Световните шампиони Гарсия и Тентоглу на старт в Мадрид

Световният шампион на 800 метра в зала Мариано Гарсия ще търси втората си победа на турнира от Световния атлетически тур под покрив в Мадрид на 22 февруари. Испанецът спечели първата си победа на тази надпревара през 2021 г., когато записа личен рекорд от 1:45.66, за да победи световните медалисти Амел Тука и Пиер-Амброаз Босе.

Гарсия се завърна в Мадрид 12 месеца по-късно, за да спечели второ място, докато се подготвяше за Световното първенство по лека атлетика на закрито в Белград 22. До този момент той вече беше подобрил 20-годишния рекорд на Испания на 800 метра на закрито с 1:45.12 мин.

В Белград Гарсия завърши превъзходен сезон на закрито и спечели световната титла на 800 метра в зала с 1:46.20. На открито 25-годишният състезател запази инерцията си, като спечели европейската титла на 800 метра с вълнуващ финал.

Тази година турнирът в Мадрид ще бъде част от подготовката на Гарсия за Европейското първенство на закрито в Истанбул през март. Сред съперниците му на 22 февруари ще бъдат националният рекордьор на Швеция Андреас Крамер, Ерик Нзикуинкунда от Бурунди и Хавиер Мирон от Испания.

Към тях в Мадрид ще се присъедини световният бронзов медалист от Испания Мохамед Катир, който ще се състезава на 1500 или 3000 метра при мъжете. Ако избере 3000 м, съперниците му ще включват олимпийския и световен златен медалист от Норвегия Якоб Ингебригтсен, докато ако се състезава на 1500 м, той ще се изправи срещу завършилия на четвърто място в света испанец и европейски бронзов медалист Марио Гарсия Ромо.

Тентоглу обяви на кои състезания ще участва през зимния сезон

Скокът на дължина при мъжете в Мадрид ще включва и олимпийския и световен шампион на закрито Милтядис Тентоглу, който се завръща, търсейки втората си победа на турнира - четири години след триумфа си през 2019 г.

Този път гръцката звезда ще се изправи срещу бронзовия олимпийски медалист от Куба Майкел Масо, сребърния световен медалист на закрито от Швеция Тобиас Монтлер и др.