболистите на Дея спорт поведоха с 3 точки в началото на първата част, след като Валентин Братоев атакува успешно за 10:7. Беройци намалиха до 9:10, но пайп на Тодор Вълчев направи резултата 11:9 за бургазлии. Блокада на Алексей Землянко срещу атака на Николай Учиков и 12:13. Спас Байрев успя да изравни резултата при 16:16. Ас на Стефан Чавдаров доведе до аванс от 3 точки за Дея при 20:17. Мирослав Живков взе прекъсване за Берое. Валентин Братоев игра технично с блокадата за 22:18. Бургазлии стигнаха до геймбол при 24:20 след атака на Стефано Патриарка. Николай Учиков атакува мощно от зона 2 по диагонала и Дея спорт спечели първата част с 25:21.

Единична блокада на Константин Нечев спря атака на Тодор Вълчев за 5:5 в началото на втората част. Николай Учиков отигра много трудна топка от зона 2 по диагонала и Дея поведе с 8:7. Ас на Венцислав Рагин изведе Берое напред при 9:8. Ас на Валентин Братоев отново даде аванс от 2 точки на бургазлии при 12:10. Страхотна блокада на Венцислав Рагин спря атака на Георги Братоев за 13:14. Спас Байрев намери пролука през блокадата за равенство 14:14. Блокаут на Николай Учиков изведе Дея напред със 17:15. Бургазлии добавиха още една точка преднина за 18:15 при сервис на Стефан Чавдаров. Мирослав Живков взе прекъсване за Берое. При 19:17 Франческо Кадеду взе прекъсване за Дея. Спас Байрев изравни резултата при 20:20. Два поредни аса на Стефан Иванов изведоха Берое напред при 22:20. Блокаут на Руси Желев и 23:20 за старозагорци, които записаха 6-а поредна точка.Франческо Кадеду взе прекъсване за бургазлии. Стефан Чавдаров спря с блокада атака на Спас Байрев - 22:23. Алексей Землянко отигра технично в центъра и старозагорци стигнаха до геймбол при 24:22. Руси Желев атакува в аут - 24:23. Спас Байрев атакува мощно от зона 2 и Берое спечели втората част с 25:23.

Волейболистите на Дея спорт поведоха с 5:1 в началото на третата част след блокада на Тодор Вълчев срещу атака на Спас Байрев. Мирослав Живков взе прекъсване за Берое. Ас на Спас Байрев и 3:5. Блокаут на Спас Байрев изведе Берое напред при 7:6. последваха 4 поредни точки и Дея дръпна с 10:7. Блокада спря атака на Спас Байрев - 11:8. Ас на Стефан Чавдаров и 12:8 за бургазлии. Още един ас на Стефан Чавдаров - 13:8. Спас Байрев сгреши в атака и 14:8 за Дея. Мирослав Живков взе прекъсване за Берое. Бургазлии дръпнаха с 8 точки при 16:8. Бургазлии дръпнаха с 21:13. Ас на Тодор Вълчев - 23:14. Бургазлии стигнаха до геймбол при 24:15. Атака на Николай Учиков изведе Дея спорт до успех в третата част с 25:16.

Волейболистите на Берое поведоха с 3:2 в началото на 4-ата част. Единична блокада на Алексей Землянко срещу атака на Стефан Чавдаров и 5:3 за старозагорци. Възпитаниците на Франческо Кадеду изравниха при 5:5 и дори поведоха с 6:5.Милослав Димов се появи в игра за Берое. Спас Байрев атакува успешно от зона 2 и Берое поведе с 8:7. Страхотна атака на Спас Байрев по острия диагонал от зона 4 - 9:8. Последваха 4 поредни точки за Дея, последната я направи Николай Учиков с атака по блокадата за 12:9. Стефан Иванов атакува в аут и Дея спорт дръпна с 5 точки при 15:10. Последва ас на Стефано Патриарка - 16:10. Мирослав Живков взе прекъсване за Берое. Блокаут на Спас Байрев - 12:16. Страхотна тройна блокада спря атака на Стефан Иванов и 18:12 за бургазлии. Тодор Вълчев отигра в атака за 19:12. Контраатака на Георги Братоев и 20:12. Ас на Тодор Вълчев и 22:14. Спас Байрев намали до 17:23. Франческо Кадеду взе прекъсване за бургазлии. Волейболистите на на Дея спорт спечелиха 4-ата част с 25:17 и мача с 3:1 гейма.

Николай Учиков бе най-резултатен за Дея спорт с 18 точки (1 блок, 40% ефективност в атака - +11).

Валентин Братоев добави още 15 точки (2 аса, 2 блока, 61% ефективност в атака, 28% перфектно и 61% позитивно посрещане - +10).

Тодор Вълчев се отличи с 12 точки (3 аса, 2 блока, 33% ефективност в атака, 23% перфектно и 31% позитивно посрещане - +2).

Стефан Чавдаров записа 10 точки (4 аса, 5 блока, 13% ефективност в атака - +4).

Спас Байрев заби 23 точки (2 блока, 38% ефективност в атака - +8) за Берое. Стефан Иванов добави още 16 точки (4 аса, 41% ефективност в атака, 6% перфектно и 38% позитивно посрещане - +5).

ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) - БЕРОЕ (СТАРА ЗАГОРА) 3:1 (25:21, 23:25, 25:16, 25:17)
ДЕЯ СПОРТ:  Георги Братоев 4, Николай Учиков 18, Валентин Братоев 15, Тодор Вълчев 12, Стефан Чавдаров 10, Стефано Патриарка 5 - Мартин Иванов-либеро (Иван Дунков-либеро, Самуил Вълчинов, Димитър Дулчев)
Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ
БЕРОЕ: Константин Нечев 2, Спас Байрев 23, Руси Желев 5, Стефан Иванов 16, Венцислав Рагин 5, Алексей Землянко 8 - Кристиян Петров-либеро (Денимир Димитров, Кирил Красневски, Дейвид Барутов, Стоян Димитров, Милослав Димов)
Старши треньор: МИРОСЛАВ ЖИВКОВ.

Снимки: NVL/Startphoto.bg

Снимки: Startphoto